آردوینو چیست؟ مقدمه‌ای بر آردوینو

آردوینو چیست؟

پلتفرم آردوینو سخت‌افزار و نرم‌افزار متن‌بازی (اوپن سورس) ارائه می‌دهد که استفاده از آن بسیار آسان بوده و برای پروژه‌های نمونه و سرگرمی‌ها به وفور استفاده می‌شود.

مقدمه‌ای بر آردوینو

مفهوم متن‌باز

وقتی گفته می‌شود که پلتفرم آردوینو متن‌باز است، منظور این است که همه اطلاعات خواندن سخت‌افزار و نرم‌افزاری که آردوینو مهیا کرده است، به صورت رایگان در دسترس است و هر کسی می‌تواند از آنها استفاده کند. اطلاعاتی که برای طراحی سخت‌افزار و نرم‌افزار این پلفترم گردآوری شده را هر کسی می‌تواند استفاده کند. همه می‌توانند از اطلاعات طراحی برای تولید سخت‌افزار و توزیع نرم‌افزار بهره بگیرند بدون اینکه به مجوزی نیاز باشد.

دلیل استفاده از آردوینو

آردوینو بوردهای متنوعی فراهم آورده که برای کاربردهای مختلف مفید هستند.

آردوینو همچنین دارای IDE (محیط توسعه یکپارچه) خاص خودش است که می‌توان به صورت رایگان از وب‌سایت آردوینو آن را دانلود کرده و مورد استفاده قرار داد.

بسیاری از کتابخانه‌ها همراه نرم‌افزار و تعداد زیادی کتابخانه که افراد از سرتاسر دنیا توسعه داده‌اند، به صورت رایگان در دسترس می‌باشند. توابع پیاده سازی شده در این کتابخانه‌ها را می‌توان برای مقاصد توسعه سریع به کار گرفت.

این توابع کاربر را قادر می‌سازد که بدون دانش عمیق از ساختار و عملکرد داخلی، از رابط‌ها و ماژول‌های مشخص استفاده کند.

مطلب پیشنهادی:  اتصال LCD (نمایشگر کریستال مایع) ۱۶*۲ به آردوینو

نکته‌ی اصلی این است که فقدان دانش تکنیکی و کد نویسی نباید به مانعی بر سر راه توسعه و تفکر خلاق تبدیل شود.

تعدادی بورد توسعه‌ای (expansion borad) (یا همان طور که خودشان آنها را نام‌گذاری کرده‌اند Shield) نیز مهیا گردیده که می‌توان آنها را به بورد وصل کرده و به کار گرفت.

همه موارد ذکر شده توسعه سریع و آسان را فراهم می‌سازد.

بوردهای آردوینو

طیف وسیعی از بوردها توسط آردوینو ساخته می‌شود. این بوردها اندازه‌های متفاوت، میکروکنترلرهای مختلف و قابلیت‌های پردازشی متنوعی دارند.

بوردهای UNO ،LEONARDO ،NANO و … به عنوان بردهای سطح اول شناخته می‌شوند، بوردهایی با ویژگی‌های بهبود یافته بوردهایی مانند MEGA ،PRO ،ZERO و … هستند، بوردهایی مانند YUN ،TIAN و … بوردهای اینترنت اشیا می‌باشند. بوردهای قابل پوشیدن بوردهایی مانند LILYPAD ،GENMA و … هستند.

بسته به کاربرد و نیازهای پردازشی، کاربر می‌تواند هر کدام از این بوردها را انتخاب کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره بوردها، به این مطلب مراجعه کنید. همچنین بورد مورد علاقه من DUE است که آموزش شروع کار با آردوینو Due را می‌توانید مطالعه کنید.

IDE آردوینو

IDE آردوینو در وب‌سایت آردوینو به صورت رایگان برای دانلود قرار گرفته است. می‌توان آخرین نسخه از آن را از اینجا متناسب با سیستم‌عامل خود دانلود کنید.

مطلب پیشنهادی:  آموزش پروتکل ارتباطی CAN در آردوینو – نحوه‌ی ارتباط ماژول MCP2515 CAN BUS با بورد آردوینو

IDE آنلاین نیز فراهم شده است. برای استفاده از IDE آنلاین، باید یا اکانت آردوینو در وب‌سایت آن ایجاد کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره استفاده از IDE آنلاین، اینجا کلیک کنید.

IDE کار نوشتن کد و آپلود آن به بورد آردوینو را راحت می‌کند. می‌توان از آن برای هر نوع بورد آردوینویی استفاده کرد.

اگر آموزش آردوینو چیست؟ براتون مفید واقع شده ما را نیز دعا کنید و اگر خواستین می‌توانید از محتوا‌ی رایگان آموزشی حمایت مالی کنید. جلسه بعد آموزش آردوینو را از دست ندهید.

اگر این نوشته‌ برایتان مفید بود لطفا کامنت بنویسید و حمایت مالی کنید برای تولید محتوی‌ بیشتر. همچنین دوست داشتین اپلیکیشن اندویدی ما را هم نصب کنید.

مطالعه دیگر جلسات این آموزش                    جلسه بعدی >>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.