پروژه اتوماسیون گلخانه

اتوماسیون اصطلاحی است که امروزه خیلی به گوش می رسد . از اتوماسیون خانه تا اتوماسیون کارخانه . پروژه اتوماسیون گلخانه نیز در جهت بالا بردن راندمان گلخانه ها و صرفه جویی در هزینه ها و کم کردن خطای انسانی و… طراحی شده است.در این پروژه سه عدد از کمیت های مهم کلخانه کنترل می شود .

در این پروژه کمیت های دما ،رطوبت و گاز منواکسید گلخانه کنترل می شود .

عملکرد پروژه اتوماسیون گلخانه

عملکرد پروژه بدین صورت است که در ابتدای بوت شدن مدار کمیت های مجاز را از شما می پرسد و بر اساس ان کمیت ها تصمیم گیری می کند.

مثلا وقتی حداکثر دما را 30 درجه سانتی گراد تنظیم کنیم اگر دمای محیط بالاتر از 30درجه باشد میکرو به فن موجود در پروژه فرمان روشن شدن میدهد و تا زمانی که دما پایین تر از 30درجه نیاید فن کار می کند.

همینطور سنسور رطوبت حداقل رطوبت خاک را می گیرد و بر اساس ان شیرهای الکترونیکی را کنترل می کند (به جای شیر ها در مدار از LED استفاده شده است صرفا جهت شبیه سازی)

البته با اضافه کردن مدار درایور به خروجی LED ها می توان شیر های توان بالا را هم کنترل کرد.

و کمیت سوم ما هم co2 هست که حد مجازی برای آن تعیین شده که با گذشتن این حد آژیر مدار به کار می افتد و البته می توان عملکرد های دیگری هم تعریف کرد.

مطلب پیشنهادی:  آشنایی با ساختار USB و مبدل USB به RS232

gol2

نکته:  این مدار  صرفا شبیه سازی از اتوماسیون می باشد و می توان با کمی  تغییر این مدار را  به یک برد اتوماسیون گلخانه واقعی تبدیل کرد.

دانلود فایل های پروژه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 دیدگاه

  1. عالی بود

    خودمم میخوام یه گلخانه کوچیک تهیه کنم یک متر در یک متر و انشالله اگه عمر باقی باشه این زمستون تستش کنم

  2. قیمت دستگاه چنده؟