مهندس موفق الکترونیک

کاربردهای جذاب هوش مصنوعی

در مطلب قبلی تعریف هوش مصنوعی و کاربردهای آن را به صورت خلاصه بررسی کردیم و در مورد خطرات آن که توسط دانشمندان این علم پیشبینی شده است صحبت کردیم. در این بخش با برخی از کاربردهای جذاب هوش مصنوعی بیشتر آشنا می شویم.

 کاربرد هوش مصنوعی در صنعت بازی

اگر جزو طرفداران بازی های رایانه ای باشید، اگر توجه دقت کنید در بازی های جنگی و به اصطلاح shooter دشمنان شما متناسب با کارهایی که شما انجام می دهیم عکس العمل نشان می دهد. مثلا دشمنان شما را دنبال می کنند، از مکان های دور موقعیت شما را تشخیص می دهند و به شما تیراندازی می کنند و اگر به آنها نزدیک شوید سلاح را کنار گذاشته و با چاقو به شما حمله می کنند! مشابه این مسئله تقریبا در همه ی بازی های رایانه ای وجود دارد اما میزان دقت و پیچیدگی عکس العمل به شما در این بازی ها جذابیت بسیار بیشتری نسبت به بازی های ساده تر دارند.

کاربردهای جذاب هوش مصنوعی

در اینجا آن چیزی که باعث می شود دشمنان شما اینقدر باهوش باشند! در واقع همان هوش مصنوعی پیاده سازی شده در بازی هست. به عنوان مثالی دیگر در بازی های به اصطلاح جهان باز، اگر تفنگ خود را به سمت مردم عادی بگیرید، مردم از شما فرار می کنند یا عکس العمل های دیگری نشان می دهند.

نوع کلاسیک تر هوش مصنوعی نیز در بازی هایی مانند شطرنج وجود دارد که پیشرفت های بسیار زیادی در این زمینه صورت پذیرفته است تا جایی که هوش مصنوعی ساخته شده در این زمینه قادر است بزرگترین شطرنج بازان دنیا را شکست دهد.

مطلب پیشنهادی:  مقایسه عملکرد مغز انسان با کامپیوتر - تشابه ها و تفاوت های مغز انسان و CPU

کاربرد هوش مصنوعی در حل مشکلات اجتماعی

هوش مصنوعی علی رغم این که به ظاهر بیشتر مرتبط با تکنولوژی و خلق ابزارهای جدید است، می تواند در پیدا کردن و حل مشکلات و چالش های اجتماعی جوامع نیز بسیار مفید باشد.

به عنوان مثال اخیرا دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به کمک هوش مصنوعی به دنبال طراحی سیستمی است که به کمک تصاویر ماهواره ای بتواند تشخیص دهد که کدام مناطق به لحاظ اقتصادی و منابع دچار کمبود و فقر بیشتری هستند. (ویکیپدیا)

از جمله دیگرکاربرد های هوش مصنوعی در این زمینه می توان به حل مشکلات پیچیده و چند بعدی اشاره نمود که بررسی کردن علل به وجود آمدن آنها نیازمند تحلیل های پیچیده در سطح، اجتماعی، اقتصادی،سیاسی و… می باشد.

کاربردهای جذاب هوش مصنوعی

کاربرد هوش مصنوعی در علوم رایانه ای

همان طور که میتوانید حدس بزنید، هوش مصنوعی در علوم رایانه کاربرد بسیار زیادی می تواند داشته باشد. به عنوان مثال هایی از این کاربردها می توان به عناوین زیر اشاره کرد :

 • حل کردن مسائل پیچیده ریاضی
 • بهینه سازی الگوریتم ها
 • ارتباط هوشمند و تعاملی رایانه با انسان
 • ذخیره سازی هوشمند داده ها
 • برنامه نویسی پویا و هوشمند
 • و…

کاربرد هوش مصنوعی در مباحث مالی

یکی دیگر از کاربردهای بسیار جذاب و پر طرفدار هوش مصنوعی، کاربرد های مالی و تجاری می باشد.

مطلب پیشنهادی:  از هوش مصنوعی چه می دانید؟

هوش مصنوعی بدون کوچکترین دخالتی می تواند روزانه هزاران معادله و تجارت در حوزه های مختلف را مدیریت کند و به این وسیله از تخلف و اشتباه های رایج انسانی در اینگونه از معاملات جلوگیری کند.

کاربردهای جذاب هوش مصنوعی

از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی در این حوزه عبارت اند از :

 • بازاریابی و پیدا کردن بازارهای پرطرفدار
 • مدیریت مباحث مالی شخصی
 • پیشبینی تغییرات بازار ارز جهانی
 • پیشبینی تغییرات بورس جهانی
 • تخمین سود و زیان معاملات
 • و…

شما فکر می کنید هوش مصنوعی چه کاربردهای دیگری می تواند داشته باشد…؟

اگر این نوشته‌ برایتان مفید بود لطفا کامنت بنویسید.

مطالعه دیگر جلسات این آموزش<< جلسه قبلی                    جلسه بعدی >>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک دیدگاه

 1. دستون درد نکنه نکات جالبی را گفتین که قبلا نمی دونستم . واقعا ممنون .