آموزش الکترونیک پایه – آموزش الکترونیک به زبان ساده

خیلی از دوستان هستند که علاقمند به یادگیری مفاهیم پایه الکترونیک هستند که بسیاری از این افراد در رشته های غیر الکترونیک مانند کامپیوتر  مکانیک و… تحصیل می کنند و یا حتی دوستانی بودند که پیام دادن در مقطع راهنمایی و دبیرستان هستند و می خواهند الکترونیک یاد بگیرند. برای این دسته از دوستان، مجموعه آموزش های مفاهیم پایه الکترونیک یا آموزش الکترونیک به زبان ساده را تهیه کردیم و امیدواریم که بتوانیم مباحث خیلی مبتدی تا پیشرفته را پوشش دهیم. از آموزش قطعه شناسی الکترونیک به زبان خیلی ساده تا مباحث پیشرفته تر مثل تقویت کننده ها و… را باهم برسی کنیم.

آموزش الکترونیک برای همه

ما در نوشتن مطالب سعی کردیم نهایت سادگی را به کار ببریم و البته سعی کردیم در کنار دید ساده به برسی اصطلاحات علمی هم بپرداختیم و سعی کردیم اگر شخصی در دوران راهنمایی یا دبیرستان است و میخواهد الکترونیک یادبگیرید از این آموزش ها استفاده کند و همچنین دانشجوی ارشد مکانید که برای قسمتی از پروژه برق خودروی خود لازم است الکترونیک یادبگیرید نیز از این آموزش ها استفاده کند. و همچنین یک منبع خوب برای دانشجویان الکترونیک که میتوانند هر وقت هر سرفصلی را فراموش کردن به اینجا مراجعه کنند…

چطوری این درس ها را مطالعه کنیم؟

مثلا فرض کنید میخواهید در مورد مقاومت ها مطالعه کنید اول تعریف مقاومت و کاربرد آن را میخوانید و یادمیگیرید و درک میکنید و میرسید در  انواع مقاومت ها به بحث تلرانس مقاومت و نمیدانید این اصطلاح چی هست! در این لحظه لازم نیست خیلی درگیرش بشید و بسادگی از کنارش رد بشید و بگذارید در مباحث آینده یاد میگرید.

در این آموزش‌ها ما سعی کردیم موارد زیر را در حد امکان در نوشته های خود پوشش دهیم و با عکس های واقعی ، کاربردهای دقیق  و به زبان ساده سعی کردیم موارد مختلف را پوشش بدیم. و همچنین در نظر داشته باشید در یادگیری الکترونیک و ورود به دنیای الکترونیک این درس اولین درس است و اگر مطلب را کامل متوجه نمیشوید نامید نشوید و  به مطالعه ادامه دهید و از دیگران مفاهیم را بپرسید و در زیر نوشته ها کامنت بذارید و حتی میتوانید برداشت خودتان را برای تمرین در زیر نوشته ها بصورت دیدگاه بنویسید و این بهترین راه یادگیری و تست خود است که بدانید چقدر از مطالب خوانده شده را یادگرفتید.

خودم یادم هست در دوران هنرستان به مفهوم جریان و ولتاژ گیر داده بودم و خیلی از دوستان در مورد مفهوم زمین ، اختلاف فاز بین ولتاژ و جریان و… گیر میدادند و میپرسیدند …ولی تجربه نشان داده کلا نباید خیلی روی چنین چیز هایی گیر کرد و باید پیش رفت و در آینده با خواندن مطالب بیشتر مطالب قبلی را بهتر درک خواهید کرد و برای بستن یک مدار با آردوینو خیلی هم لازم نیست مفاهیم پیچیده را بدانید. پس به خواندن مطالب ادامه دهید و سوالات خودتان را در قسمت نظرات(کامنت) سایت بپرسید و همچنین اگر علاقمند بودید میتوانید بعد از خواندن مطالب وقت بگذارید و خلاصه چیزی را که خواندید را در قسمت کامنت سایت بنویسید و در آینده به این نوشته ها مراجعه کنید و پیشرفت خود را مقایسه کنید.

مطلب پیشنهادی:  تولید مقاومت های SMD در توان 3 وات

آموزش قطعه شناسی الکترونیک به زبان خیلی ساده

اولین مرحله در یادگیری الکترونیک قطعه شناسی است اگر به یک وبسایت فروشگاه قطعات الکترونیک مراجعه کنید میبینید که ده ها هزار قطعه الکترونیکی دارند و یا اگر به فروشگاه فروش قطعات الکترونیک شهر خود مراجعه کنید میبینید ده ها جعبه قطعه وجود دارد و در اوایل شاید بگید خب لازمه همه اینا را بلد باشم… بدونم چیکار میکنن ؟ نه لازم نیست چون اکثر آنها تکراری هستن مثلا 10 نوع مقاومت داریم و اگر شما با خود مفهوم مقاومت آشنا شوید کافی است بعدا در طراحی مدار علت وجود انواع مختلف مقاومت را خواهید فهمید. همچنین قطعات الکترونیک به دسته بندی های مختلف تقسیم میشوند و شما در مرحله اول با دسته بندی ها آشنا می شوید. خیلی ساده موارد زیر قطعات پایه الکترونیک هستن :

آموزش الکترونیک به زبان ساده

بعد از شناخت هر قطعه ما سعی میکنیم در مورد انواع آنها و نحوه استفاده از آنها در مدار توضیح دهیم. مثلا انواع مقاومت ها ، انواع خازن ها ، انواع سلف ها ، انواع ترانزیستور ها و همچنین اتصال سری و موازی مقاومت‌ها ، اتصال سری و موازی خازن‌ها ، اتصال سری و موازی سلف‌ها و…

مطلب پیشنهادی:  سلف‌های RF

آموزش الکترونیک مقدماتی

بعد از شناخت قطعات و توضیح انواع و نحوه اتصالات مداری آنها به زبان ساده، ما به مواردی نظیر اهم چیست ؟ قانون اهم ،  ظرفیت خازنی ، ظرفیت سلفی ، تعریف مدار ، تعریف قطعات اکتیو و پسیو (قطعات فعال و قطعات غیر فعال ) و… پرداختیم و کم کم میتوانید از این موارد استفاده کنید تا مدارات را درک کنید. خب تا این مرحله حتما دید خوبی پیدا میکنید و آماده خواندن درس های پیشرفته ، خواندن نقشه مدارات و… هستید.

آموزش الکترونیک عملی

در قسمت عملی سعی میکنیم کاربرد عملی مدار را بگوییم ولی خب بعضی کاربرد ها خودشان تخصصی هستن مثلا ” کاربرد دیود تونلی در اسیلاتور ها ” در این نوع موارد فقط به صورت تیتر وار بخوانید و بگذرید و در آینده که با اسیلاتور آشنا شدید میتوانید این مفهوم را درک کنید و شایدم کلا لازم نشد پس گیر ندید. عکس قطعات بصورت واقعی و عملی در درس ها گذاشته شده تا وقتی یک برد الکترونیکی را از نزدیک میبینید بدونید چه قطعاتی به کار رفته ولی خب بعضی قطعات شبیه هم هستن (مثل رگولاتور ها و ترانزیستور های بزرگ) که این موارد را هم در مرور زمان یاد میدیم و متوجه تفاوت ها نحوه ی تشخیص قطعات میشوید. در این میان خود شما نقش مهمی در ادامه این آموزش ها دارید و با پرسیدن سوالات مناسب میتوانید مسیر آموزش ها را تغییر دهید و یا باعث بشید یک نوشته در مورد موضوع مورد نظر بنویسیم. مثلا در آینده در مورد ولت متر و نحوه ی کار با آن مینوسیم چون یکی از کاربران درخواست دادن. هر جایی از مطالب را دیدید متوجه نمی شوید و یا کم توضیح داده شده و… اطلاع بدید اصلاح کنیم.

اینترنت اشیا IOT

چرا باید الکترونیک یاد بگیرید

یک سوال از شما ! چندتا وسیله در اطرافتان میبینید که الکترونیکی نیستن و در آینده هم الکترونیک نمیشن 🙂 الان پلنگ های جنگل هم از الکترونیک نمی‌تونن فرار کنن ردیاب دارن شکار نشن !!! اگر باور نمیکنید مقدمه اینترنت اشیا را حتما بخوانید تا به آینده الکترونیک پی ببرید و قطعا آینده دست مهندسان الکترونیک استو خب من کمی شما را راهنمایی کنم لوازم برقی خونتون که قبلا فقط صرفا برقی بودن الان همشون صفحه لمسی دارن و به اینترنت وصل میشن تازه هوشمند هم شدن :)خب جاروبرقی ها هم که دارن روبات میشن خودشون در سر وقت میرن جارو میزنن میان سرجاشون شارژ میشن !

مطلب پیشنهادی:  خازن‌های قطبی - خازن‌های الکترولیت

آموزش cmsis

سرفصل مطالب آموزش الکترونیک پایه

هر کدم را دوست دارین شروع کنید ولی بهتره از اول شروع کنید.

از اینکه علاقمند به یادگیری الکترونیک هستید ما خیلی خوشحالیم امیدواریم با مطالب موجود در  وبسایت بتوانیم شما را کمک کنیم.

به اشتراک گذاری این نوشته:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 دیدگاه

 1. سلام
  ضمن تشکر
  بنده خیلی وقته دنبال چنین مطالبی هستم
  خدا خیرتون بده
  فارغ التحصیل کامپیوتر و مشتاق الکترونیکم
  رفتم هنرستان جهت شرکت در کلاس های الکترونیک ، گفتند نمیتونی بخاطر سنت
  بهرحال …. ممنون

 2. سلام من میخوام پروژه کنترل دما با پیامک رو طراحی کنم میتونید راهنمایی کنید چه قطعاتی احتیلج دارم ضروریه

 3. خیلی مطلب جالبیه امیدوارم مفهوم واضح باشد

 4. علیرضا مقدم

  درود
  با سپاس از پایگاه وب پربارتان .
  می خواستم اجازه شما را برای باز پخش دوباره مطالبتان در کانالم را بپرسم.
  هر جور که مایلید از پیوند به مطالب یا گذاشتن کل مطب یا هر نوع دیگر که می پسندید. البته مطالب رایگان را مورد نظر است.
  شاید در زکات علم شما شریک باشم.
  می توانید با نامه الکترونیکی در ارتباط باشیم.

  • میلاد جهاندیده

   سلام، گذاشتن لینک مطلب در کانالتون مشکلی نداره ولی گذاشتن «متن یا تکست » مطالب کار مناسبی نیست. ولی میتوانید با یک توضیح کوتاه مقدمه ای لینک بدید به وبسایت تا کاربران استفاده کنند.

 5. محمد رضا سامیان

  زحمتی که شما کشیدی ، حقیقتا جای قدردانی داره و اگر تشکر نکنم و ، ازین مطالب استفاده کنم ، کم لطفی و بی معرفتیه.
  مرسی که اینقدر عامیانه توضیح دادین. من یه فرهنگی ام و با الکترونیک بیگانه بودم ، اما با وجود مطالب شما ، فکر کنم بتونم از پس اش بر بیام.
  مجددا مرسی
  یا علی

 6. محمد باقرزاده

  خدا خیرتون بده.خیلی خوشحال شدم که به سایت شما برخوردم. رشتم مکانیکه و به شدت علاقه مند به الکترونیک.

 7. سایت فوق العاده ای دارین
  انشاءالله خدا اجر کارتون رو میده.
  دمتون گرم که وقت میذارین.

 8. بهمن علایی

  سلام و خسته نباشین ممنون از اموزش های مفیدتون. من اموزش تعمیر پاور سوئیچینگ لازم داشتم اگه برام بفرستین یا راهنماییم کنیم ممنون میشم

 9. درود صد درود خوشحالم خدا را هزار بار شکر که بعد از کلی اپلیکیشن و بررسی کلی سایت بلخره یک سایت عالی به یک منبع پر از اطلاعات دقیق مورد نیاز برای یادگیری از پایه الکترونیک را پیدا کنم متشکرم خدا خیرتان بدهد

 10. هیوا کردستانی

  سلام. کارتون عالیه حرف نداره. من 2ماه آموزشگاه رفتم با کلی هزینه نصف نصف این مطالبو بهم یاد ندادن به قرآن. خدایی دمتون گرم. تواین مملکت آدمای خوبی مثل شما پیدا میشن که زکات علمشونو پرداخت میکنن. امیدوارم سربلندوباعذت زندگی کنید.
  ان شاء الله که سایتتون دوام داشته باشه،
  سایتهای خوب بعد یه مدت ناپدید میشن کلا نمیدونم جریان چیه.
  با آرزوی موفقیت💓💓💕💞😍😍🙏🙏