اولین ربات در چه سالی ساخته شد؟ – تاریخچه ربات

دنیای رباتیک امروزه یک دنیای بزرگی شده و امروز‌ه‌ ما حتی ربات‌های پیشرفته‌ای را شاهد هستیم که توانایی تعامل انسانی را هم دارند و دستورات را بصورت صوتی دریافت، پردازش و انجام وظیفه‌ می‌کنند. ولی اولین رباتی که ساخته شد اینطوری پیشرفته نبود و خبری از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین و سرعت پردازشی بالا نبود. در این مقاله باهم کمی در مورد تاریخچه ساخت اولین ربات صنعتی و تکامل این مسیر صحبت می‌کنیم.

شاید اگر دنبال ریشه تفکر انسان در رباتیک و اتوماتیک کردن کارها بگردیم به تاریخ‌های قبل از میلاد مسیح میرسیم و هزاران سال پیش اجداد ما دنبال ساخت ماشین‌هایی مانند ربات‌های امروزی بودن و دوست داشتن کارها بصورت اتوماتیک انجام بشن. این تفکر را در متون تاریخی و یافته‌های باستانی می‌توانیم ببینیم ولی در این مقاله در مورد این قسمت از تاریخچه رباتیک عمیق نمی‌شویم و بیشتر قسمت ربات‌‌‌های صنعتی یا ربات به مفهوم امروزی را بررسی می‌کنیم.

شاید بد نباشد قبل از بررسی تاریخ تکامل ربات‌ها تعریفی از خود ربات را داشته باشیم و ببینیم به ربات به چه چیزی می‌گوییم. ویکی‌پدیای فارسی ربات را چنین تعریف می‌کند:

ربات ماشینی است که معمولاً قابل برنامه‌ریزی توسط رایانه بوده و قادر به انجام خودکار شماری از اعمال پیچیده است. همچنین بر پایه تعریفی از بریتانیکا ربات دستگاهی است که به صورت خودکار عمل می‌کند جایگزین تلاش انسانی می‌شود و ممکن است در ظاهر شبیه انسان‌ها نباشد.

ماشین آنتیکیترا

باستان شناسان در طول تاریخ اشیا‌های تاریخی زیادی را کشف کردن از اجداد ما که ما را به فکر فرو برده ولی «مکانیزم آنتیکیترا» خیلی جالب است و وقتی شخصا در موردش خوندم برام خیلی جذاب بود که انسان‌های اوایل قرن یکم پیش از میلاد مسیح چنین مکانیزمی را طراحی و ساخته باشند.

ماشین آنتیکیترا - تاریخچه ربات
نمای ماشین آنتیکیترا از روبه‌رو

ماشین آنتیکیترا برای انجام محاسبات اخترشناسی طراحی شده بود. ماشین آنتیکیترا شاید اولین دستگاهی بود که در آن چرخ‌دنده به کار رفته است.

ماشین آنتیکیترا - تاریخچه ربات
ماشین آنتیکیترا بازسازی شده در سال ۲۰۰۷ – دقت کنید چقدر پیچیده بوده

در اینجا واقعا به تاریخ ساخت این ماشین (اوایل قرن یکم پیش از میلاد مسیح) و پیچیدگی چرخ‌دنده‌های این مکانیزم دقت کنید و کمی تامل کنید بعد بریم ببینیم دیگه چه دستاوردهایی قبل از رسیدن به یک ربات مدرن بشریت داشته است.

ربات لئوناردو

ربات لئوناردو - اولین ربات
مدلی از ربات لئوناردو به همراه اجزای داخلی، برلین.

برای مثال اگر به تاریخ‌های خیلی دور نرویم آقای لئوناردو داوینچی تقریبا تاریخ ۱۴۹۵ میلادی ربات لئوناردو را طراحی کرده بوده که در یاداشت‌های ایشان پیدا شده. و این نشان می‌دهد که بشر و بخصوص افراد متفکر جامعه در گذشته نیز دنبال مفهموم ربات و ساخت آن بودند.

اولین استفاده از واژه ربات

کتاب کارخانه ربات‌سازی روسوم
ورود ربات‌ها به کارخانه در سکانسی از فیلم‌نامه کتاب کارخانه ربات‌سازی روسوم

شاید براتون جالب باشه واژه «ربات» یا “robot” اولین بار سال ۱۹۲۱ توسط آقای «کارل چاپک» از نویسندگان کشور جمهوری چک در یکی از آثارش با عنوان «کارخانه ربات‌سازی روسوم» به کار برده شد. واژه ربات را او در کتاب کارخانه ربات‌سازی روسوم (.R.U.R) معرفی کرد و مفهوم آن را تبیین کرد.

اگر به ربات و رشته رباتیک علاقه مندید، پیشنهاد ما به شما، مشاهده آموزش رباتیک در سایت فرادرس است.

آموزش رباتیک و ربات های سری — کلیک کنید

ربات The Steam Man

چند مورد دیگر که شبیه ربات بودن ساخته شدن از جمله The Steam Man که یک ماشین شبیه انسان بود با موتور بخار که توسط Zadoc Dederick در سال ۱۸۶۸ میلادی ساخته شد. هزینه ساخت نمونه اولیه این ربات ۲۰۰۰ دلار معادل در ۳۹۴۵۸ دلار در سال ۲۰۲۰ شده بود. ولی کمی به تصویر زیر دقت کنید واقعا زیبا طراحی شده بود.

ربات The Steam Man

بعدا ربات‌هایی مانند Eric در سال ۱۹۲۸ و Elektro در سال ۱۹۳۸ ساخته شدن که Elektro ربات انسان‌نما بود که می‌توانست راه برود، حرف بزند و سیگار بکشد. ولی بنظر تا این برهه از تاریخ‌ ربات‌ها خیلی هم کاربردی و مهمتر از همه قابل برنامه‌ریزی هم نبودن.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه موتور بخار، می‌توانید به سایت فرادرس مراجعه کرده و از آموزش‌های ارائه شده در این زمینه بهره‌مند شوید. همچنین برای درک بهتر، می‌توانید از آموزش های ارائه شده در وبسایت فرادرس استفاده کنید.

• موتور بخار چگونه کار می‌کند؟ — کلیک کنید

ربات‌های قابل برنامه‌ریزی(اولین ربات‌ها به معنای امروزی)

حال بریم و ببینیم ربات به مفهوم جدید و ربات صنعتی برای اولین بار کی، توسط چه کسی و برای چه منظور ساخته شد.

ربات Unimate

این ربات اولین ربات صنعتی بود و در خط تولید از آن استفاده شد. ربات Unimate توسط George Devol در سال ۱۹۵۴ اختراع شد. و بعد از چندسال کار روی بهبود و بهینه سازی آن در سال ۱۹۶۰ به شرکت جنرال موتورز فروخته شد و در سال ۱۹۶۱ در یکی از خط تولید‌های این شرکت نصب شد.

ربات Unimate
ربات Unimate

ربات Shakey

Shaky اولین رباتی است که افتخار دریافت جایزه‌ی IEEE Milestone در مهندسی برق و محاسبات را کسب نموده است. ربات Shaky اولین ربات هوشمند و متحرک جهان است که در موسسه‌ی بین المللی پژوهشی استنفورد در سال‌های ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۲ توسعه داده شده است. طراحی، ساخت و برنامه ریزی ربات Shaky در زمان خودش یک جهش بزرگی در رباتیک بود.

ربات Shakey
ربات Shaky در سال ۱۹۷۲

الگوریتم‌های زیادی در این ربات از جمله الگوریتم کوتاه‌ترین مسیر A* ، الگورتیم تبدیل هاف و الگورتیم گراف پدیداری بکار رفته بودن.

احتمالا تا این لحظه متوجه شدین که رباتیک تاریخچه قدیمی داره و ده‌ها سال است که روی آن بصورت حرفه‌ای فعالیت‌های دانشگاهی و صنعتی انجام می‌شود.

ترکیب ربات‌ها با یادگیری‌ ماشین و هوش‌ مصنوعی یکی دیگر از جنبه‌های مهم پیشرفت رباتیک بود که ربات‌ها را بیشتر کاربردی کرده است.
جهت یادگیری این دو آموزش می توانید به صفحات زیر در سایت فرادرس مراجعه کنید.

چطوری ساخت ربات را یادبگیریم؟

طراحی و ساخت ربات شامل رشته‌های مختلفی است از جمله مکانیک، الکترونیک، علوم کامپیوتر، برنامه‌نویسی و در سطح پیشرفته هوش مصنوعی هم درگیر می‌شود. ما در وب‌سایت خودمان قسمتی از این آموزش‌ها را منتشر کردیم مثل یادگیری مفاهیم پایه الکترونیک و برنامه‌نویسی.

یادگیری موارد زیر را برای طراحی و ساخت ربات توصیه می‌کنیم:

  • مبانی رباتیک
  • مبانی الکترونیک
  • مبانی برنامه‌نویسی
  • مبانی بردهای آردوینو
  • مبانی میکروکنترلرها
  • مبانی یادگیری ماشین
  • مبانی هوش مصنوعی

بعد از مطالعه موارد فوق می‌توانید مباحث پیشرفته این موارد و رباتیک را مطالعه کنید. توصیه می‌کنم برای یادیگری آموزش برنامه نویسی آردوینو، آموزش رباتیک، آموزش مبانی ربات های برنامه پذیر و آموزش‌های مرتبط بیشتر بصورت ویدیویی با اساتید درجه یک مجموعه آموزش رباتیک وب‌سایت فرادرس را ببینید.

• مجموعه آموزش رباتیک (Robotics) – کلیک کنید

همچنین لطفا اپلیکیشن اندویدی ما را هم نصب کنید.

دانلود اپلیکیشن میکرو دیزاینر الکترونیک
اگر این نوشته‌ برایتان مفید بود ما را نیز دعا کنید و کامنت بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *