خانه / الکترونیک صنعتی / برد اتوماسیون صنعتی با سه ورودی ۲۲۰ ولت و سه خروجی رله ای با قابلیت اتصال به کامپیوتر

برد اتوماسیون صنعتی با سه ورودی ۲۲۰ ولت و سه خروجی رله ای با قابلیت اتصال به کامپیوتر

برد های اتوماسیون صنعتی که در کارخانه ها و محیط های صنعتی به کار میروند تنوع زیادی دارند خیلی ها از PLC برای این کار استفاده میکنند و خیلی ها از برد های اختصاصی خودشان ، در مقابل همه مزیت هایی که PLC داره یک عیب بدش قیمت آن برای کاربرد های کوچک است.مثلا فرض کنیم میخواهیم از یک دستگاه صنعتی هزار عدد تولید کنیم در این صورت برد اختصاصی خیلی مقرون به صرفه تر از PLC خواهد بود.

برد اتوماسیون صنعتی

در این پروژه ما میخواهیم یک برد اتوماسیون صنعتی عمومی برای موارد مختلف طراحی و بسازیم.این برد قابلیت دریافت سه ووردی ۲۲۰ ولت ایزوله و سه عدد خروجی رله ای و همچنین قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارد.

برد اتوماسیون صنعتی

چرا سه ورودی ۲۲۰ ولت

برای طراحی این پروژه با توجه به تحقیقات مقدماتی که انجام دادیم با توجه به وجود برد های فراوانی که در بازار بردهای صنعتی وجود دارند اکثر آنها ورودی DC 12 یا ۲۴ ولت دارند و ما این پروژه را روی ورودی ایزوله ۲۲۰ ولت طراحی میکنیم.

این برد میتوان برای نمونه برداری از برق سه فاز هم میتواند کاربرد داشته باشد پس سه ورودی را در نظر میگیریم و دقت داشته باشید که چون قسمت ورودی قطعات زیادی دارد که با ولتاژ بالا کار میکنند افزایش تعداد ورودی ها اندازه برد را بالا افزایش میدهد.

مدار قسمت ورودی چندتا قطعه مهم دارد که مهمترین آنها که در هنگام تهیه قطعات شاید به مشکل برخورد کنید خازن بزرگ ۰٫۳۳ میکروفارات ۲۷۰ ولت و دو تا VDR  هستند که یکی ۱۰۱K و دیگری ۴۷۱K هستند.که در شکل زیر این قطعات قابل مشاهده هشتند:

حتما در ادامه این مطلب را هم بخوانید:  مجموعه مقالات آموزش plc

برد اتوماسیون صنعتی

چرا خروجی رله ای

اگر درون یک تابلو صنعتی را نگاه کرده باشید میدانید که رله یا کنتاکتور های صنعتی وجود دارند که مدارفرمان هایی را تشکیل میدهند که برای قطع و وصل و کنترل موتور و دستگاه های صنعتی کاربرد دارند. اگر به قسمت تحریک این کنتاکتور ها و رله های صنعتی دقت کنید ۲۲۰ ولت هستند. با این مقدمه رله های کوچکی که ما روی این پروژه قرار میدهیم که بطور معمول در برد های صنعتی قابلیت تحمل ۱ آمپر را دارند ، میتوانند به قسمت تحریک کنتاکتور ها دستور دهند و با این کنتاکتور ها موتور های خیلی بزرگتر را میتوانیم کنترل کنیم. عکس رله ها برای اینکه در هنگام خرید اشتباه نکنید و  قسمت خروجی ها در عکس زیر قابل مشاهده هستند..

برد اتوماسیون صنعتی با سه خروجی

یکی از این برد ها را در یک کاربرد صنعتی که توسط خودمان تست و تحویل داده شده میتوانید در زیر مشاهده کنید:

برد اتوماسیون صنعتی

چرا RS232 ؟

چون برد برای کاربرد های صنعتی طراحی شده است و در صنعت خیلی از دستگاه ها و PC های صنعتی با پورت RS232 کار میکنند برای همین روی برد یک عدد پورت RS232 گذاشته شده است.

تغذیه برد

برای تامین تغذیه خود برد از یک آداپتور ۵ ولت ۱ آمپر میتوانید استفاده کنید که یک ترمینال فونیکس مجزا برای آن پیش بینی شده است.

لیست قطعات

تعداد مقدار اسم قطعه و توضیحات
۲ ۳۳۰nF خازن ۰٫۳۳ میکروفاراد ولتاژ ۲۵۰ یا بالاتر
۷ ۱uF-16V, 22uF خازن
۲  ۱۰۰uF خازن
۱ ۳۳۰nF خازن ۰٫۳۳ میکروفاراد ولتاژ ۲۵۰ یا بالاتر
۱ ۱۰۰uF-16V خازن
۲ ۱۰۰nF خازن ۱۰۴
۶ ۱N4007 دیود
۳ ۳mm ال ای دی ۳ میلی متر سبز
۱ ۵۰۰mA فیوز و جا فیوزی روی بردی
۱ کانکتور D9 نوع رایت
۳  رله مخابراتی دو کنتاکت ۵V
۳ ۲N3904 OR 2N2222 ترانزیستور
۳ ۴٫۷k مقاومت
۳ ۱۰۱K وریستور
۳ ۳۳K مقاومت ۱ وات
۳ ۴٫۷k مقاومت
۶ ۱K مقاومت
۳ ۴۷۱K وریستور
۱ ۴٫۷K مقاومت
۳ ۱k مقاومت
۴ ۲ PIN ترمینال فونیکس
۱ ۳ PIN ترمینال فونیکس
۱ ۵ PIN ترمینال فونیکس
۱ ۷۴HC14 اشمیت تریگر
۳ TLP521  هر نوع ‘اپتو کوپلر ترانزیستوری ۴ پایه
۱ ATmega8 میکروکنترلر
۱ ‘MAX232 آیسی
۱ ۲۸pin سوکت آی سی ۲۸ پین
۱ ۵V 1A آداپتور ۵ ولت ۱ آمپر
حتما در ادامه این مطلب را هم بخوانید:  گزارش کار کارگاه PLC

کاربرد های این برد:

  • کنترل خروجی دستگاه های صنعتی با توجه به وروی ها
  • قطع و وصل لوازم برقی از طریق کامپیوتر و یا با توجه به وروی ها
  • راه اندازی ترتیبی موتور های صنعتی با توجه به ورودی ها
  • و کاربرهایی که شما میتوانید خودتان تعریف کنید

چندتا نکته مهم :

نکته اول چون برنامه عملکرد این برد متغییر هست و نسبت به جایی که برد نصب میشه و کاربردش مثل PLC برنامش باید تغییر کنه که نیاز به برنامه نویسی و یا تغییر برنامه نمونه همراه فایل های پروژه است که برنامه نویسی آن خیلی آسان است و نیاز به پروگرامر جهت پرگرام کردن میکروکنترلر خواهید داشت.

نکته دوم برای ارتباط با کامپیوتر برنامه خاصی برای این برد نوشته نشده و بازم برمیگرده به همه منظوره بودن برد که میتوانید برای کاربرد خودتان برنامه ای را متناسب با آموزش های موجود در سایت بنویسید.

نکته سوم یک فایل پروتئوس ساده برای تست برنامه نوشته شده برای برد کنار فایل ها هست که روی آن میتوانید کامل برنامه را تست کنید.

نکته چهارم بازم تاکید میکنیم که چون برد برای یک کاربرد خاصی طراحی نشده پس برنامه نوشته شده یک نمونه و فریم یا چارچوب کلی هست که در قسمت های مشخص شده در برنامه میتوانید با اضافه کردن دستورات IF عملکرد مورد نظرتون را برای برد بنویسید.

حتما در ادامه این مطلب را هم بخوانید:  پروژه نوشته ALI روی سون سگمنت

نکته پنجم در صورت نیاز به کمک در نوشتن برنامه اختصاصی برای کاربرد خاص و یا برنامه کامپیوتر برای کابرد خاص میتوانید از قسمت تماس با ما اقدام کنید.

نکته آخر یکبار دیگر یادآوری میکنم که این برد مانند یک PLC خام و بدون برنامه ریزی شده است که تعدادی ورودی و تعدادی خروجی دارد و شما باید با توجه به نیاز خودتان آن را برنامه نویسی کنید.

فایل های این پروژه شامل:

  • شماتیک برد هست بصورت کامل نقشه برد و مقدار قطعات واضح است
  • فایل PCB که برای تولید برد میتوانید استفاده کنید و یا چاپ نمونه و یا به تعداد دلخواه
  • فایل نمونه مثال کدنویسی در کدویژن (برای هر کاربرد صنعتی لازم هست برنامه ای را بنویسید)
  • فایل پروتئوس ساده برای تست برنامه نوشته شده

خرید و دانلود(شماتیک و سورس نمونه برنامه کدویژن با مبلغ ۹۹۰۰ تومان)

خرید و دانلود(شماتیک و سورس نمونه برنامه کدویژن + فایل PCB با مبلغ ۱۹۹۰۰تومان)

 

برای سفارش ساخته شده این برد میتوانید از تماس با ما یا اینجا اقدام کنید.

این نوشته را با دوستانتان در تلگرام به اشتراک بگذارید :

درباره ی جهاندیده

با سلام درود به شما که مطالب سایت خودتان را مطالعه می کنید امیدوارم مطالب سایت برایتان مفید باشد و باعث پیشرفت روز افزون شما شود. دوران راهنمایی در کار منتاژ کیت های الکترونیکی بودم تا رفتم هنرستان ^_^ دو سال هنرستان الکترونیک خیلی چیزها یاد گرفتم ! دو سال کاردانی الکترونیک و کارشناسی ICT گرایش بهره برداری از سیستم های مخابراتی پر از تجربه بود و مدتی است در الکترونیک دنیای مشغولم . الکترونیک - تکنولوژی - ICT ، برنامه نویسی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − پنج =