چارت درسی کاردانی الکترونیک

دوستان زیاد هنرستانی از من همیشه سوال میکنن درس خوندن در دانشگاه خسته؟ اونجا چه درس هایی را پاس میکنن؟ و همچنین دانشجویان رشته های دیگر که علاقمند به الکترونیک هستن خیلی وقتا به مطالعه دروس الکترونیک می پردازند و دنبال کتاب ها و سرفصل هایی هستن که بتوانن اندازه یک کاردان یا تکنسین الکترونیک در مورد رشته الکترونیک اطلاعات داشته باشند و همچنین مرور عناوین این دروس برای دانش آموزان می تواند در انتخاب رشته هنرستانی و همچنین دانشگاهی کمک شایانی بکند. در همین راستا چارت درسی کاردانی الکترونیک که متلق به دوران کاردانی زمن ما هست را منتشر میکنم تا دوستان مختلف استفاده کنند و اگر تغییراتی داشته برای مقایسه مفید است. دوستان عزیز اگر تغییرات خاصی داشته لطفا در قسمت نظرات مطرح کنید.

چارت درسی کاردانی الکترونیک

من خودم که در دوران کاردانی عاشق دروس تخصصی بودم و از دروس عمومی نفرت خاصی داشتم 🙂 ولی اکثر دورس را با اطلاعات دوران هنرستان پاس میکردم(چون برا کنکور زیاد خونده بودم درسا خیلی سنگین نبودن) و این شد که برا کنکور کارشناسی کمی سختی کشیدم. ولی توصیه من اینه این درسا را بدون وابستگی به استاد خودتان خیلی خوب و کاربردی یادبگیرید تا در آینده شغلی خود بتوانید از تجربه این درسا استفاده کنید. البته اگر میخواهید طراح مدار باشید.

مطلب پیشنهادی:  عناوین پیشنهادی پروژه کارشناسی الکترونیک و ICT

همچنین یک تجربه کلی هم بگم که برای خود من مفید واقع می‌شد اگر رعایت می‌کردم کامل ، اونم اینکه لطفا خیلی از درسای غیر مهم که گرایش و مسیر کاری شما نیست بصورت کاربردی یادبگیرید و درس هایی که مسیر شغلی شما هستن را بصورت ریشه ای یادبگیرید. بطور مثال میگم اگر میخواهید در مسیر مدارات آنالوگ کار کنید حتما تحلیل را بصورت کامل یادبگیرید و کل ترانزیستور را بجوید و نه به حالت تنها ریاضی بلکه بدونید در طراحی فرکانس بالا کدام خازن ها مشکلی ایجاد می کنند و یا در سوئیچینگ خازن گیت و سورس چه مشکلی را ایجاد میکنه و صد البته باید بدونید چطوری حل کنید و باید در ادامه این بحث ها با بحث های کاربردی مثلا درایور های ماسفت و… هم آشنا بشید تا در آینده اگر طراحی آنالوگ و سوئیچینگ کردید مفید باشه.

همچنین اگر میخواهید طراح دیجیتال باشید هم علاوه بر اینکه درس های آنالوگ را بصورت کابردی (نه خیلی ریشه ای ) یاد بگیرید ودرس هایی مانند مدار منطقی ، میکروپروسسور ، میکروکنترلر و تکنیک پالس را هم خیلی خوب و عمیق یاد بگیرید. و درس های عمومی را هم خدا بزرگه پاس میشن 🙂

در سال هایی که این وبسایت را تاسیس کردیم سعی کردیم برای تمامی موارد و درسها جزوه هایی را منتشر کنیم تا علاقمندان بدون رفتن به دانشگاه هم بتوانند این درس ها را مطالعه کنند و همچنین سال 96 تصمیم گرفتیم تا یک درسی را با عنوان مفاهیم پایه الکترونیک در میکرو دیزاینر الکترونیک منتشر کنیم تا به برسی کاربردی و کلی الکترونیک و قطعات الکترونیک بپردازد و مطالعه این درس میتونه خیلی مفید باشه. در ادامه به برسی چارت درسی می پردازیم و هر درسی که روش کلیک کنید جزوه مرتبط به اون درس روی سایت موجود است و میتوانید دانلود و یا مطالعه کنید.

