دانلود پایان نامه پروژه ترازوی دیجیتال

پروژه ترازوی دیجیتال، امروزه با پیشرفت علم الکترونیک و دیجیتال ، ترازوهای دیجیتالی با کاربرد بالا ساخته می شود. این ترازوها در انواع طرح ها ، اندازه ها و برای کارها ی مختلف ساخته می شوند. که قصد داریم در ادامه با طرز ساخت یک نوع ترازو دیجیتالی آنها آشنا شویم.

پروژه ترازوی دیجیتال

مزایای اندازه گیری الکترونیکی

 1. 1-امکان پردازش دلخواه روی داده هاتوسط روشهای آنالوگ یادیجیتالی.
 2. 2-به دست آمدن سرعت باسخ بالا.
 3. 3-اندازه کیری ازراه دورکه کاربردهای بسیارزیادی درزمینه های مختلف مانند پزشکی ،صنایع هوایی و … دارد.
 4. 4-انتقال آسان وباصرفه سیگنال به کمک کابل مسی وفیبرهای نوری ویاامواج رادیویی.
 5. 5-امکان جمع آوری اطلاعات ازحس کننده های مختلف تنهابایک خطانتقال بااستفاده ازایده باس.
 6. 6-مصرف کم امپدانس ورودی بالاونتیجتاجذب انرژی بسیارکم ازمحیط فیزیکی تحت اندازه گیری.
 7. 7-امکان ساخت کلیه بلوک های تشکیل دهنده یک سیستم اندازه گیری روی یک تراشه که دراین حالت اصطلاحا آن راحس کننده هوشمند می نامند.
 8. 8-استفاده ازتکنولوژی پیشرفته سیلیسیوم جهت ساخت سنسورهای بسیارکوچک وامکان تولیدانبوه آنهاباقیمت کم.

معایب اندازه گیری الکترونیکی

علیرقم مزایای فوق درمواردی امکان دارد که استفاده ازسیستم های اندازه گیری غیرالکترونیکی ترجیح داده شود.ازجمله درمواردی که تغییرات دماخارج ازمحدوده کارادوات نیمه هادی باشد یادرمحیط های حساس که احتمال انفجاریااشتغال مواد می رودازسیستم های پنوماتیک یاهیدرولیک استفاده میشود.

خلاصه پروژه ترازوی دیجیتال

در این مدار ولتاژهای مورد نیاز برای Atmega16 و LCD ، +5V ، برای Load cell ، +12V و برای Ad620 ، 12V ± می باشد که برای این منظور از دو عدد L7812cv برای تولید ولتاژ 12V ± بدین ترتیب که خروجی این دو آی سی را با هم به صورت متقارن قرار داده  و L7805cv برای تواید ولتاژ 5V که به خروجی U3 متصل شده استفاده کرده ایم .

ولتاژ تغذیه Load cell به +12V متصل شده و خروجی Load cell که با توجه به مقدار وزنی که بر روی آن قرار دارد بین 0 تا 20mV تغییر می کند برای تقویت به پایه های ورودی Ad620 که 2 و 3 می باشندمتصل شده است. ولتاژ تغذیه Ad620 از طریق منبع متقارن  12V ± تأمین می شود.پایه Ref این آی سی به صفر ولت متصل شده و برای کنترل بهره Ad620 از پتانسیومتر 300Ω که روی14.2 Ω  تنظیم می شود استفاده شده است .

مطلب پیشنهادی:  پروژه مولد هارومونیک

خروجی Ad620 که با توجه به تغییرات خروجی Load cell از 0 تا +5V تغییر می کند به Adc0 وAdc1 ( مبدل آنالوگ به دیجیتال ) میکرو که پایه های 40 و 39 می باشند متصل شده است. ( Adc1 به منظور یدک استفاده شده است )

ولتاژ تغذیه میکرو به +5V متصل شده است. پورت D میکرو برای نمایش مقدار وزن به LCD متصل شده و ولتاژ تغذیه LCD به +5V متصل شده است. برای تولید فرکانس 8MHZ از کریستال 8MHZ و دو خازن 22nf استفاده شده است .در این مدار کانکتورهایی برای پورت های B و C و پین های 2 تا 7 پورت A که  بلا استفاده قرار گرفته اند تعبیه شده است .

