خانه / مخابرات / رشته مهندسی ICT / درس های رشته ICT ترم سوم [تجربه شخصی از ترم سوم آی سی تی]

درس های رشته ICT ترم سوم [تجربه شخصی از ترم سوم آی سی تی]

درس های رشته ICT ترم سوم

هر ترم پر از تجربه های مختلف از درس های مختلف 🙂 یک ترم دیگر سفر ما در رشته ict و دانشکده شمسی پور گذشت و امروز می خوام کمی در مورد درس های ترم 3 صحبت کنیم و البته بیشتر این ها برداشت های شخصی و درس هایی است که به ما تدریس شد شاید برای دانشگاه های مختلف متفاوت باشد. بهر حال امید وارم برای آنهایی که می خواهند این رشته جدید و عجیب و غریب برق را انتخاب کنند راهنمای خوبی باشد ! متاسفانه خیلی از بیگانه های این رشته و حتی خیلی از دوستان خودمان هنوز دیدی به این رشته و آینده شغلی آن پیدا نکرده اند و البته علتش را می توان در جدید بودن این رشته جست . بهرحال رشته ICT یک رشته مرتبط به مخابرات و شبکه های کامپیوتری است . البته به قول یکی از اساتید دانشگاه آقای دکتر حاج رسولی ها امروزه در مخابرات جدید رشته کامپیوتر و شبکه ادغام شده با مفهوم مخابرات امروزه جدا از مفهوم کامپیوتر و شبکه های کامپیوتری نیست . بقول یکی از دوستانم در مخابرات در آینده ای نه چندان دور مخابرات فقط چند نفر کارمند به مفهوم امروزی خواهد داشت !! حال شما ها به عنوان دانشجویان رشته ICT  می توانید در آینده این پیشرفت سهمی داشته باشید 🙂

درس های ICT

درس های این ترم رشته ICT بهمراه استاد مربوطه را در عکس بالا ضمیمه کردم . برای بزرگ نمایی کلیک کنید.

خب یکی یکی از روی جدول توضیح بدم ببینیم چی یاد گرفتیم بعضی از درس ها نا امید کننده هستند که به استادش زیاد ربط نداره و تصمیم مدیر گروه برای پیچوندن هست 🙁

حتما در ادامه این مطلب را هم بخوانید:  فیبر نوری و تکنیک های ارتباط نوری

درس محیط های چند رسانه ای رشته ICT :

محیط های چند رسانه ای یا مالتی مدیا یک درسی بود که من اولش نفهمیدم چی به چی هست آخه نسبت به چاتش متفاوتر بود . و بیشتر بحث های اصلی آن باید در مورد پردازش و ذخیره سازی تصویر ، صوت و فیلم باشه و روش های فشرده سازی برسی بشه بنظر من ! و در این درس بیشتر ما در مورد روش های تدریس نوین و استفاده از محیط های چند رسانه بهمراه مقدمه ای به محیط چندرسانه ای و نظریه های مختلف پرداختیم و در فصل های بعدی به نمونه برداری و کمی پردازش کار . در ادامه جزوه های این ترم را ضمیمه می کنم برای اطلاعات بیشتر جزوه را چک کنید .

آزمایشگاه اندازه گیری رشته ICT  :

این درس برای افرادی که کاردانی و هنرستان الکترونیک یا برق خوندن زیاد جالب نیست زیرا کلا تکراری است و در مورد ابزار ها و روش های اندازه گیری و کلا کار با تجهیزات اندازه گیری است . مانند ولت متر ، اسیلوسکوپ ، طیف نما و…

کارگاه مخابرات دیجیتال رشته ICT :

این درس در مورد انواع مدولاسیون های دیجتال و دمدولاسیون ها است مانند FSK  ، PSK ،  ASK  . تقسیم کننده های فرکانس ، ضرب کننده های فرکانس PLL

البته من زیاد کلاس این درس نبودم 🙂

مهندسی ترافیک رشته ICT :

