مهندس موفق الکترونیک

دمونتاژ قطعات الکترونیکی – جداکردن قطعات از PCB

دانستن روش دمونتاژ قطعات الکترونیکی یا لحیم زدایی از یک اتصال لحیم کاری شده شاید از خود عمل لحیم کاری نیز مهم تر باشد. گاهی اوقات شما نیاز دارید که مدار الکترونیکی خود را به گونه ای تصحیح کنید. مثلا شاید یک دیود را در جهت اشتباهی لحیم کرده اید یا دو تا از لایه های شما به اشتباه با مقداری از ماده لحیم به هم متصل شده اند. در این موارد شما باید دمونتاژ قطعات الکترونیکی بلد باشید.

دمونتاژ قطعات الکترونیکی با قلع کش

قلع کش - دمونتاژ قطعات الکترونیکی

قلع کش - دمونتاژ قطعات الکترونیکی

قلع کش را با فشردن پیستون آن آماده کنید. اتصال لحیم شده را تا جایی که شروع به ذوب شدن کند گرم کنید. حالا نوک قلع کش را بالای اتصال لحیم شده قرار دهید و سپس دکمه مکنده را فشار دهید تا ماده لحیم ذوب شده را مکش کند. دوباره پیستون را به سمت پایین هل دهید تا ماده لحیم که داخل آن جمع شده است، خارج شود. گاهی اوقات شما به یک فتیله لحیم کاری نیاز دارید تا اگر پمپ نتوانست ذرات بسیار ریز لحیم را به طور کامل برداید، با کمک فتیله این کار را انجام دهید.

دمونتاژ قطعات الکترونیکی با استفاده از فتیله لحیم

دمونتاژ قطعات الکترونیکی با استفاده از فتیله لحیم دمونتاژ قطعات الکترونیکی با استفاده از فتیله لحیم

شما می­‌توانید انتخاب کنید که فتیله را به صورت رولی یا تکه‌ای استفاده کنید. به این صورت که بخشی از آن را بریده و به صورت مجزا از آن کمک بگیرید. مزیت بریدن یک تکه از فتیله این است که می­تواند مانع انتقال حرارت از جایی که مدنظر شماست، شود.

مطلب پیشنهادی:  لایه های برد مدار چاپی در آلتیوم دیزاینر قسمت اول

در صورتی که یک تکه را بریدید بهتر است از یک قیچی یا موچین برای نگه داشتن آن در روند کار استفاده کنید به این دلیل که آن بخش قطعا بسیار داغ خواهد شد.

با قرار دادن فتیله لحیم روی بخشی از لحیم کاری که می­خواهید آن را لحیم زدایی کنید، شروع می‌­کنیم.

هویه لحیم کاری را بالای فتیله قرار دهید. بعد از چند ثانیه مشاهده می‌کنید که اتصال لحیم شده توسط فتیله لحیم از بین می‌­رود. اگر بخشی از فتیله که در حال استفاده از آن هستید، کاملا پر از لحیم شد، آن را ببُرید و این روند را تکرار کنید تا کل اتصال لحیم شده از بین برود.

لحیم زدایی بدون هیچ وسیله‌ای

اگر شما پمپ یا فتیله لحیم زدایی ندارید، همچنان می­توانید این کار را انجام دهید. این روش توصیه نمی­‌شود اما ممکن است در شرایطی به کار بیاید.

برای از بین بردن لحیم اضافی بین دو لایه، محل اتصال لحیم شده را گرم کنید. سپس با نوک هویه اطراف آن را فشاردهید تا مسیر اتصال تخریب شده و از بین برود.

جهت حذف کردن جزئی از یک مدار چاپی، موچین یا قیچی را روی آن بخشی که ­می­خواهید حذف کنید، محکم کنید. سپس اتصال لحیم شده را گرم کرده و هنگامی که ذوب شد، سرب را از حفره بیرون بکشید. تکنیک مورد علاقه من قبلا قلع کش بود اما به این نتیجه رسیدم که وقتی با پین ها و لایه های کوچک تری کار می­کنید، استفاده از فتیله لحیم کاری بسیار آسان تر خواهد بود.

مطلب پیشنهادی:  مدار چاپی و آموزش نحوه تهیه مدار چاپي

اگر این نوشته‌ برایتان مفید بود لطفا کامنت بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *