میکروکنترلرهای AVR XMEGA

معرفی میکروکنترلرهای AVR XMEGA

خانواده XMEGA  نسل دوم از میکروکنترلرهای با مصرف توان پایین (پیکو پاور تکنولوژی) با قابلیت ها و کارائی بسیار بالاتر نسبت به سری قبلی میکروکنترلرهای AVR می باشند و فابلیت پر دازش داده هم بصورت 8 بیتی و هم بصورت 16 بیتی را فراهم می نمایند. همچنین از نظر معماری و ساختار تراشه این سری میکروکنترلرها مشابه خانواده قبلی میکروکنترلرهای AVR میباشند.

میکروکنترلرهای AVR XMEGA

در سری ATXMEGA  سرعت تراشه نسبت به نسل قبلی خانواده میکروکنترلرهای AVR افزایش یافته (32 میلیون دستورالعمل در ثانیه در فرکانس 32 مگاهرتز) و ولتاز تغذیه میکروکنترلر تا 1.6 ولت کاهش یافته است. همچنین این خانواده دارای رنج مناسبی از حافظه قابل برنامه ریزی(16 تا 384 کیلوبایت) و به صورت پکیج های 44 تا 100 پین در دسترس می باشند.

ویژگی های جدید AVR XMEGA

–  DMA channels
–  Event System channels
Crypto engine for AES and DES
– Real-Time Clock
– Brown-out Detector
– Watch-dog Timer
– Internal RC

  • كاهش ولتاژ تغذيه ميكرو تا 1.6ولت و در نتيجه كاهش چشمگير توان مصرفي امكان طراحي سيستمهاي قابل حمل و بي سيم را با قابليت افزايش طول مفيد باطري و ايجاد كارايي بسيار بالا فراهم نموده است.
  • وجود يك DMA Controllerچهار كاناله در خانواده جديد XMEGAهمچون كامپيوترها امكان انتقال ديتا بين حافظه ميكرو و ابزارهاي جانبي وبالعكس را مستقل از CPUفراهم مي نمايد اين امكان باعث افزايش سرعت انتقال داده و همچنين افزايش چشمگير كارايي CPUميشود.
  • وجود يك مبدل 12بيتي با دقت بالا (up to 2 Msps ) جهت تبديل ديتاي آنالوگ به ديجيتال و همچنين اضـافه شـدن مبـدل ديجيتال به آنالوگ 12بيتي با دقت( up to 1 Msps) جهت توليد موج ديجيتال به آنـالوگ بـر روي تراشـه هـاي خـانوادهXMEGA AVR امكانات بسيار مناسبي را جهت طراحي با اين خانواده از ميكروکنترلرها فراهم آورده است.
  • همانند سيستم عصبي انسان در برابرتحركات خارجي به صورت غير ارادي ، ابداع Event System در خانواده XMEGA باعث برقراري ارتباط بين وسائل جانبي و ميكروکنترلر مستقل از دخالت CPU يا DMA مي شود . وجود يك شبكه ارتباطي مستقل Event Routing Network  امكان برقراري ارتباط مستقيم بين مبدل آنالوگ به ديجيتال  ADCs و  مبدل ديجيتال به آنالوگ  ، مقايسه كننده آنالوگ  و تايمرها و شمارنده ها و… را ايجاد مي كند.
  • خانواده XMEGA  از نظر دستورالعمل هاي مربوط به برنامه نويسي مطابقت كامل با سري قبل ميكروهاي AVRدارند. بعلاوه اين خانواده از لحاظ كد نويسي  برنامه مرجع و هم كد باينري( و هم از لحاظ سخت افزاري )تعداد پايه ها پكيج وابزارهاي جانبي با  سريهاي قبلي ميكروهاي AVRسازگار هستند و تمام برنامه ها وابزارهاي مربوط به برنامه نويسي برنامه ريزي برد اموزشي و … شبيه سري قبل ميكروهاي AVRمي باشند .
مطلب پیشنهادی:  دانلود کتاب آموزش AVR به زبان بیسیک

 امکانات میکروکنترلرهای AVR XMEGA :

Atmel AVR CPU
DMAC – Direct memory access controller
Event system
System clock and clock options
Power management and sleep modes
System control and reset
Battery backup system
WDT – Watchdog timer
Interrupts and programmable multilevel interrupt controller
PORT – I/O ports
TC – 16-bit timer/counters
AWeX – Advanced waveform extension
Hi-Res – High resolution extension
RTC – Real-time counter
RTC32 – 32-bit real-time counter
TWI – Two-wire serial interface
SPI – Serial peripheral interface
USART – Universal synchronous and asynchronous serial receiver and transmitter
IRCOM – Infrared communication module
AES and DES cryptographic engine
EBI – External bus interface
ADC – Analog-to-digital converter
DAC – Digital-to-analog converter
AC – Analog comparator
IEEE 1149.1 JTAG interface
PDI – Program and debug inter

کاربرد های میکروکنترلرهای AVR XMEGA

خانواده XMEGA  با امکانات جانبی بسیار بالا شرایط مناسبی را جهت طراحی سیستم های کنترلی و ابزار دقیق ، منابع تغذیه ، سیستم های بی سیم و تحت شبکه ، سیستم های اپتیکال ، کنترل دور موتور ، کنترل توان ، سیستم های اندازه گیری و… با حداقل قطعات جانبی فراهم می نمایند.

مطلب پیشنهادی:  راه اندازی ماژول TM1637 به وسیله میکروکنترلر AVR با کامپایلر بسکام

فیلم سمینار معرفی میکروکنترلرهای AVR XMEGA

مطالب مرتبط با میکروکنترلرهای AVR  و AVR XMEGA :

دانلود کتاب آموزش AVR به زبان بیسیک

مجموعه مقالات آموزش میکروکنترلرهای AVR

منبع:فیلم سمینار از آقای مهندس اوژن کی نژاد

درباره ی جهاندیده

کاربر عزیز از اینکه مطالب سایت ما را مطالعه میکنید بینهایت سپاسگذارم.با نظرات سازنده خود به ما انگیزه بیشتری دهید تا مطالب آموزشی بیشتری را تولید و منتشر کنیم. استیوجابز میگه "شغل شما بخش عمده ای از زندگیتان را تشکیل خواهد داد، پس تنها راهی که از این بخش احساس رضایت خواهید کرد این است که باور داشته باشید در حال انجام کار بزرگی هستید. بهترین راه برای انجام یک کار بزرگ نیز لذت بردن از آن کار است. اگر نمی دانید چه باید انجام دهید عجله نکنید و سعی نمایید اول راه خود را بیابید. با پیدا کردن راه درست مانند یک رابطه ی خوب با گذشت سال ها هر روز همه چیز بهتر و بهتر می شود و همواره رو به جلو پیش خواهید رفت. بنابراین به دنبال آن چیزی بگردید که قلباً شما را راضی می کند. عجله نکنید." امیدوارم همیشه موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک دیدگاه

  1. سلام نمونه کد راه اندازی استپ موتور را هم دارید