این درس با اینکه سخت ترین درس ترم بود ولی از کلاسش خیلی چیزها یاد گرفتم و فقط معرفی کتابی که توسط خود استاد ترجعه شده برای من خیلی کمک کرد که در کار خودم (الکترونیک) خیلی ازش استفاده کنم و دیدی جدید به من داد ! در این درس نحوه مدیریت ترافیک شبکه و نحوه انتقال اطلاعات بصورت امن و انواع پروتکل های انتقال امن rtp  و کلا بحث های مرتبط با زمان بندی ها و خطا یابی ها و انتقال اطلاعات بدون خطا و ایجاد محیط امن برای انتقال اطلاعات برای انتقال اطلاعات را مورد برسی قرار داریم و البته در قسمت اول روش های قدیمی این روش ها که بصورت سخت افزاری کنترل ترافیک مخابرات را بر عهده داشت را نیز برسی کردیم و با مفاهیمی مانند : Erlang ، میزان مکالمه ، شدت مکالمه ، ساعات شلوغی و … آشنا شدیم .

حتما در ادامه این مطلب را هم بخوانید:  پروژه ارائه کلاسی AMAZON CDN [تحویل محتوی چیست ؟]

شبکه های نسل جدید یا NGN  رشته ICT :

این درس خیلی جالب هست و در آینده خیلی در استفاده روزمره با آن آشنا خواهیم شد و البته خیلی در مقیاس های کوچک در اطراف ما پیاده سازی شده است. مانند VOIP و سرویسهایی که NGN برای ما میاورد مانند فاکس ایمیل ، انتقال راحت شماره تلفن مانند عوض کردن ip براحتی و صد ها سرویس دیگر . استاد این درس که آقای دکتر رضا زنگنه بودند که خودشان مدیر فنی شرکت آوا هستند .

مخابرات ماهواره ای رشته ICT :

دیگه از اسمش معلومه در این درس ماهواره درست کردیم 🙂 در این درس با ساختار ماهواره ها و انواع ماهواره و ایستگاه های آن و کمی با مدولاسیون ها و تلفات ارسال و دریافت پرداختیم .

درس VAS رشته ICT  :

این درس در مورد سرویس های ارزش افزوده مخابرات است که بدلیل اینکه کم استفاده میشه استاد VAS در NGN  را برای ما تدریس کرد که نسل جدید VAS ها است که در آینده کاربرد های روزمره خواهند داشت .

فیبر نوری رشته ICT :

در این درس کلا به برسی فیبر نوری ، انواع فیبر نوری ، معایب مزایا ، کاربرد ها ، مشخصات ، تلفات ، مدولاسیون ها و.. پرداختیم .

تنظیم مقرارت در مخابرات و سازمان ها رشته ICT  :

حتما در ادامه این مطلب را هم بخوانید:  دوره هایLPIC 1 و LPIC 2 کار با انواع Embedded برد

در این درس کار سازمان رگولاتوری یا تنظیم مقرارات را برسی کردیم و علت و دلایل وجود چنین سازمانی و تقسیم بندی فرکانسی و نحوه دریافت پروانه کسب از تنظیم و مقرارت .

مبانی امنیت رشته ICT  :

برای این درس کتاب مبانی امنیت شبکه های کامپیوتری را مطالعه کردیم و من متوجه شدم این درس علاوه بر رشته ICT در رشته های دیگر از جمله الکترونیک خیلی می تواند مفید باشد .

کارگاه مبانی ICT رشته ICT :

این درس را ما متاسفانه تقریبا  تئوری پاس کردیم و آخر ترم تجهیزاتی مانند روتر ، سوئیچ و… خریداری شد . و بیشتر مباحث این درس در مورد شبکه هاب کامپیوتری و پیکربندی روتر ، سوئیچ ، ویندوز سرور و… است .

و اینها بودند تجربیات ترم پیش من امید وارم برایتان مفید باشند اگر سوالی داشتید در قسمت نظرات بپرسید و همچنین عضو خبرنامه ما بشوید و هر هفته بهترین ها را برایتان ایمیل می کنیم .

ضمیمه جزوه های ICT از وبلاگ دوست خوبم آقای پورصمدی :

جزوه فیبر نوری 2 

جزوه حل المسائل مبانی امنیت 

جزوه افیبر نوری 1

جزوه VAS 

جزوه مهندسی ترافیک 

کتاب cryptography and network security برای درس مبانی امنیت 

دانلود جزوه VAS ، مهندسی ترافیک و سوئیچینگ و سیگنالینگ 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *