آموزش پروتکل Ethernet از تئوری تا عمل – طراحی برد های قابل اتصال به شبکه اترنت

با توجه به اینکه مطالعه و پیاده سازی پروتکل Ethernet در چارچوب مفهوم شبکه های کامپیوتری صورت می پذیرد و به منظور به دست آوردن شناخت و درک کافی از عملکرد این پروتکل ، آشنایی با مفاهیم شبکه های کامپیوتری لازم میباشد.در فصل دوم این مقاله به مرور مفاهیم ، اصطلاحات و تجهیزات رایج مورد استفاده در شبکه های کامپیوتری می پردازیم.

اترنت از تئوری تا عمل آموزش پروتکل ارتباطی Ethernet

در فصل سوم تاریخچه پیدایش تکنولوژی Ethernet   ، شرکت ها و افرادی که در توسعه این پروتکل نقش داشته اند و همچنین روند تکامل این پروتکل به شکل تاریخ مند برسی می شود.

در ابتدای فصل چهارم،اصطلاحات و واژه هایی که در ارتباط با شبکه های کامپیوتری و پروتکل اترنت کاربرد دارند و میتوان انها را به وفور در مقالاتی که در مورد این پروتکل نوشته شده است و در دیتاشیت  قطعات مرتبط با این پروتکل مشاهده نمود ، در یک جدول جمع اوری شده است.

مدل OSI و مدل TCP/IP

در ادامه این فصل در مورد دو مدل رایج برای توصیف مفهومی شبکه های کامپیوتری ، یعنی مدل OSI و مدل TCP/IP صحبت میکنیم و تعریف و جایگاه پروتکل Ethernet را در شبکه و نقشی که در کنار دیگر پروتکل ها بر عهده دارد را مشخص میکنیم.

مطلب پیشنهادی:  برنامه IP Subnet Calculator

در بخش بعدی به منظور آشنایی اولیه با پروتکل اترنت ، به طور خلاصه مشخصاتی از این پروتکل ارائه شده است.

Embedded Ethernet  و Industrial Ethernet

در انتهای این فصل در مورد دو دسته بندی کاربردی و مهم ، یعنی Embedded Ethernet  یا اترنت نهفته ، Industrial Ethernet  یا اترنت صنعتی توضیح داده می شود.

در فصل ششم در مورد طراحی سخت افزار Ethernet  و روش های مختلف طراحی سخت افزار توسط تراشه های ارائه شده در بازار دنیا می پردازیم.

طراحی پروژه با تراشه ENC28J60

با توجه به استفاده از تراشه ENC28J60 در پروژه این مقاله در فصل هفتم با توجه به دیتاشیت این تراشه ، اطلاعات لازم برای پیاده سازی این تراشه ارائه خواهد شد.

منابع و نویسنده

نویسنده مقاله : محمد حسین کوهی قمصری (از نویسندگان وبسایت melec.ir )

تعداد صفحات مقاله: 333 صفحه

با تشکر از آقای مهندس اوژن کی نژاد مدیر وبسایت knowledgeplus که حامی نوشتن این مقاله جامع بودن.

دانلود فایل مقاله :

 دانلود با حجم 21 مگ

دانلود پروژه های مشابه :

پروژه کنترل رله از طریق شبکه اترنت (وب سرور روی میکروکنترلر)

دانلود کتاب اینترنت و اترنت برای سیستم های نهفته

پروژه مانیتورینگ سنسورها در شبکه [TCP/IP HTTP]

شبکه های مخابرات نسل جدید

راه اندازی ماژول ESP8266

مطلب پیشنهادی:  شبکه های مخابرات نسل جدید

درباره ی جهاندیده

کاربر عزیز از اینکه مطالب سایت ما را مطالعه میکنید بینهایت سپاسگذارم.با نظرات سازنده خود به ما انگیزه بیشتری دهید تا مطالب آموزشی بیشتری را تولید و منتشر کنیم. استیوجابز میگه "شغل شما بخش عمده ای از زندگیتان را تشکیل خواهد داد، پس تنها راهی که از این بخش احساس رضایت خواهید کرد این است که باور داشته باشید در حال انجام کار بزرگی هستید. بهترین راه برای انجام یک کار بزرگ نیز لذت بردن از آن کار است. اگر نمی دانید چه باید انجام دهید عجله نکنید و سعی نمایید اول راه خود را بیابید. با پیدا کردن راه درست مانند یک رابطه ی خوب با گذشت سال ها هر روز همه چیز بهتر و بهتر می شود و همواره رو به جلو پیش خواهید رفت. بنابراین به دنبال آن چیزی بگردید که قلباً شما را راضی می کند. عجله نکنید." امیدوارم همیشه موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه

  1. از قرار دادن مطالب مفید آموزشی به صورت رایگان سپاس گزارم.
    بنده تمایل دارم پایان نامه خود در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد را جهت استفاده دوستان به صورت open source ارسال کنم.
    لینک یا ایمیل قابل اصمینان بفرمایید