پروژه ریموت کنترل چند کاناله [دارای خاصیت ضبط و ارسال کد]

در پروژه ریموت کنترل ما قصد داریم که کد های مشخصی که دارای فرم های خاصی هستند را توسط یک گیرنده مادون قرمز دریافت کرده و آن را دیکد کنیم.این کدها توسط یک فرستنده که می تواند ریموت یک دستگاه خاص صوتی و یا تصویری باشد ارسال می شود و یا یک فرستنده مادون قرمز که کدهایی را با مشخصه ای خاص ارسال می کند.ماژول ساخته شده ما باید بتواند این کد ها را دریافت و آنها را ذخیره ساخته، اما برای ذخیره کدهای دریافت شده باید به شکل و فرمت کلی آن اشراف داشت و آن را در حافظه میکرو ذخیره کرد.از حافظه EEPROM در AVR استفاده می کنیم.همچنین پس از ذخیره این کدها باید بتوان آنها را استفاده کرد و ماژول ساخته شده می تواند جایگزین ریموت مورد نظر شود و داری چند کلید خواهد بود که این کدها را ذخیره می کند و در موقع لازم جایگزین ریموت می شود.

انتشار IR شبيه نور مرئي است؛ بنابراين بدليل خيلي کوچك بودن طول موج، شكست نور نقش مهمي در آن ندارد. اگر مسير ديد مستقيم بين فرستنده و گيرنده با يك مانع کدر مسدود شود ارتباط بين آنها از طريق بازتاب برقرار مي گردد.

سخت افزار پروژه ریموت کنترل

  • میکروکنترلر AVR ATMEGA32
  • IR LED TRANSMITTER از نوع فرستنده های مورد استفاده در مادون قرمز که مدولاسیون لازم را انجام داده و کد را به صورت پالسی ارسال می کند .
  • IR LED RECIEVER گیرنده ای که امواج مادون قرمز را دریافت کرده و دارای برد لازم و دمدولاسیون مورد نظر است تا به میکرو کد صفر و یک را بدهد .
  • REGULATOR 5V 7805 به دلیل بهره بردن از منبع ولتاژ که همان باتری قابل شارژ است ما نیاز داریم برای تغذیه موارد بالا از رگولاتور استفاده نماییم .
  • BATTERYباتری قابل شارژ تا زمینه کار و تغذیه مدار محیا باشد .
  • PUSH BUTTONکلید استفاده شده در مدار که هر یک با فشار دادن به سمت داخل فعال می شود .
مطلب پیشنهادی:  دانلود دیتاشیت و مثال راه اندازی ماژول +nRF24L01

پروژه ریموت کنترلر چند کانال

گیرنده های مادون قرمز و مدولاسیون

مطالبی که تا کنون مطرح شدند، زمینه ای برای ورود به بحث اصلی پروژه می باشند. در این قسمت، چگونگی برقراری ارتباط از طریق واسط های مادون قرمز را مورد بررسی قرار می دهیم.

می دانیم برای برقراری بک ارتباط سریال، حداقل به دو سیم بین دو دستگاه فرستنده و گیرنده نیاز داریم.

البته این در حالتی است که بخواهیم از یک رابط الکتریکی به عنوان محیط انتقال استفاده کنیم. در این پروژه، قصد داریم تا محیط انتقال را تغییر دهییم و بجای سیم، از امواج مادون قرمز بهره بریم. برای تغییر محیط انتقال باید به دو مساله توجه کنیم:

تجهیزات قابل استفاده در محیط جدید یا همان گیرنده و فرستنده

نوعی مدولاسیون برای انطباق با شرایط محیط انتقال جدید

ابتدا مدولاسیون را مورد بررسی قرار می دهیم. همانطور که می دانیم، خروجی پایه TXD در میکروکنترلرها همواره یکی از سطوح منطقی  صفر یا یک را داراست؛ حال آن که توسط فرستنده یا گیرنده مادون قرمز می توانیم یک موج مربعی با فرکانس خاص را ارسال یا دریافت کنیم.

اگر کانال مخابراتی شامل فضای آزاد باشد در این صورت برای انتشار و دریافت سیگنال آنتن هایی مورد نیاز است طول این آنتن ها متناسب با طول موج سیگنال فرستاده شده است. بسیاری از سیگنال های صوتی دارای مولفه فرکانسی 100 هرتز یا پایین تر هستند. برای ارسال این سیگنال ها اگر سیگنال مستقیما انتشار یابد به آنتنهایی با طول حدود 300km نیاز است. اما اگر از مدولاسیون برای سوار کردن سیگنال بر روی یک فرکانس حامل مثلا 100MHz استفاده کنیم در این صورت طول آنتن ها حدود یک متر خواهد بود.

اگر این نوشته‌ برایتان مفید بود لطفا کامنت بنویسید و حمایت مالی کنید برای تولید محتوی‌ بیشتر. همچنین دوست داشتین اپلیکیشن اندویدی ما را هم نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه

  1. اي ريوم من اي سايت

  2. اقا واقعا خسته نباشید دمتون گرم با آموزشاتون

  3. ببخشيد با زبان c هم کدشو ميزاريد