مطلب پیشنهادی:  پروژه نوشته ALI روی سون سگمنت

عناوین درس های تخصصی کاردانی الکترونیک

چارت درسی کامل کاردانی الکترونیک

در زیر بصورت تفکیک شده (عمومی ها و تخصصی ها ) با تعداد واحد ها بصورت جدول آورده شده است.چک کنید اگر تغییر کرده در قسمت نظرات مطرح کنید.

نام درس واحد نوع درس
سیستم های مخابراتی 3 تخصصی
تحلیل مدارهای الکتریکی 3 تخصصی
سیستم تلویزیون 3 تخصصی
الکترونیک صنعتی 3 تخصصی
تحلیل مدارهای الکترونیکی 3 تخصصی
مدار مجتمع خطی 3 تخصصی
اصول مدارهای دیجیتال 2 تخصصی
فیزیک الکتریسیته و مغناطیس 2 تخصصی
میکروپروسسور 2 تخصصی
کاربرد ابزار دقیق و کنترل 2 تخصصی
زبان فنی 2 تخصصی
ماشین های الکتریکی 2 تخصصی
میکروکنترلر 2 تخصصی
پروژه ساخت 2 تخصصی
تکنیک پالس 2 تخصصی
کارآموزی 2 تخصصی
آزمایشگاه مدارهای دیجیتال 1 تخصصی
طراحی و ساخت مدارچاپی 1 تخصصی
آزمایشگاه سیستم های مخابراتی 1 تخصصی
آزمایشگاه مدارهای الکتریکی 1 تخصصی
کارگاه ماشین های الکتریکی و مدارفرمان 1 تخصصی
کاربرد رایانه در الکترونیک 1 تخصصی
کارگاه تعمییرات تلویزیون 1 تخصصی
آزمایشگاه الکترونیک صنعتی 1 تخصصی
کارگاه الکترونیک 1 تخصصی
آزمایشگاه میکروپروسسور و میکروکنترلر 1 تخصصی
کارگاه PLC 1 تخصصی
آزمایشگاه مدار مجتمع خطی 1 تخصصی
آزمایشگاه تکنیک پالس 1 تخصصی
زبان فارسی 3 عمومی
ریاضی عمومی 3 عمومی
زبان خارجه 3 عمومی
کارآفرینی 3 عمومی
ریاضی پیش دانشگاهی 2 عمومی
فیزیک پیش دانشگاهی 2 عمومی
زبان پیش دانشگاهی 2 عمومی
اندیشه اسلامی 2 عمومی
اصول سرپرستی 2 عمومی
اخلاق اسلامی 2 عمومی
ریاضی کاربردی 2 عمومی
تربیت بدنی یک 1 عمومی
تنظیم خانواده 1 عمومی
مطلب پیشنهادی:  گزارش کار آزمایشگاه الکترونیک صنعتی

به اشتراک گذاری این نوشته:

درباره ی جهاندیده

کاربر عزیز از اینکه مطالب سایت ما را مطالعه میکنید بینهایت سپاسگذارم.با نظرات سازنده خود به ما انگیزه بیشتری دهید تا مطالب آموزشی بیشتری را تولید و منتشر کنیم. استیوجابز میگه "شغل شما بخش عمده ای از زندگیتان را تشکیل خواهد داد، پس تنها راهی که از این بخش احساس رضایت خواهید کرد این است که باور داشته باشید در حال انجام کار بزرگی هستید. بهترین راه برای انجام یک کار بزرگ نیز لذت بردن از آن کار است. اگر نمی دانید چه باید انجام دهید عجله نکنید و سعی نمایید اول راه خود را بیابید. با پیدا کردن راه درست مانند یک رابطه ی خوب با گذشت سال ها هر روز همه چیز بهتر و بهتر می شود و همواره رو به جلو پیش خواهید رفت. بنابراین به دنبال آن چیزی بگردید که قلباً شما را راضی می کند. عجله نکنید." امیدوارم همیشه موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =