پروژه فاصله سنج آلتراسونیک

پروژه فاصله سنج آلتراسونیک ، امروزه با رشد شگفت آور دانش فنی بشر وبا توجه به گسترش نیازهاي صنعت خودروسازي و رباتیک ساخت سیستم هاي فاصله سنج آلتراسونیک می تواند گره گشاي بسیاري از مشکلات امروزي بشر باشد. این پروژه یک سیستم فاصله سنج آلتراسونیک (فرا صوتی) بوده که هدف اصلی از ساخت آن استفاده در صنعت خودروسازي جهت تشخیص فاصله خودرو با موانع در هنگام حرکت به سمت عقب و پارك کردن خودرو می باشد.این سیستم قادر است موانع را تا فاصله حداکثري 3.5 متری  تشخیص می دهد. مغز کنترلی در این سیستم یک میکرو کنترولر AVR می باشد ، و تمامی فرمانهاي کنترلی توسط  میکرو کنترولر صورت  می گیرد . برنامه ي این سیستم به زبان C نوشته شده است. برای نمایش اطلاعات هم از یک عدد lcd کاراکتری استفاده شده است.

پروژه فاصله سنج آلتراسونیک

آی‌سی ها

در این پروژه از شش آي سی استفاده می شود که هر یک عملکرد خاصی دارند که به آن اشاره می شود .

 • آی سی ATMEGA32 به عنوان میکرو کنترلر ،پردازش داده ها و کلیه موارد مرتبط با برنامه ریزي پروژه فاصله سنج آلتراسونیک را بر عهده دارد .
 • آي سی 4093 که در واقع عمل یک بافر اشمیت را انجام می دهد.
 • آي سی 4049 جهت افزایش توان انتقال ،ایجاد تاخیر و درایو کردن سنسور فرستنده به کار می رود.
 • که سیگنال تقویت شده را به پالس لازم براي تحریک تایمر میکرو تبدیل می کند.
 • آی سی LM358 که سیگنال تقویت شده را به پالس لازم براي تحریک تایمر میکرو تبدیل می کند.
 • آی سی  LM833 که جهت تقویت امواج آلتراسونیک به میزان 60 دسی بل در قسمت گیرنده مورد استفاده قرار می گیرد.
 • آي سی 555 که براي تولید پالس با فرکانس 40 کیلو هرتر در مدار به کار می رود.
مطلب پیشنهادی:  مدار دماسنج و فشار سنج با قابلیت اتصال USB به کامپیوتر

عنوان پروژه فاصله سنج آلتراسونیک می باشد.مدار فاصله سنج آلتراسونیک  مورد نظر از دو بخش مهم  میکروکنترلر و سنسورها تشکیل شده است . مطالب این پروژه الکترونیک در چهار فصل تنظیم شده است که . فصل اول آن شامل عنوان و روش ا نجام پروژه، بلوك دیاگرام و فلوچارت برنامه و در فصل دوم به شریح عملکرد سخت اف زار و قطعات مدار و در فصل سوم به تشریح نرم افزار پروژه بر اساس فلوچارت ارائه شده  پرداخته شده است . در فصل چهارم خلاصه پروژه و پیشنهادات ذکر شده و درپایان فهرست منابع و پیوستها آورده شده که در قسمت پیوست ها توضیح مختصري راجع به عملکرد قطعات استفاده شده در پروژ و برگهاي اطلاعاتی داده شده است.

دانلود فایل آموزشی

لینک کمکی : دانلود

دانلود سورس پروژه مشابه

منبع : بهروز نجفی زاده

به اشتراک گذاری این نوشته:

درباره ی جهاندیده

کاربر عزیز از اینکه مطالب سایت ما را مطالعه میکنید بینهایت سپاسگذارم.با نظرات سازنده خود به ما انگیزه بیشتری دهید تا مطالب آموزشی بیشتری را تولید و منتشر کنیم. استیوجابز میگه "شغل شما بخش عمده ای از زندگیتان را تشکیل خواهد داد، پس تنها راهی که از این بخش احساس رضایت خواهید کرد این است که باور داشته باشید در حال انجام کار بزرگی هستید. بهترین راه برای انجام یک کار بزرگ نیز لذت بردن از آن کار است. اگر نمی دانید چه باید انجام دهید عجله نکنید و سعی نمایید اول راه خود را بیابید. با پیدا کردن راه درست مانند یک رابطه ی خوب با گذشت سال ها هر روز همه چیز بهتر و بهتر می شود و همواره رو به جلو پیش خواهید رفت. بنابراین به دنبال آن چیزی بگردید که قلباً شما را راضی می کند. عجله نکنید." امیدوارم همیشه موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

4 دیدگاه

 1. سلام دنبال یه پروژه در مورد متر بادقت میکرو هستم لطفا کمک کنین

 2. سلام
  چرا وقتی برنامه رو روی کود ویژن مینویسیم ارور میدهد