طراحی و شبیه سازی جبران کننده مناسب برای کنترل اتوماتیک پرواز (AFC)

طراحی و شبیه سازی جبران کننده مناسب برای کنترل اتوماتیک پرواز (AFC)

کنترل خودکار در پیشرفت علوم مهندسی نقشی حیاتی داشته است . کنترل خودکار علاوه بر نقش بسیار مهمی که در سیستم های فضاپیما ، هدایت موشک ، روبات ها و سیستم های مشابه داشته است ، بخش مهم و نا گسستنی از فرایند های صنعتی امروز است . کنترل خودکار در کنترل عددی ماشین های ابزار ، طراحی هواپیما های بی سرنشین و طراحی اتومبیل و کامیون کاملاً ضروری است . در فرایند های صنعتی متنوعی چون کنترل فشار ، دما ، رطوبت ، چسبندگی و جریان نیز کنترل خودکار نقش اساسی دارد .

این پروژه مفاهیم اساسی در تحلیل و طراحی سیستم های کنترل اتوماتیک پرواز را معرفی می کند . از آن جا که هدف این پروژه تحلیل از دید سیستم های کنترل مربوط به یک هواپیما ( به عنوان مثال مدل حرکت طولی هواپیما ) و طراحی جبران کننده و کنترلر های مناسب است ، کمتر به مسائل مربوط به مدل سازی و بدست آوردن تابع تبدیل می پردازیم . در یک مورد چگونگی بدست آمدن تابع تبدیل با استناد بر قوانین فیریک و معادلات حرکت مطرح می شود و در سایر موارد با استناد بر مدل سازی های انجام شده ، از تابع تبدیل ارائه شده برای تحلیل و طراحی کنترلر ها استفاده می شود .

مطلب پیشنهادی:  نحوه اصولی عیب یابی مدارات الکترونیکی

هدف پروژه استفاده از توابع تبدیل مربوط به حرکات مختلف هواپیما در هوا و بررسی پایداری و ناپایداری و نیز عملکرد آن از طریق رسم مکان هندسی ریشه ها ، پاسخ پله واحد و پاسخ شیب واحد می باشد .

بخش های مختلف پروژه عبارتند از :

  • عنوان پروژه و تحقیق
  • معرفی عملکرد هواپیما و چهار نیروی اصلی پرواز( کلیات و تعاریف )
  • حرکت یک هواپیما خودکار در وجه طولی
  • حرکت عمودی شتاب دار و سیستم نرخ – وضعیت هواپیمای خودکار
  • خلاصه پروژه و نتایج بدست آمده

 

فصل اول ، مربوط به تعریف پروژه است که  در آن ،به طور کامل هدف و خواسته های پروژه بیان شده است.در این فصل فلوچارت طراحی جبران کننده، برای یک  سیستم ارائه شده است.

در فصل دوم به بررسی سیستم های مکانیکی یک هواپیما ، اصول کلی پرواز و ابزار آلات استفاده شده در یک هواپیما می پردازیم و خلاصه ای از مسائل آیرودینامیکی هواپیما را ارائه می شود .

 

در فصل سوم از تابع تبدیل حرکت طولی هواپیما در وجه طولی استفاده کرده و به تحلیل آن خواهیم پرداخت . خواهیم دید که با رسم مکان هندسی ریشه ها ، سیستم از پایداری مناسبی برخوردار نیست بنابراین نیاز به جبران کننده خواهیم داشت . در ادامه توضیحاتی در مورد انواع جبران کننده ها و شرایط آن ها در مدار و نیز خواص آن ها ارائه می شود . سپس به طراحی کنترل کننده پیش افت و پیش افت- پس افت خواهیم پرداخت . در هر مرحله با استفاده از نرم افزار MATLAB مکان هندسی ریشه ها ، نمودار نایکویست ، دیاگرام بودی ، محاسبه خطای حالت ماندگار و همچنین مقایسه پاسخ پله واحد و شیب واحد سیستم جبران شده و جبران نشده نیز ارائه می گردد .

مطلب پیشنهادی:  مختل کننده سیگنال های رادیویی یا جمر

در فصل چهارم  با استفاده از قوانین فیزیک و معادلات حرکت ، حرکت عمودی شتاب دار یک جت ارتشی را مدل سازی کرده ایم.

در  این بخش  طراحی جبران کننده ها ، از نوع جبران کننده های موازی( پسخور ) با رویکرد پاسخ فرکانسی حلقه باز است که توضیحات آن در فصل سوم و پیوست اول نیز آمده است . در ادامه مدلی از یک سیستم کنترل نرخ – وضعیت هواپیما ارائه می شود که خواهیم دید برای خواسته های مطلوب این سیستم ، به سه طبقه جبران کننده پیش افت نیاز داریم.

و سر انجام در فصل پنجم ، خلاصه پروژه و نتایج بدست آمده از طراحی جبران کننده های مختلف برای سیستم ها بیان می گردد.

برای آشنایی با مفاهیم کنترل پایه ، در پیوست اول توضیحاتی در مورد کنترل خطی و ابزار های مورد استفاده در تحلیل و طراحی کنترل کننده ها ارائه می شود. سعی شده است در این فصل تمامی مفاهیم کنترل خطی به خصوص مکان هندسی ریشه ها و نمودار نایکویست گنجانیده شود . در پیوست دوم نیز توضیحاتی در مورد مدارات الکترونیکی جبران کننده ها ارائه شده است.

برای طراحی، طراح باید به تمامی روش ها مسلط بوده و بهترین روش و بهترین کنترل کننده را برای سیستم انتخاب کند. به دلیل گستردگی مطالب، در این پروژه تنها به دو روش ( رویکرد مکان ریشه و رویکرد پاسخ فرکانسی حلقه باز )  برای طراحی بسنده شده است .

مطلب پیشنهادی:  ارتباط متلب با میکروکنترلر ( MATLAB+AVR )

 

دانلود فایل ها :::

دانلود فایل کامل پایان نامه طراحی و شبیه سازی جبران کننده مناسب برای کنترل اتوماتیک پرواز (AFC)

نوع فایل :PDF

رمز : melec.ir

دانلود فایل word پایان نامه : از قسمت تماس با ما تماس بگیرید.

 

 

 

همچنین لطفا اپلیکیشن اندویدی ما را هم نصب کنید.

دانلود اپلیکیشن میکرو دیزاینر الکترونیک
اگر این نوشته‌ برایتان مفید بود ما را نیز دعا کنید و کامنت بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *