مهندس موفق الکترونیک

پروژه اتوماسیون گلخانه

اتوماسیون اصطلاحی است که امروزه خیلی به گوش می رسد . از اتوماسیون خانه تا اتوماسیون کارخانه . پروژه اتوماسیون گلخانه نیز در جهت بالا بردن راندمان گلخانه ها و صرفه جویی در هزینه ها و کم کردن خطای انسانی و… طراحی شده است.در این پروژه سه عدد از کمیت های مهم کلخانه کنترل می شود .

در این پروژه کمیت های دما ،رطوبت و گاز منواکسید گلخانه کنترل می شود .

عملکرد پروژه اتوماسیون گلخانه

عملکرد پروژه بدین صورت است که در ابتدای بوت شدن مدار کمیت های مجاز را از شما می پرسد و بر اساس ان کمیت ها تصمیم گیری می کند.

مثلا وقتی حداکثر دما را 30 درجه سانتی گراد تنظیم کنیم اگر دمای محیط بالاتر از 30درجه باشد میکرو به فن موجود در پروژه فرمان روشن شدن میدهد و تا زمانی که دما پایین تر از 30درجه نیاید فن کار می کند.

همینطور سنسور رطوبت حداقل رطوبت خاک را می گیرد و بر اساس ان شیرهای الکترونیکی را کنترل می کند (به جای شیر ها در مدار از LED استفاده شده است صرفا جهت شبیه سازی)

البته با اضافه کردن مدار درایور به خروجی LED ها می توان شیر های توان بالا را هم کنترل کرد.

و کمیت سوم ما هم co2 هست که حد مجازی برای آن تعیین شده که با گذشتن این حد آژیر مدار به کار می افتد و البته می توان عملکرد های دیگری هم تعریف کرد.

مطلب پیشنهادی:  پروژه مانيتورينگ دما و رطوبت تحت وب سایت

gol2

نکته:  این مدار  صرفا شبیه سازی از اتوماسیون می باشد و می توان با کمی  تغییر این مدار را  به یک برد اتوماسیون گلخانه واقعی تبدیل کرد.

ورژن جدید پروژه را در اینجا ببینید.

اگر این نوشته‌ برایتان مفید بود لطفا کامنت بنویسید.

5 دیدگاه

  1. عالی بود

    خودمم میخوام یه گلخانه کوچیک تهیه کنم یک متر در یک متر و انشالله اگه عمر باقی باشه این زمستون تستش کنم

  2. قیمت دستگاه چنده؟

  3. علیرضارمضانی

    سلام .این پروژه تون رو می خواستم برای پروژه کارشناسی ام.استاد مون گفته پروژه خوبی هستش فقط درونش باید یه تغییر کوچکی بدین اون هم اضافه کردن سنسور امونیاک .می خواستم تغییرش بدم ولی متوجه اون نشدم نسخه برنامه نویسی اش پیشرفته بود
    لطفا بنده رو راهنمایی کنید .حتما بهم ایمیل بزنید