دماسنج دو سنسوره با DS18B20 و میکروکنترلر AVR

پروژه اندازه گیری دمای چند نقطه با استفاده از سنسور DS18B20 یا دماسنج دو سنسوره با DS18B20 و میکروکنترلر AVR یک پروژه کاربردی و ساده می باشد که از آن میتوانید برای اندازه گیری دمای محیط های مختلف استفاده کنید.

دماسنج دو سنسوره با DS18B20 و میکروکنترلر AVR

همچنین این مدار قابلیت توسعه دارد و میتوانید سنسور های زیادی را هم به مدار اضافه کنید و همه ی سنسور ها را از یک نقطه مانیتور کنید.

دماسنج دو سنسوره با DS18B20 و میکروکنترلر AVR

پروژه اندازه دمای چند نقطه بیشتر برای اندازه گیری دما در محیط های صنعتی استفاده می شود. و با استفاده از سنسور های صنعتی یا سنسور های معمولی که ضد آب و عایق شده اند برای اندازه گیری دما استفاده می شود.سنسور DS18B20 یکی از سنسور های دقیق و حساس برای اندازه گیری دما می باشد که توسط شرکت دالاس ارائه شده است. در این پروژه هدف اندازه گیری دمای دو نقطه می باشد بنابریان از دو عدد سنسور استفاده شده است. البته می توان سنسور ها را مانند شکل زیر عایق کرد و در محیط صنعتی استفاده کرد.

دماسنج دو سنسوره با DS18B20 و میکروکنترلر AVR

البته سیم های استفاده شده هم از نوع خیلی کم اهم هستند و و برای اندازه گیری دمای مایعات و … هم می توان استفاده کرد.در جاهایی مثل سالن های مرغ داری برای اندازه گیری دمای قسمت های مختلف سالن ، گلخانه ها برای اندازه گیری دماهای سالن ها و… با این پروژه می توان دما را اندازه گرفت البته این روزها با پیشرفت و ارزان تر شدن تکنولوژی بصورت بی سیم سنسور ها را بهم وصل می کنند.و اطلاعات سنسور های مختلف را در یک کنترلر مرکزی جمع می کنند و اطلاعات را پردازش و تصمیم های لازم را سیستم بصورت اتوماتیک می گیرد.

مطلب پیشنهادی:  پایان نامه پروژه تشخیص نشتی گاز

یکی از کاربردهای عملی این پروژه اندازه گیری دمای داخل و بیرون خودرو می باشد که با نصب دو عدد از این سنسور ها و یا سنسور های مشابه بطور همزمان هم دمای داخل و هم دمای بیرون خودرو و هم دمای داخل خودرو را در یک نمایشگر بطور همزمان مشاهده می کنند.

عکسی از عملکرد مدار دماسنج دو سنسوره با DS18B20 و میکروکنترلر AVR

در این عکس قبل از عکس گرفتن یکی از سنسور ها با دست کمی گرم شده تا اختلاف دمای سنسور ها به چشم بخورد…

دماسنج دو سنسوره با DS18B20 و میکروکنترلر AVR

سنسور های دمای دیگر : سنسور های دما DS18B20 , LM75 , LM35

سنسور DS18B20

ویژگی این سنسور این است که کاملاً دیجیتال و به شکل یک ترانزیستور 3 پایه می باشد که پایه 2 آن به یک مقاومت   pullup به اندازه 4.7 کیلو به VCC وصل می شود و پایه 1 آن به زمین و پایه 3 آن هم به vcc  وصل می شود. این سنسور از طریق همین پایه 2  با استفاده از پروتکل 1-WIRE عمل ارسال و دریافت دیتا را انجام می دهد. محدوده اندازه گیری دمای آن بین  منفی 55- تا مثبت 125+ درجه سانتیگراد می باشد و از دقت بسیار بالایی در حدود 0.0625 درجه برخوردار است؛ که نسبت به کوچکترین تغییرات دما  واکنش سریع از خود نشان می دهد.

مطلب پیشنهادی:  دماسنج و فشار سنج بارومتریک با سنسور BMP180 و میکروکنترلر AVR

پروتکل ارتباطی با این سنسور یک سیمه است و با یک سیم می توان تا 9 سنسور دیجیتال را راه اندازی کرد. طول سیم واسط بین سنسور و میکرو می تواند حداکثر 7 متر باشد. DS18B20 یک سنسور خیلی دقیق و عالی برای استفاده در پروژه هایی است که به دقت و اعتماد نیاز دارند. این سنسور یک گزینه مناسب برای استفاده در پروژه هایی مانند جوجه کشی؛ گلخانه ی کوچک ؛ تنظیم دمای محیط و موارد مشابه می باشد.

نکته : اگر میخواهید خودتان این پروژه را بسازید فایل های زیر را تهیه و بعد از چاپ برد و پرگرام کردن برنامه میکروکنترلر از آن استفاده کنید و همچنین اگر میخواهید میتوانید سورس برنامه را تغییر و در پروژه های دیگر نیز استفاده کنید.

نکته خیلی مهم برای همه ی پروژه ها : به فرکانس کاری میکروکنترلر دقت کنید ، از قسمت کانفیگ کدویژن به کلاک تنظیم شده برای برنامه دقت کنید. در این پروژه کلاک کاری را در برنامه نویسی روی 1 مگاهرتز تنظیم کردیم و نیازی نیست در میکروکنترلر فیوزبیت ها را تغییر بدید ولی در پروتئوس روی میکروکنترلر دوبار کلیک کرده و مقدار کلاک را روی 1مگاهرتز تنظیم کنید. همچنین اگر میکروکنترلرهای ATMEGA16,ATMEGA32 نو خریده باشید باید فیوز بیت JTAG آن را غیر فعال کنید تا بتونید از پورت C استفاده کنید در این پروژه نیز باید همین کار را انجام دهید.

مطلب پیشنهادی:  پروژه ساعت آنالوگ با LCD گرافیکی و AVR

مشخصات فایل های پروژه و نرم افزار های لازم

 • فایل شماتیک پروژه بصورت PDF
 • فایل شبیه سازی پروژه در نرم افزار پرتئوس
 • فایل سورس برنامه نویسی میکروکنترلر در نرم افزار کدویژن به زبان C به میکروکنترلر AVR
 • فایل برد مدار چاپی یا PCB طراحی شده در نرم افزار آلتیوم دیزاینر

دانلود فایل ها

دانلود PCB

اگر سوال تخصصی  داشتین در قسمت نظرات ⇓ و یا  قسمت پرسش و پاسخ بپرسید.

درباره ی جهاندیده

کاربر عزیز از اینکه مطالب سایت ما را مطالعه میکنید بینهایت سپاسگذارم.با نظرات سازنده خود به ما انگیزه بیشتری دهید تا مطالب آموزشی بیشتری را تولید و منتشر کنیم. استیوجابز میگه "شغل شما بخش عمده ای از زندگیتان را تشکیل خواهد داد، پس تنها راهی که از این بخش احساس رضایت خواهید کرد این است که باور داشته باشید در حال انجام کار بزرگی هستید. بهترین راه برای انجام یک کار بزرگ نیز لذت بردن از آن کار است. اگر نمی دانید چه باید انجام دهید عجله نکنید و سعی نمایید اول راه خود را بیابید. با پیدا کردن راه درست مانند یک رابطه ی خوب با گذشت سال ها هر روز همه چیز بهتر و بهتر می شود و همواره رو به جلو پیش خواهید رفت. بنابراین به دنبال آن چیزی بگردید که قلباً شما را راضی می کند. عجله نکنید." امیدوارم همیشه موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 دیدگاه

 1. عالی عالی عالی

 2. سلام اگر بخواهم بجای ۲ سنسور ۸ سنسور بگذارم باید در برنامه چه تغییراتی اعمال کنم

  • سلام، در برنامه یک حلقه است که سنسور ها را میخونه و هر کدوم را در روی ال_سی_دی نشون میده داخل اون را باید طوری تغییر بدید که مقدار 8 سنسور را بشه روی یک ال سی دی نشون داد. خود مدار مشکلی ندارد از نظر تعداد سنسور به شرط اینکه در برنامه خط زیر را تغییر نداده باشید:
   #define MAX_DS1820 8
   تعداد سنسور ها را داخل متغییر ds1820_devices میریزد برنامه. شما فقط باید داخل حلقه را طوری تغییر بدید که بتونه 8 تا را روی یک نمایشگر نشون بده وگر نه احتمالا قاطی کنه. حلقه for داخل while را ببینید.