مدار ترموستات با 4 سنسور و 4 رله

پروژه ترموستات یا کنترل دما یک پروژه کاربردی میباشد که از آن برای جاهای مختلفی که نیاز به کنترل دما باشد ، میتوان استفاده کرد. این مدار ترموستات خیلی ساده طراحی شده و شما اگر به زبان C و نرم افزار کامپایلر کدویژن آشنا باشید براحتی میتوانید کدهای آن را تغییر و برای کاربرد شخصی خود شخصی سازی کنید.

مدار ترموستات با 4 سنسور و 4 رله

سنسور مدار ترموستات

در طراحی این مدار از سنسور DS18B20 استفاده شده که میتوانیم در این پروژه 4 یا حتی بیشتر (با تغییر برنامه نویسی) را باهم موازی کنیم و دمای جاهای مختلف را اندازه بگیریم. مثلا اندازه گیری دمای قسمت های مختلف کوره ، اندازه گیری دمای قسمت های مختلف گلخانه ، اندازه گیری دمای چندین ظرف جدا (با سنسورهای ضد آب DS18B20 میتوانید دمای چندین ظرف آب را هم اندازه گیری کنید.) و یا اندازه گیری دمای محیط از چند ارتفاع مختلف میتواند از کاربردهای این مدار باشد.

ds18b20-ضد آب

نکته : سنسور ها هم میتوانند مثل عکس بالا ضد آب باشند و هم ساده مثل ترانزیستور که در عملکرد مدار تفاوتی ندارند فقط اگر طول سیم کشی سنسور ها بیشتر شود باید مقدار مقاومت پول آپ سنسور (بطور پیش فرض 4.7 کیلواهم است.) را کم کرد و از حدی به بعد کلا حذف کرد.

 • Usable temperature range: -55 to 125°C (-67°F to +257°F)
 • 9 to 12 bit selectable resolution
 • Uses 1-Wire interface- requires only one digital pin for communication
 • Unique 64 bit ID burned into chip
 • Multiple sensors can share one pin
 • ±0.5°C Accuracy from -10°C to +85°C
 • Temperature-limit alarm system
 • Query time is less than 750ms
 • Usable with 3.0V to 5.5V power/data
مطلب پیشنهادی:  فرکانس متر با میکروکنترلر

همچنین از یک LCD 2*16 برای نمایش دماها ، تنظیمات ، میانگین دمای چهار سنسور DS18B20 استفاده شده  ، از میکروکنترلر AVR ATMEGA8A بعنوان هسته اصلی پروژه ، از رله ها برای قطع و وصل فن برقی ، هیتر برقی و… ، از ترانزیستور ها بعنوان سوئیچ برای قطع و وصل رله ها ، از دیود های کنار رله ها بعنوان دیود هرزگرد و همچنین از قطعات دیگری مانند پتانسیومتر ، پوش باتن ، رگولاتور ، مقاومت ، خازن و… استفاده شده.

عکسی از PCB مدار

مدار ترموستات با 4 سنسور و 4 رله

قطعات استفاده شده در مدار ترموستات با 4 سنسور و 4 رله

قطعات مدار ترموستات تعداد
خازن 100 فاراد 16 ولت 1
خازن 100نانوفاراد 2
1N4007 دیود 4
LED سبز کوچک 1
رله 5 ولت تک کنتاکت 4
LCD 16X2 1
جک آداپتور 1
ترمینال آبی 3 پین 4
پین هدر 3*1 چهار عدد یا 40*1 نری یک عدد 4
2N2222 ترانزیستور 4
مقاومت 4.7 کیلواهم 2
مقاومت 1کیلو اهم 5
پتانسیومتر پیچی 5 کیلواهم 1
پوش باتن یا شستی کوچک دوپایه 4
7805 رگولاتور 1
ATmega8-16PI میکروکنترلر 1
DS1820 سنسور 4

عملکرد مدار بعنوان کنترلر فن یا المان سرد کننده

همانطور که در اول نوشته گفتیم میکروکنترلر این مدار قابلیت برنامه ریزی هست و خود شما نیز میتوانید سورس کد را ویرایش و آن را شخصی سازی کنید و از قسمت تماس با ما تماس بگیرید و ما برای شما شخصی سازی کنیم. ولی عملکرد پیش فرض برنامه پروژه بشرح زیر است :

مطلب پیشنهادی:  دماسنج و فشار سنج بارومتریک با سنسور BMP180 و میکروکنترلر AVR

در این پروژه ما چهار سنسور در نظر گرفتیم و چهار فن (یا المنت سرمایشی) برای سرمایش و فرض ما بر این است که میخواهیم دمای مکانی را کنترل کنیم که گرما زیاد است و مجبوریم از فن استفاده  کنیم. پس در نظر میگیریم که بعد از خاموش کردن فن دمای محیط خود به خود گرم میشه و ما میخواهیم دما را در یک بازه مشخص سر نگه داریم.

با شستی Setting مقدار حداقل و حداکثر دما را وارد میکنیم و سنسور ها دما را اندازه گیری میکننده و برای هر سنسور یک رله در نظر گرفتیم که فن را روشن و یا خاموش میکنه ، اگر دمای اندازه گیری شده از مقدار حداکثر بیشتر باشه فن روشن میشه و تا رسیدن به دمای حداقل فن روشن میمونه و پس از رسیدن به این دما فن خاموش میشه.

نکات مهم

نکته : بطور پیش فرض برای هر سنسور یک رله متناظر در نظر گرفتیم.

نکته:میانگین دمای سنسور ها روی نمایشگر نشون داده میشه. (تعداد سنسور ها میتواند یکی باشه یا بیشتر در میانگیر تاثیر نداره)

نکته:با تغییر کد میتوان تعداد سنسور ها را زیاد کرد و همچنین کم کرد.

نکته:از این مدار میتوانید بعنوان اندازه گیری دمای 4 نقطه نیز استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی:  پروژه ردیاب خودرو GPS+GPRS+GOOGLE MAP

نکته خیلی مهم:کد نوشته شده تنها یک عملکرد بر ای مدار ترموستات با 4 سنسور و 4 رله هستش و شما میتوانید خودتان کد را برای کاربرد خاصی شخصی سازی کنید و یا به ما بسپارید (تماس با ما) تا شخصی سازی کنیم.

یک نمونه شخصی سازی انجام شده : مدار کنترلی کوره المنتی (این کوره بصورت سیکل وار داغ و سرد میشه و بعد از اتمام سیکل ها خاموش میشه)

فایل های پروژه
 • شماتیک پروژه بصورت PDF
 • فایل سورس برنامه نویسی به زبان C در کدویژن
 • فایل مدارچاپی یا PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر
 • فایل پرتئوس

دانلود فایل های پروژه

پروژه مشابه : ترموستات با AVR دو رله

مقاله مشابه :  نمایش و کنترل دمای گلخانه با منطق فازی و میکروکنترلر AVR 

آموزش های مشابه : آموزش میکروکنترلر AVR

اگر سوال تخصصی در مورد این برد داشتین در قسمت نظرات ⇓ و یا  قسمت پرسش و پاسخ بپرسید.

به اشتراک گذاری این نوشته:

درباره ی جهاندیده

کاربر عزیز از اینکه مطالب سایت ما را مطالعه میکنید بینهایت سپاسگذارم.با نظرات سازنده خود به ما انگیزه بیشتری دهید تا مطالب آموزشی بیشتری را تولید و منتشر کنیم. استیوجابز میگه "شغل شما بخش عمده ای از زندگیتان را تشکیل خواهد داد، پس تنها راهی که از این بخش احساس رضایت خواهید کرد این است که باور داشته باشید در حال انجام کار بزرگی هستید. بهترین راه برای انجام یک کار بزرگ نیز لذت بردن از آن کار است. اگر نمی دانید چه باید انجام دهید عجله نکنید و سعی نمایید اول راه خود را بیابید. با پیدا کردن راه درست مانند یک رابطه ی خوب با گذشت سال ها هر روز همه چیز بهتر و بهتر می شود و همواره رو به جلو پیش خواهید رفت. بنابراین به دنبال آن چیزی بگردید که قلباً شما را راضی می کند. عجله نکنید." امیدوارم همیشه موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

7 دیدگاه

 1. فقط اگر طول سیم کشی سنسور ها بیشتر شود باید مقدار مقاومت پول آپ سنسور (بطور پیش فرض 4.7 کیلواهم است.) را کم کرد و از حدی به بعد کلا حذف کرد

  سلام و خسته نباشید

  میشه این فواصل رو تقریبا بیان کنید ؟
  مثلا من یکی در 2 متری و یکی در 8 متری استفاده کردم

 2. با سلام خدمت شما
  من میخواستم بپرسم که ایا این برد رو به برد جوجه کشی میشه شخصی سازی کنیم؟؟؟

 3. با سلام
  اگر بخواهیم به جای 4 رله از 4 المنت استفاده کنیم اونوقت چه تغییراتی باید انجام بدیم ؟

  • با سلام ،
   سیستم مدار بالا برای مواردی مناسب هست که نیاز به قطع و وصل سریع نباشد و یا نیاز نباشد دما خیلی دقیق تنظیم بشه. مثلا در یک سیستمی وقتی دما به 55 درجه رسید میخواهیم یک سیستمی یا فن روشن بشه تا دما برگرده به دمای پایین تر.
   اگر سیستمی مثل یک دیمر میخواهید داشته باشید تا دمای یک المان را مثل پرینتر های سه بعدی در یک دمای ثابت نگه دارید باید به جای رله ماسفت و یا المان های الکترونیک قدرت کمک بگیرید. و با PWM و روش های مشابه اجرا کنید.

 4. سلام خسته نباشید
  از این مدار میشه برای ترموستات کولر آبی استفاده کرد ؟