خانه / دانشگاهی / پروژه دانشگاهی با توضیحات / پروژه تایپ دو طرفه بی سیم با AVR و ماژول HM-TR

پروژه تایپ دو طرفه بی سیم با AVR و ماژول HM-TR

پایان نامه پروژه تایپ دو طرفه بی سیم با AVR و ماژول HM-T یا همان ارسال پیامک با ماژول HM-TR

این پروژه شامل دو مدار می باشد.هرکدام از این دو مدار شامل یک قسمت فرستنده ، گیرنده می باشد که در هر دو مشابه می باشد.عنوان پروژه تایپ بی سیم میان دو اتاق یا دو محل در یک خانه ، اداره یا ساختمان میباشد . دراین پروژه ما می توانیم میان دو محل ارتباط نوشتاری به صورت بیسیم برقرار کنیم . قسمت فرستنده و گیرنده از یک ماژول به نام HMTR استفاده می شود.مدارها در در فاصله محدودی از یکدیگر قرار میگیرند که از طریق پورت سریال به میکرو متصل می شوند و کاربر آنرا کنترل می کند و داده های مربوط به متن را به آن وارد می کند و داده های ارسال شده را می خواندکه این ارتباط به صورت متقابل میباشد.مدار دیگر در محلی دیگر قرار می گیرد که ما اطلاعات راارسال ودریافت کنیم که هر دو مدار به یک روش کار میکنند .فرکانس کاری هر دو فرستنده و گیرنده ۹۱۵ مگاهرتز می باشد که برد عملی آن حدود ۱۰۰ متر می باشد.

تایپ دو طرفه بی سیم با AVR

امروزه ارتباط بیسیم بین دو نقطه به دلیل ویژگی های سودمند،به ارتباط با سیم ترجیح داده میشود.میتوان ویژگی هایی نظیر افزایش فاصله با اندک هزینه،افزایش محدوده کاری،ارتباط سریعتر و… اشاره کرد که برای درک بیشتر این موضوع میتوان تفاوت بین دستگاه موبایل و تلفن ثابت را مورد بررسی قرار داد.

حتما در ادامه این مطلب را هم بخوانید:  پروژه ساعت روی هارد کامپیوتر

درمقیاس های کوچک و در قالب پروژه های دانشجویی میتوان ماژول های مخابراتی بسیاری را نام برد که ما به دلیل سادگی عملکردماژول،از ماژول HM_TR که یک ماژول با ارتباط دو طرفه(فرستنده و گیرنده) میباشد استفاده کرده ایم.در ادامه توضیحات مربوطه به ماژول آورده شده که نحوه ی عملکرد آن به طور مفصل شرح داده شده است.این ماژول ها به دلیل داشتن ارتباط سریال لازم است درکنار یک میکروکنترلر کار کنند.پس در این پروژه از میکروهای AVR نیز استفاده شده است.

هدف پروژه:

هدف اصلی این پروژه ایجاد ارتباط بیسیم بین دو میکروکه با این ماژول بایکدیگر در ارتباط هستند،میباشد.در ادامه توضیح مختصری ار نحوه ی عملکرد ارتباط سریال آورده شده،سپس خصوصیات و مشخصات قطعات بکار رفته شده آمده است و در نهایت یک پروژه عملی با ماژول های فوق شرح داده شده است.

ارتباط سریال

آموختیم که در ارتباط سریال، بین فرستنده و گیرنده تنها یک سیم داده و) یک سیم زمین(وجود دارد . فرستنده بیتهای داده را به صورت پشت سرهم)سریال(روی این سیم قرار می دهد و در سمت گیرنده نیز بیتها یک به یک دریافت شده و کنار هم قرار می گیرند. با توجه به اینکه برای ارتباط سریال تنها یک جفت سیم ضروری است، این نوع ارتباط برای تجهیزات مخابراتی و ارتباطات راه دور کاربرد وسیعی دارد . مثلاً ارتباطات در شبکه با کابل Cat-5 در فواصل چند متری واینترنت و خط تلفن در فواصل چند کیلومتری از این نوع ارتباط استفاده میکنند.تصورکنید اگرارتباطات اینترنتی با اتصال موازی انجام می شد، تمام معادن مس دنیا هم برای تأمین این همه سیم کافی نبود.

حتما در ادامه این مطلب را هم بخوانید:  چرا باید از آردوینو استفاده کنیم؟

ماژول HMTR:

یکی از ماژول های فرستنده وگیرنده دیتا با قابلیت اتصال به کامپیوتر که با کمک آن میتوان براحتی اطلاعات را به صورت بی سیم بین دو میکرو یا بین دو کامپیوتر یا میکرو و کامپیوتر انتقال داد ماژول  HM-TR  میباشد. طبق مشخصات این ماژول جز خانواده برد ۵۰۰ متر میباشد و طبق دیتا شیت ان در صورتی که ماژول حداقل ۱ متر از زمین فاصله داشته باشد اطلاعات را تا فاصله ۲۳۰ متر ارسال میکند.ماژول HMTR یکی دیگر از ماژول های سریال است که یک ماژول نیمه دو طرفه می باشد و دارای سرعت انتقال اطلاعات از BPS 300 تا BPS 19200 می باشد.این ماژول در ۲ نوع با خروجی و ورودی TTL برای اتصال به میکرو و خروجی و ورودی RS232 برای اتصال به پورت سریال کامپیوتر می باشد ونوع آنتن آن با بقیه ماژول ها متفاوت است و باید برای آن از آنتن های بیسیم ( مانند تلفن های بیسیم ) استفاده کرد .

دانلود::

دوست عزیز برای مشاهده لینک دانلود باید عضو سایت باشید عضویت یا ورود

نوع فایل PDF

تعداد صفحه :۵۴

این نوشته را با دوستانتان در تلگرام به اشتراک بگذارید :

درباره ی جهاندیده

با سلام درود به شما که مطالب سایت خودتان را مطالعه می کنید امیدوارم مطالب سایت برایتان مفید باشد و باعث پیشرفت روز افزون شما شود. دوران راهنمایی در کار منتاژ کیت های الکترونیکی بودم تا رفتم هنرستان ^_^ دو سال هنرستان الکترونیک خیلی چیزها یاد گرفتم ! دو سال کاردانی الکترونیک و کارشناسی ICT گرایش بهره برداری از سیستم های مخابراتی پر از تجربه بود و مدتی است در الکترونیک دنیای مشغولم . الکترونیک - تکنولوژی - ICT ، برنامه نویسی ...

۲ دیدگاه

  1. باسلام؛
    من یک سوال دارم در مورد این موضوع نیست… من یک مدار درست کرد با. Ic atmega 8 smd اما وقتی مدار را اندازی میکنم اولش پایه هایی که استفاده کردم داخل مدار یک هستن تابرسه ب دستور تعریفهای تمام پورت هام که پنج پایه را output. تعریف کردم و روی وضیعت صفر گذاشتم پایه صفر میشوند حتی این تعریف پایه ها را بعد از تعربف کریستال میزارم یک لحظه یک هستن و نمیخوام. این پایه ها حتی یک میلی ثانیه یک باشن علت چیست پایه هایبی که استفاده کردم
    Portc.0 & portc.1 &portb.3 & portb.2 $ portb.1

    • اگر دقیق متوجه شده باشم منظورتان این است که پایه های میکرو از همان اولش که روشن میشن صفر باشن . ببیند پایه های میکرو بصورت پیش فرض ورودی هستن و اگر پول آپ ها بصورت پیش فرض روشن باشن یک میشه پایه و تا زمانی که شما در کد ها دستور خروجی ندهید و صفر کنید این حالت میمونن البته پول آپ ها بصورت پیش فرض روشن نیستن .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + بیست =