 

لود سل 1R1-K

لود سل Load cell

لود سل یک سنسور وزن است ، 1R1 – K  لود سل استفاده شده در این مدار می باشد.لودسل قطعه ای است ، یک سر آن با دو پیچ (2-M5) بر روی شاسی ترازو بسته و ثابت می شود و یک صفحه فلزی به وسیله دوپیچ (2-M4) بر روی طرف دیگر لود سل بسته می شود و کفه ترازو بر روی این صفحه فلزی قرار می گیرد و این ترتیب وزن بر روی صفحه فلزی اعمال می شود با اعمال وزن ، ولتاژ خروجی لودسل با توجه به مقدار وزن موجود بر روی صفحه بین 0 تا 20mv تغییر می کند.

مطلب پیشنهادی:  پروژه مولد مو ج سینوسی

digital_loadcell__

 مشخصات لود سل استفاده شده در این مدار ( 1R1 – k )

 • – ظرفیت لود سل استفاده شده در این مدار 5 کیلو گرم می باشد.
 • – مقدار خطای ترکیب شده در این سنسور 0.03 می باشد ، یعنی مقدار وزنی که این سنسور نشان می دهد در مقایسه با مقدار واقعی وزن به مقدار 0.03 خطا دارد.
 • – حساسیت خروجی این سنسور 1.2mv می باشد ، یعنی کوچکترین تغییرات خروجی که به ازای تغییر وزن 1.2mv است.
 • – مقدار تلرانس حساسیت خروجی این سنسور  0.15mv± است.
 • – منحنی تغییرات خروجی این سنسور به ازای ورودی به مقدار0.03 % F . S .  ± غیر خطی است.
 • – قابلیت تکرار پذیری این سنسور0.03 % F . S .  ± می باشد ، یعنی در بار ثابت نمونه برداری از خروجی این سنسور در ساعات مختلف روز به مقدار0.03 % F . S .  ± تغییر می کند.
 • – در این سنسور مقدار خروجی هنگام افزایش وزن با مقدار خروجی هنگام کاهش وزن به مقدار0.03 % F . S .  ± با هم اختلاف دارند.
 • – مقدار بالانس صفر این این سنسور به مقدار 0.1mv  ± است.
 • – مقدار مقاومت ورودی این سنسور 1055 ± 10  است.
 • – مقدار مقاومت خروجی این سنسور 1000 ± 10  است.
 • – مقدار مقاومت عایق این سنسور به مقدار ≥ 2000 MΩ است.
 • – مقدار وتاژ تحریک این سنسور ≥ 10 V است.
 • – محدوده دمای عملکرد معمولی این سنسور بین – 10 ~ + 40 C است.
 • این نوع لود سل با این مشخصات بیشتر برای ترازو های آشپزخانه توصیه می شود.

اگر این نوشته‌ برایتان مفید بود لطفا کامنت بنویسید.

9 دیدگاه

 1. با سلام خدمت شما و با تشکر از مطالب بسیار ارزشمندتون .
  یه سوال داشتم من یه ترازوی دیجیتال دارم خواستم وقتی که وزن ما به صفر رسید یه رله رو وصل کنه ولی متاسفانه نتونستم این کار رو انجام بدم آیا از دوستان کسی هست که بتونه کمک کنه خیلی نیازش دارم با تشکر

  • میلاد جهاندیده

   سلام . برای این کار نیاز هست تا به سخت افزار ترازو دسترسی داشته باشید یا به عبارتی بتوانید سخت افزار و نرم افزار ترازو را دست کاری کنید البته بیشتر توضیح بدید تا اگر در توانم بود راهنمایی کنم.

 2. Abolghasem Nikfallah

  سلام چطور میتوانم به آقای علی عقیدتمند نویسنده پروژه ترازوی دیجیتال دسترسی پیدا کنم

 3. مجید سارتاپی

  سلام ببخشید پروژه کارشناسی من در مورد ساخت ترازو آشپزخانه هستش میشه همین فایلو واسه من تو تلگرام بفرستین ممنون میشم