پروژه آینه بی‌نهایت موسیقی VU Meter با استفاده از آی‌سی LM3915

در این پروژه الکترونیکی، نحوه‌ی ساخت این آینه بی‌نهایت موسیقی VU Meter را با استفاده از آی‌سی LM3915 نشان خواهیم داد. می‌توانید ویدئوی زیر را تماشا کرده و یا آموزش نوشتاری را برای جزئیات بیشتر مطالعه کنید.

بخش الکترونیکی

با بخش الکترونیکی آغاز خواهیم کرد. این پروژه بر پایه‌ی مدار مجتمع LM3915 می‌باشد که سطح ولتاژ آنالوگ را حس کرده و ده LED را درایو می‌کند. شماتیک پایه مدار در شکل زیر آمده است.

پروژه الکترونیکی آینه بی‌نهایت موسیقی VU Meter

آی‌سی را می‌توان با ولتاژ 3 تا 5 ولت بین پایه‌های Vcc (پین شماره 3) و Gnd (پین شماره 2) تغذیه کرد. سیگنال آنالوگ وارد پین 5 شده، پین‌های شماره 6 تا 8 برای تنظیم ولتاژ مرجع یا حسگری (sensing) استفاده می‌شوند و پین شماره 9 برای انتخاب حالت Dot یا Bar استفاده می‌شود. پین‌های خروجی در حالت low و با جریانی از 1mA تا 30mA فعال هستند، بنابراین LEDها باید از سمت منفی به خروجی آی‌سی‌ها متصل شوند، و برای اتصال آنها نیازی به مقاومت نیز نیست.

به دلیل کم بودن ده LED برای چنین پروژه‌ای، در شماتیک مدار اندکی تغییر ایجاد کرده‌ایم.

پروژه الکترونیکی آینه بی‌نهایت موسیقی VU Meter

در هر خروجی، به جای تنها یک LED، یک ترانزیستور PNP به همراه یک مقاومت یک کیلواهم برای محافظت وصل کردیم و در کلکتور هر ترانزیستور، چهار LED همراه مقاومت‌های 470 اهمی ‌وصل کردیم. بدین تریتب چهل LED در کل نصب شد.

مطلب پیشنهادی:  یکسوسازی چیست؟ + مدارهای یکسو کننده تک فاز تا چند فاز

می‌توان قطعات مورد نیاز این پروژه را از سایت‌های زیر تهیه کنید.

  • آی‌سی LM3915  
  • LED‌های فوق روشن
  • مقاومت 470 اهمی‌ 40 عدد  
  • کلید  
  • جک پاور  
  • جک صوتی  
  • پتانسیویمتر  
  • آداپتور 12 ولت 2 آمپر  
  • فیلم انعکاسی پنجره  

دیاگرام کامل همه اتصالات در زیر آمده است.

پروژه الکترونیکی آینه بی‌نهایت موسیقی VU Meter

نحوه عملکرد آینه بی‌نهایت

اکنون آماده ساخت آینه بی‌نهایت هستیم. نکته‌ی این آینه این است که LED، یا منبع نور، باید بین آینه و یک شیشه قرار گیرد که با یک فیلم انعکاسی 50-80 درصدی پوشیده شده است.

پروژه الکترونیکی آینه بی‌نهایت موسیقی VU Meter

بسته به کیفیت فیلم و مقدار انعکاسی که فراهم می‌کند، نور بین آینه و شیشه رد و بدل شده و در همان زمان بخشی از نور از شیشه خارج می‌شود. بنابراین از طرف دیگر شیشه پوشیده با فیلم، می‌توانید اثر بی‌نهایت را مشاهده کنید.

ساخت آینه بی‌نهایت

شیشه و غلافی که برای این پروژه استفاده کرده‌ایم متعلق به یک ساعت دیواری بوده و سعی کردیم که آینه‌ی ‌ما نیز مناسب همان سایز باشد. حال به وسیله‌ای نیاز داریم تا LEDها را به آن بچسبانیم، این وسیله باید بین آینه و شیشه قرار گیرد.

پروژه الکترونیکی آینه بی‌نهایت موسیقی VU Meter

برای این کار از یک فوم 5 میلی‌متری استفاده کردیم، با این‌ حال یک مقوای نازک نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. پس از نصب LEDها، باید همه‌ی پایه‌های منفی آنها را با هم لحیم کرده و برای پایه‌های مثبت هرکدام یک سیم جداگانه لحیم کنیم.

مطلب پیشنهادی:  آپ امپ ها یا تقویت کننده های عملیاتی - مدارات و کاربرد ها

پروژه الکترونیکی آینه بی‌نهایت موسیقی VU Meter

سپس باید همه قطعات را همانند دیاگرام لحیم کاری کنیم. پس از انجام این کار باید همه سیم‌هایی که از LED به بورد مدار می‌آیند را نیز لحیم کنیم.

پروژه الکترونیکی آینه بی‌نهایت موسیقی VU Meter

در اینجا مدار مقداری کثیف و شلوغ به نظر می‌آید، پس هنگام وصل کردن سیم‌ها باید دقت کنید. پس از انجام این کار، باید صحت عملکرد مدار الکترونیکی را تست کنید.

سپس باید همه چیز را نصب کنیم، روی غلاف ابتدا شیشه و سپس روی آن فوم LEDها قرار می‌گیرد.

پروژه الکترونیکی آینه بی‌نهایت موسیقی VU Meter

پس از محکم کردن آنها در جایشان، روی آنها آینه قرار می‌گیرد که باید با استفاده از چسپ مایع محکم شود. تنها چیزی که باقی مانده درست کردن یک پایه برای آینه بی‌نهایت است. برای اینکار از جعبه فلزی یک عطر با همان اندازه استفاده کردیم.

پروژه الکترونیکی آینه بی‌نهایت موسیقی VU Meter

با استفاده از چسب، آینه بی‌نهایت را روی جعبه فلزی محکم کردیم، پوشش آن را به اندازه بریده، و برای جک تغذیه، جک صوتی، پتانسی‌متر و کلید، روی آن سوراخ ایجاد کردیم.

امیدواریم از این پروژه الکترونیکی لذت برده باشید. هرگونه سوالی را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

اگر این نوشته‌ برایتان مفید بود لطفا کامنت بنویسید و حمایت مالی کنید برای تولید محتوی‌ بیشتر. همچنین دوست داشتین اپلیکیشن اندویدی ما را هم نصب کنید.

مطلب پیشنهادی:  فیلم های آموزش مدارات الکترونیک آنالوگ (فصل سوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *