سون سگمنت چیست؟

سون سگمنت‌ها ( seven-segment display) دسته‌ای از نمایشگرهای پرکاربرد الکترونیکی هستند که می‌توانند اعداد 0 تا 9 را نمایش دهند. از آن‌ها به طور عمده در ساعت‌های دیچیتال، تایمرها و ماشین‌حساب‌ها برای نمایش اطلاعات عددی استفاده می‌شود.

نمایشگر های سون سگمنت

همان‌طور که احتمالا از نام آن‌ها می‌توانید حدس بزنید، این نمایشگرها از 7 بخش روشن‌شونده ساخته شده‌اند. این بخش‌ها به نحوی در کنار هم چیده شده‌اند که ترکیبات مختلف از روشن و خاموش بودن آن‌ها می‌تواند صورت ظاهری اعداد 0 تا 9 را بسازد. البته این چینش به گونه‌ای است که می‌تواند حتی برخی از حروف الفبای انگلیسی مانند A ،B ،C ،H ،F ،E را نیز نمایش دهد.

نمایشگر های سون سگمنت

سون سگمنت‌ها در واقع از ساده‌ترین نمایشگرهای الکترونیکی موجود برای نمایش حروف و اعداد محسوب می‌شوند. همان‌طور که در تصاویر فوق می‌بینید، این قطعه از هشت عدد LED ساخته شده است که هفت عدد از آن‌ها مسئول روشن کردن 7 بخش سون سگمنت، و هشتمین LED نیز مسئول روشن نمودن علامت نقطه در گوشه‌ی سمت راست پایین سون سگمنت است. هر بخش شبیه یک خط تیره است. این خطوط در کنار هم روشن و خاموش می‌شوند و خطوط روشن هربار یک حرف یا عدد را نمایش خواهند داد.

در برخی از منابع هفت خط سون سگمنت را با نام‌های a ،b ،c ،d ،e ،f ،g یاد می‌کنند و نقطه را نیز با نماد h نشان می‌دهند.

مطلب پیشنهادی:  اتصال کلکتور مشترک

این قطعه دارای 10 پایه است که 8 پایه به ledهای a تا h متصل‌اند و 2 پایه نیز به آند/کاتد مشترک تمام ledها متصل است. از آنجا که آند/کاتد مشترک تمام ledها معمولا در داخل خود سون سگمنت به هم اتصال کوتاه میشود، تنها کافی است سیگنال مورد نظر را به یکی از این پایه‌های مشترک اعمال کنیم.

نمایشگر های سون سگمنت

سون سگمنت‌ها دو نوع هستند: کاتد مشترک یا آند مشترک.

کاتد مشترک: در این نوع، ترمینال منفی یا کاتد تمام ledها در داخل سون سگمنت به یکدیگر و به پایه‌های COM ‌متصل می‌شوند. در عوض تمام ترمینال‌های مثبت‌شان آزاد بوده و هر یک به پایه‌ی مرتبط با خود متصل می‌شود. ( تصویر زیر را ببینید)

آند مشترک: طبیعتا این حالت برعکس حالت فوق است یعنی سر آزاد ledها که به پایه‌های 8 گانه متصل می‌شود سر آند آنهاست و سرهای کاتد همگی به یکدیگر و به پایه‌های COM متصل می‌شود.

نمایشگر های سون سگمنت

چگونگی نمایش اعداد بر روی سون سگمنت

به عنوان نمونه اگر بخواهیم عدد 0 را نمایش دهیم، باید تمام ledها به جز led روشن‌کننده‌ی بخش g را روشن کنیم. ( تصویر سوم را ببنید.) بنابراین الگوی بیتی که باید به صورت سیگنال به پایه‌ها اعمال کنیم به این شکل است: 11000000. به همین شیوه اگر بخواهیم عدد 1 را نمایش دهیم، باید led های مربوط به بخش‌های b و c را روشن کنیم؛ بنابراین الگوی بیتی به این ترتیب نیاز داریم: 11111001. دقت داشته باشید که این الگوها برای یک سون سگمنت آند مشترک نوشته شده‌اند، به همین علت بیت 0 نشان دهنده‌ی روشن شدن led و بیت 1 نشان دهنده‌ی خاموش شدن آن است. در جدول زیر الگوی بیت های لازم برای نمایش تمام اعداد نشان داده شده‌اند.

مطلب پیشنهادی:  مقاومت های خطی

نمایشگر های سون سگمنت

منبع: ترجمه از سایت circuitdigest.com

منبع: عکس شاخص از سایت wikimedia.org

اگر علاقمند بودید در ادامه توصیه می‌کنم پروژه های آردوینو را هم ببینید.

همچنین لطفا اپلیکیشن اندویدی ما را هم نصب کنید.

دانلود اپلیکیشن میکرو دیزاینر الکترونیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *