ربات چیست؟ معرفی و بررسی ربات ها

مقدمه (ربات چیست؟)

در جهان صنعتی انسان جايی ندارد ، تمامی کار ها بر عهده ربات ميباشد و انسان تنها نقش صادر کننده فرمان و کنترل کننده فرايند را عهده دار است . متاسفانه در ايران اتوماسيون و رباتيک جايگاهی کم ارزش دارد ، مسئولان کشور سرمايه گذاری بسيار اندکی را در زمنيه رباتيک تنجام داده اند ، متاسفانه ….رشته رباتيک دارای جايگاهی بسيار کم ارزش است . اکثر صنايع و خطوط توليد صنعتی ، توسط کشور های خارجی راه اندازی شده اند و تاريخ ساخت انها مربوط به گذشته ای دور ميباشد .

ربات چيست؟

ربات چيست؟

ربات يک ماشين هوشمند ميباشد ، اين ماشين هوشمند که توسط انسان ساخته ميشود ، ميتواند به جای او(انسان) کارها را انجام دهد و در مواقع مورد نياز تصميم گيری کند ، ربات نيازی به آب و غذا و استراحت ندارد ، تمامی شرايط ها و محيط ها برای او يکسان ميباشد ، ربات فقط طبق برنامه اش عمل خواهد کرد .

برای مثال در يک کارخانه توليد ماشين ، وظيفه ی يک ربات جازدن درب خودرو ها است ، اين ربات درب را از مکانی بلند ميکند و سپس آن را در مکان مناسب قرار داده و نصب ميکند ، انجام گرفتن اين کار توسط انسان علاوه بر زمانبر بودن ميتواند حادثه ساز شود و يا ربات هايی که برای اکتشاف در ساير سيارات به کار ميروند هم از انواع ربات هايی هستند که در جاهايی که حضور انسان غيرممکن است استفاده می شوند.

رباتیک چیست ؟

رباتیک شاخه ای میان رشته ای از مهندسی و علم است که شامل مهندسی مکانیک ، مهندسی برق و علوم رایانه و چند رشته دیگر می شود . رباتیک شامل طراحی ، ساخت ، راه اندازی و استفاده از ربات ها می شود ، همچنین مانند سیستم های رایانه ای ، کنترل ، بازخورد حسگرها و پردازش اطلاعات نیز در این گروه قرار می گیرند.

مطلب پیشنهادی:  چاپگرهای سه بعدی چطوری کار می‌کنند؟ شروع کار با چاپ 3 بُعدی

تاریخچه رباتیک

 ربات از کجا امده و به چه معناست ؟

کلمه ربات توسط Karel Capek نويسنده نمايشنامه  روبات های جهانی روسيه در سال 1921ابداع شد. ريشه اين کلمه، کلمه چک اسلواکی Robotnic به معنی کارگر میباشد.در نمايشنامه وی نمونه ماشين ، بعد از انسان بدون دارا بودن نقاط ضعف معمولی او، بيشترين قدرت را داشت و در پايان نمايش اين ماشين برای مبارزه عليه سازنده گان خود استفاده شد.البته پيش از آن يونانيان مجسمه متحرکی ساخته بودند که نمونه اوليه چيزی بوده که ما امروزه ربات میناميم.

امروزه معمولاً کلمه ربات ، به معنی هر ماشين ساخت بشر که بتواند کار يا عملی که بطور طبيعی توسط انسان انجام میشود را انجام دهد، استفاده میشود. ساخت اولين ربات های صنعتی در زمان انقلاب صنعتی در اروپا انجام شد . با روی دادن انقلاب صنعتی در اروپا ، نياز به دستگاهی که بتواند به جای انسان و بيشتر از او کار کند حس شد ، بدين ترتيب ، در صنعت از ربات های ساده ای استفاده ميشد ، اين رباتها ميتوانستند در مسيری حرکت کنند و اشيا را جابجا کنند ، مشکلی که اينگونه رباتها داشتند ، نياز به انسان بود.

کاربرد ربات چيست

مزایای ربات ها

 1. رباتیک و اتوماسیون در بسیاری از موارد می توانند ایمنی، میزان تولید، بهره و کیفیت محصولات را افزایش دهند.
 2. -رباتها می توانند در موقعیت های خطرناک کار کنند و با این کار جان هزاران انسان را نجات دهند.
 3. – نیازهای انسانی برای آنها مفهومی ندارد. رباتها هیچگاه خسته  نمی شوند.
 4. -دقت رباتها خیلی بیشتر از انسان ها است آنها در حد میلی یا حتی میکرو متر دقت دارند.
 5. -رباتها می توانند در یک لحظه چند کار را با هم انجام دهند ولی انسانها در یک لحظه تنها یک کار انجام می دهند.
 6. -هزینه ی آنها فقط شامل خرید و نگهداری می شود.
 7. -مدیر کارخانه با هیچ اتحادیه کارگری و… روبرو نیست .
 8. -ربات ها هوشمند هستند و میتوانند خطا ها را ذخیره کنند تا دوباره تکرار نشود .
 9. -آنها میتوانند با هر وسیله الکترونیک یا مکانیکی ارتباط برقرار کنند .
مطلب پیشنهادی:  طراحی و ساخت روبات لیفتراک با قابلیت کنترل از راه دور

این مقاله را هم بخوانید: از هوش مصنوعی چه می دانید؟

معایب ربات ها

 1. -ربات ها در موقعیت های اضطراری توانایی پاسخگویی مناسب ندارند که این مطلب می تواند بسیار خطرناک باشد.
 2. -ربات ها هزینه بر هستند.
 3. -قابلیت های محدود دارند یعنی فقط کاری که برای آن ساخته شده اند را انجام می دهند.
 4. -باعث بیکار شدن انسان ها می شوند.
 5. -در صورتی که در برنامه ریزی آنها خطایی رخ دهد ، کل محصول کارخانه خراب می شود .
 6. -محیط زیست را آلوده می کنند .
 7. -برای برنامه ریزی آنها نیاز به شخص طراح است .
 8. -یکی از مشکلات مهمی که در بکار گیری ربات ها وجود دارد ، عدم مقبولیت ربات ها در بین مردم میباشد.  مردم نمیتوانند وجود یک ربات را در میان خود بپزیرند ، در این میان عده ای نیز وجود دارند که به دستکاری ربات ها میپردازند و ربات های که خدمات شهری ارئه میکنند را خراب مینمایند ، از این رو در بسیاری از کشور های پیشرفته ، مراقبت فراوانی از ربات های آزمایشی به عمل می آید .

ربات و رباتیک چيست

در بالا تعدادی از مزایا و معایب ربات ها را برشمردیم ، باید قبول کنیم که شخصی که صاحب یک واحد صنعتی است ، فقط به بهره و سود بالا فکر میکند ، بنابراین دست انسان را از واحدش کوتاه میکند و از ربات ها استفاده میکند .

مطلب پیشنهادی:  1024 تا روبات کوچولو که در تعامل با یکدیگر شگفتی ایجاد می کنند

شما میتوانید با طراحی ربات ها نقش مهمی در اینده صنعتی کشور داشته باشید.

در جلسه آینده انواع ربات ها (آتش نشان ، مین یاب ،نظامی، انسان نما و…) را برسی خواهیم کرد و در آینده ساخت یک ربات ساده و قطعات بکار رفته را برسی خواهیم کرد.

جلسه دوم این آموزش را از اینجا بخوانید.

مطالب مرتبط بیشتر

منبع:مجله رباتیک

اگر این نوشته‌ برایتان مفید بود لطفا کامنت بنویسید و حمایت مالی کنید برای تولید محتوی‌ بیشتر. همچنین دوست داشتین اپلیکیشن اندویدی ما را هم نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *