خانه / میکروکنترلرها / میکروکنترلر های AVR / پروژه های AVR / مدار اتوماسیون پارکینگ با سنسورهای مادون قرمز با قابلیت ذخیره ورود و خروج ها

مدار اتوماسیون پارکینگ با سنسورهای مادون قرمز با قابلیت ذخیره ورود و خروج ها

در سیستم های ثبت دستی ورود و خروج، امکان اشتباه اپراتور در ثبت اطلاعات و همچنین امکان تبانی اپراتور با رانندگان متخلف وجود دارد، به همین دلیل کنترل دسترسی به پارکینگ به خوبی انجام نمی شود. ضمن اینکه در صورت بروز مشکل، امکان گزارش گیری قابل اطمینان از ترددهای انجام شده وجود ندارند. با مکانیزه کردن سیستم پارکینگ می توان مشکلات پارکینگ ها را بر طرف نمود.در این پروژه اتوماسیون پارکینگ سعی کردیم بخشی از این مشکلات را حل و کار اپراتور را راحتر کنیم.

 

عملکرد اصلی و مهم  پروژه  اتوماسیون پارکینگ

  • شمارش تعداد ورود ها و خروج ها و ثبت آن در طول روز و ثبت آن تا ۳۰ روز
  • اعلام تعداد ماشین های موجود در داخل پارکینگ
  • اعلام تعداد جای خالی موجود در پارکینگ
  • ساعت و تاریخ (اطلاعات را دقیق با تاریخ شمسی نشان می دهد.)

نمایش ظرفیت خالی پارکینگ ، قابلیت رزرو ، نمایش تعداد جاهای رزرو شده ، ثبت تعداد ورود و خروج ها در یک ماه گذشته ،تقویم و ساعت دقیق از قابلیت های این پروژه می باشد.

از قابلیت های ویژه این پروژه دقیق بودن آن است مثلا اگر  ماشینی در خروجی جلوی سنسور را گرفته باشد و در این هنگام چند ماشین وارد پاکینگ شوند ماشین ها شمرده می شوند و هیچ وقفه یا خطایی در شمارش رخ نمی دهد .

همچنین در صورت قطع برق اطلاعات ورود و خروج از بین نمی روند.

حتما در ادامه این مطلب را هم بخوانید:  متر دیجیتال با ماژول HY-SRF05 و AVR
نحوه عملکرد پروژه

عملکرد پروژه بدین صورت است که ظرفیت خاصی در این پروژه ۱۰۰ عدد برای پارکینگ تعریف شده است. با ورود هر  خودرو یکی از ظرفیت کم می شود و روی نمایشگر نشان می دهد و وقتی خوردریی از پارکینگ خارج می شود یک عدد به ظرفیت پارکینگ اضافه می شود.

همچنین می توان تعداد خاصی مثلا ۵ تا از جاهای پارکینگ را برای افرادی خاص رزرو کرد و در نتیجه همیشه در تعداد رزرو شده از ظرفیت موجود کم می شود.

این پروژه علاوه بر نشان دادن وضعیت لحظه ای پاکینگ ، تعداد ورود و خروج ها را در یک روز ذخیره می کند که می توان برای حسابداری مفید باشد. همچنین هر روز ساعتی خاص مثلا آخر شب اطلاعات یک روز را در خود ذخیره می کند و این عمل برای ۳۰ روز گذشته انجام میگیرد. و با محیط کاربری ساده و با شستی های موجود براحتی می توان اطلاعات ۳۰ روز گذشته پارکینگ را مطالعه کرد.

از شستی های موجود روی برد برای تنظیم ساعت ، تاریخ ، مررور ورود خروج های یک ماه گذشته ، رزرو جا و… بکار می رود.این پروژه دارای رابط کاربری ساده وآسان است و می توانید براحتی به تنظیم تاریخ شمسی ، ساعت و دیگر قابلیت های برد بپردازید.

این پروژه شامل سنسور های مادون قرمز می باشد برای تشخیص ورود و خروج می باشد. و همچنین از دو عدد مولتی ترن برای تنظیم دقت و فاصله استفاده شده است دارای نمایشگر LCD 2*16 و همچنین میکروکنترلر AVR می باشد.

حتما در ادامه این مطلب را هم بخوانید:  دانلود کتاب 11 پروژه میکروکنترلر AVR با BASCOM

معرفی قطعات پروژه و کاربرد آنها

مدار اتوماسیون پارکینگ با سنسورهای مادون قرمز با قابلیت ذخیره ورود و خروج ها

۱-جک آداپتور برای اتصال تغذیه

۲-رگولاتور ۵ ولت

۳-مقاومت برای محافظت LED  قرمز

۴-خازن ۱۰۰ میکرو فاراد

۵-خازن ۱۰۰ نانو فاراد

۶-LED  نشانگر اتصال صحیح تغذیه

۷-نمایشگر  LCD کارکتری LCD 2*16

۸-مقاومت پول آپ پایه Reset  میکروکنترلر ! یعنی این پایه را به ولتاژ ۵ ولت وصل می کنیم تا با نویز ریست نشود.

۹-پتانسیومتر پیچی برای تنظیم نور نمایشگر LCD

۱۰- آیسی آپ امپ lm324  که داخلش ۴ تا مقایسه کنند داره ما از ۲ تای آن برای مقایسه استفاده  میکنیم . خروجی سنسور های مادون قرمز   به این میاید و این مقایسه می کند و نتیجه مقایسه به میکروکنترلر اعمال میشود و از تعداد شمارش اضافی و یا کم می شود.

۱۱- برای تنظیم سطح مقایسه یا بعبارتی دقت سنسور گیرنده ۱

۱۲- برای تنظیم سطح مقایسه یا بعبارتی دقت سنسور گیرنده  ۲

۱۳-میکروکنترلر AVR که کلیه کارهای پردازشی اینجا انجام میشود.

۱۴- شستی  های کنترلی  که مستقیم به میکروکنترلر وصل شده اند . و با فشردن آنها وضعیت پایه میکروکنترلر تغییر و در نتیجه عملی داخل میکروکنترلر انجام میشود.

۱۵-کریستال ساعت برای تولید پالس ساعت فرکانس این کریستال ۳۲۷۶۸ هرتز است

۱۶-مقاومت محافظ LED فرستند شماره ۱۹

۱۷-مقاومت سری شده با سنسور گیرنده یعنی شماره ۲۰ که برای اینکه ولتاژ روی آن افت کند.

حتما در ادامه این مطلب را هم بخوانید:  نرم افزار Atmel Studio

۱۸-مقاومت محافظ LED فرستند شماره ۲۱

۱۹-LED مادون قرمز فرستنده در این پروژه در هر طرف ۲ عدد LED فرستند استفاده شده است و یک گیرنده در هر طرف

۲۰-LED یا سنسور مادون قرمز گیرنده که نور فرستنده ها بعد از برخورد اگر بازتاب داشته باشند این میگیرد و باعث کاهش مقاومت آن و در نتیجه تغییر ولتاژ آن می شود و توسط مقایسه کننده ها این تغییرات باعث تغییر خروجی و در نتیجه شمارش می شود یعنی جسمی از جلوی آن رد شود ولتاژ آن تغییر و در نتیجه ولتاژ مقایسه کنند تغییر و در آخر یک عدد اضافه یا کم میشود .

۲۱- LED مادون قرمز فرستنده

یک نکته مهم : در شماتیک مدار آیسی U3B پایه های ۴ و ۱۱ اشتباهی وصل شدن. ۴ باید VCC و ۱۱ باید GND باشه.

مشخات فایل ها و نرم افزار های مورد نیاز
این نوشته را با دوستانتان در تلگرام به اشتراک بگذارید :

درباره ی جهاندیده

با سلام درود به شما که مطالب سایت خودتان را مطالعه می کنید امیدوارم مطالب سایت برایتان مفید باشد و باعث پیشرفت روز افزون شما شود. دوران راهنمایی در کار منتاژ کیت های الکترونیکی بودم تا رفتم هنرستان ^_^ دو سال هنرستان الکترونیک خیلی چیزها یاد گرفتم ! دو سال کاردانی الکترونیک و کارشناسی ICT گرایش بهره برداری از سیستم های مخابراتی پر از تجربه بود و مدتی است در الکترونیک دنیای مشغولم . الکترونیک - تکنولوژی - ICT ، برنامه نویسی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 11 =