تستر تریاک و تریستور

مدار تستر تریاک و تریستور

یکی از ذغدغه های آزمایشگاه الکترونیک صنعتی ما و همچنین مسئول آزمایشگاه تست قطعات الکترونیکی صنعتی بود. درسته تست این قطعات خیلی ساده است ولی وقتی در هنگام کار یکی از این قطعات می سوزد کمی دردسر درست می کند. باید مدار مجزایی ببندیم و آن را تست کنیم . امروز پروژه ای را دیدم که نویسنده آن هم چنین مشکل مشابهی داشت و برای خودش یک مدار کامل درست کرده بود. شما نیز میتوانید چنین مداری را برای آزمایشگاه خودتان بسازید.

شماتیک مدار تستر تریاک و تریستور

خطوط نقطه چین به منظور جایگزینی می باشد یعنی می توان به جای تریستور تریاک را قرار داد و برعکس . چون پایه های اکثر تریستو ها و تریاک ها یکسان هستن با یک سوکت ثابت می توان کار راه انداخت ، یا نه اگر خواستید مثل مولتی مترها از پراب استفاده کنید.

تستر تریاک و تریستور

جداول عملکرد مدار تستر تریاک و تریستور :

حالا در چه حالاتی قطعات سالم و در چه حالاتی قطعات به فنا رفته اند . برای برسی این موضوع دوتا جدول زیر را نگاه کنید.

قطعات مدار تستر تریاک و تریستور :

D1, 1N4002,

D2, 1N4002,

D3; 5m.m GREEN LED,

D4; 5m.m RED LED,

R1, 1/4W 470,

R2, 470 1/4W;

R3, 470 1/4W;

مطلب پیشنهادی:  مدار فیوز الکترونیکی و تشریح کامل عملکرد مدار

R4, 470 1 / 4W;

R5, 100 1w,

SW1; SWITCH WITH PILOT,

SW2, BUTTON, NO

SW3; BUTTON, NO

Tr1; TRANSFORMER 230V – 12V 0.6VA;

BOX 80X50X30 mm ABS

عکس هایی از مدار و مراحل ساخت آن :

منبع::soloelectronica

بیشتر بخوانید : مطالب الکترونیک صنعتی

درباره ی جهاندیده

کاربر عزیز از اینکه مطالب سایت ما را مطالعه میکنید بینهایت سپاسگذارم.با نظرات سازنده خود به ما انگیزه بیشتری دهید تا مطالب آموزشی بیشتری را تولید و منتشر کنیم. استیوجابز میگه "شغل شما بخش عمده ای از زندگیتان را تشکیل خواهد داد، پس تنها راهی که از این بخش احساس رضایت خواهید کرد این است که باور داشته باشید در حال انجام کار بزرگی هستید. بهترین راه برای انجام یک کار بزرگ نیز لذت بردن از آن کار است. اگر نمی دانید چه باید انجام دهید عجله نکنید و سعی نمایید اول راه خود را بیابید. با پیدا کردن راه درست مانند یک رابطه ی خوب با گذشت سال ها هر روز همه چیز بهتر و بهتر می شود و همواره رو به جلو پیش خواهید رفت. بنابراین به دنبال آن چیزی بگردید که قلباً شما را راضی می کند. عجله نکنید." امیدوارم همیشه موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *