مهاجرت و روش گرفتن پذیرش و اپلای دانشگاه های خارج از کشور

در این مقاله آموزشی سعی میکنیم به طور خیلی خلاصه و کلی مزایا و معایب و روش های مهاجرت را بگیم و تمرکز میکنیم روی روش بورسیه (فاند) گرفتن از دانشگاه های معتبر دنیا. ولی قبلش میخوام یک مقدمه‌ای را براتون بنویسم تا با مهاجرت و داستان هایش آشنا بشید. بنظرم خواندن این مقاله میتونه براتون خیلی مفید باشه. شخصا حسرت این را دارم که کاش چنین مقاله را وقتی در دوران دبیرستان و یا دانشگاه بودم می‌خوندم و یا درک الانم را اون موقع داشتم و صد‌در‌صد در تصمیماتم خیلی تاثیر می‌گذاشت. به قول دوستم بعد از ده سال تازه فهمیدم چقدر روش های ساده ای برای زندگی است و من در لاک خودم بودم. اگر خواندن این مقاله کمکی به شما نکنه صد‌در‌صد نخواندنش در آینده براتون کمبود دانش میاره. شدیدا توصیه میکنم وقت بذارید و این مقاله را کامل بخونید.

مهاجرت و روش گرفتن پذیرش یا اپلای دانشگاه های خارج از کشور

نکته خیلی مهم: هدف از این مقاله تشویق به مهاجرت یا منصرف کردن از مهاجرت نیست قبل از قضاوت، متن و پی نوشت های آخر مقاله را کامل بخوانید.

مهاجرت

مهاجرت ! کلمه ای عجیب ولی آشنا در گوش اکثر مردم کشورم. در همه‌ی دنیا این کلمه آشناست و لیبل یا برچسب یکسری انسان ها هم است. بهشون میگیم «مهاجر» و خارجکی ها بهشون میگن “Immigrant”. بعضی ها را به نیکی یاد می‌کنند بعضی ها را هم به بردگی و به عنوان فرد اضافی در کشورشان. ولی «مهاجرت» هر چه که باشد به هر شکلی که باشد (مهاجرت کاری، مهاجرت تحصیلی، سرمایه گذاری و…) و به هر عنوانی که توسط دیگر افراد جامعه دیده شود برای یکسری از افراد جامعه اجتناب ناپذیر است و آنها باید کوچ کنند. خیلی ها را نمی‌شه با زنجیر و یا با حقوق بالا نگه داشت آنها باید بروند. مهاجرت مختص کشور ما یا کشورهای جهان nام نیست بلکه در همه جوامع وجود دارد ولی متاسفانه دلیل ها فرق می‌کند.

اولین باری که با کلمه مهاجرت به معنای کمی‌واقعی آشنا شدم در سال های 1391 و 1392 بود که یکی از همکلاسی هایم در دانشگاه گفت میخواهم بروم و بعد از آن فیلم مستند «میراث آلبرتا 1» را دیدم و کمی بهش فک کردم ولی چون این مفهوم را خوب نمی‌دانستم کمی فکر کردم و انداختمش دور. بعد مستند «میراث آلبرتا 2» و مدتی پیش «میراث آلبرتا 3» را دیدم که بنظرم اصلا جالب نبود. و البته متوجه شدم نسخه ای که من دیدم از تلوبیون کاملش نبود و سانسور داشت 🙂  مجدد فهمیدم نباید سریع قضاوت کنم.

شما درخت نیستید، اگر جایی که در آن ایستاده اید را نمی پسندید، عوضش کنید. جیم ران

مستند میراث آلبرتا

در زیر من هر سه مستند را میذارم، وقت داشتین ببینید برای شروع مسیر میتونن مفید باشن. و البته هیچ مستند سازی نمیتونه داستان را بطور کامل از دو بعد بررسی کنه مگر اینکه انسان خیلی کاملی باشه و در نتیجه این مستند و ده ها مستند دیگر داستان را با اینکه از دو بعد بررسی کردن ولی هدفشون یک بعدی بود «بد نشان دادن مهاجرت یا خوب نشان دادن آن». و افرادی که برای محاسبه انتخاب کردن هم همینطور یکسری افراد خاص بودن. و برای اینکه بنظرم یک مستند خوب درست کنیم باید همان سوالات را از هزاران نفر با جایگاه های مختلف بپرسیم تا بتونیم نظر کاملی بدیم. ولی بازم بنظرم مستندهای خوبی هستن و برای شروع درک کلمه مهاجرت میتونن مفید باشن.

مشاهده مستند میراث آلبرتا 1

 • مستند میراث آلبرتا 1
 • مدت زمان:67 دقیقه

 

مشاهده مستند میراث آلبرتا 2

 • مستند میراث آلبرتا 2
 • مدت زمان:61 دقیقه

مشاهده مستند میراث آلبرتا 3

 • مستند میراث آلبرتا 3 در 4 پارت
 • مدت زمان:73 دقیقه

مستند میراث آلبرتا 3 پارت 1

 

مستند میراث آلبرتا 3 پارت 2

 

مستند میراث آلبرتا 3 پارت 3

 

مستند میراث آلبرتا 3 پارت 4

خلاصه اینکه این موضوع، انتخاب ساده ای نیست که برای همه جوابش روشن باشد و باید بیشتر مطالعه و مصاخبه کرد.

یکسری مهاجرت دانشجویی یا مهاجرت افراد متخصص را «فرار مغز ها» می‌نامند. و توصیه میکنم در این مورد تحقیق کنید و فلسفه این داستان به نظرم خیلی هوشمندانه توسط «دانشگاه آلبرتا کانادا» بنیان گذاری شده. صرفا جهت اینکه دید منفی پیدا نکرده باشید و فکر نکنید این موضوع فقط مختص ایران است باید بگویم که افرادی مانند:«ایلان ماسک» موسس شرکت هایی همچون PayPal، Tesla Motors و SpaceX خودش یک مهاجر از آفریقای جنوبی بود که برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت. یا «ساتیا نادلا» مدیر عامل فعلی شرکت مایکروسافت که یک مهاجر از حیدرآباد هندوستان است. یا «سوندار پیچای» مدیر عامل فعلی شرکت گوگل که اونم از دیار هند هستش. و البته ده ها و صد ها ایرانی که  اسمشان را هر روز می‌شنوید. و البته در مقابل هزاران مهاجر دیگر که در دل مشکلات کشور مقصد غرق شدن و درگیر روزمرگی های خودشان هستن و شایدهم بدتر، پس باید دو طرف داستان را ببینیم و بررسی کنیم. و شخصا واقعا نمیتونم در این مورد نظر بدم و  شخصا سعی میکنم اول موضوع را کمی کلی بررسی و بعد مراحل مهاجرت دانشجویی را یادتون بدم. شاید رفتین و با کوله‌باری از دانش برگشتید تا کشورمان را آباد کنید شایدم مثل ایلان ماسک و دکتر سمیعی ماندگار شدید!

چرا باید مهاجرت و روش های مهاجرت را بدانید؟

چرا باید مهاجرت و روش های مهاجرت را بدانید؟

مدتی است که اوضاع اقتصادی کشورمان بد است و هیچ بشری نمیتواند این را انکار یا سانسور کند. حتی افراد با دارایی بالا هم موضوع را حس کردن و افرادی که بصورت رسمی فعالیت می‌کنند (نه روش های قاچاقی و برندهای تقلبی) این موضع را حس کرده اند و امیدوارم بزودی این مشکلات حل بشن و شاهد شکوفایی کشورمان باشیم. ولی شاید شما هم مثل من زیاد از دوستانتان بشنوید که: من میخوام مهاجرت کنم آلمان، من سال دیگه اپلای میکنم دانشگاه های کانادا، من میخوام از ایران برم، اولین فرصتی که پول و شرایطشو داشته باشم میرم اروپا، شنیدم اسرالیا پرستار نیاز داره سعی میکنم دانشگاه آزاد پرستاری بخونم برم اونجا کار کنم و ده ها جمله شبیه این، شما هم با چشمانی باز گوش می‌کنید بدون اینکه بدانید آیا شخص واقعا میتونه بره یا نه اصلا شخص مدارک و شرایش را داره؟

این جریان برای من هم اتفاق افتاد و دوستی دارم که الان نزدیک 10 یا بیشتر سال است که میخواهد برود ولی هنوز اینجاست و هنوز هر وقت باهم صحبت میکنیم از رویای رفتن میگوید و من یک سال پیش حتی تحقیق هم نکرده بودم که آیا میتونه بره یا نه فقط یک رویاست! پس شروع کردم به تحقیق و الان وقتی باهم صحبت می‌کنیم بهش میگم فلان مدرک را داری؟ شرایط سنی؟ آیا امتیاز لازم را برای استرالیا داری؟ آیا پولت به اندازه کافی است؟ میبینید الان بهتر میتونیم باهم صحبت کنیم 🙂 و الان به افراد مختلفی حداقل می‌تونم کمک کنم. و بنظرم دونستن این داستان برای شما هم میتونه خیلی مفید باشه.

یک موضوع دیگر که باعث شد این مطلب را بنویسم داستانی بود که مدتی پیش در یک کلاس غیر دانشگاهی متوجه شدم که یکی از دوستان هنوز 18 سالش نشده و داشت خودشو برای امتحان IELTS آماده میکرد و شرایط خوب خانوادگیش باعث این داستان شده بود و حتی برای یک ماه هم در اروپا زندگی کرده بود تا خودش را بسنجد که می‌تواند اونجا برای ادامه تحصیل بره یا نه در حالی که اکثر جوانان ما با توجه به محیطی که زندگی می‌کنند فرصت یادگرفتن این موضوعات را ندارند و حتی تازه تازه با کلمه دانشگاه و کنکور به معنای واقعی آشنا میشن و در آینده می‌گن: “به ما که کسی راه را نشون نداد“. و شخصا برام خیلی ناراحت کننده است که یکی اینقدر آگاه و دیگری در بین معلمان بی سواد بزرگ شده باشد و برای همین برآن شدم که در کنار موارد تخصصی الکترونیک و کامپیوتر موضوعات متفرقه را نیز در وبسایت میکرو دیزانیر الکترونیک پوشش بدم.  البته فک نکنید من کوچ کردن را میخواهم تشویق کنم نه! بلکه آگاهی را میخواهم تشویق کنم!

مزایای مهاجرت

مثل هر تصمیم دیگری مهاجرت هم مزایا و معایب خودش را داره و از فردی به فرد دیگر این مزایا و معایب تغییر می‌کنه ولی در کل یکسری اصول یکی هستن. و البته از کشوری به کشور دیگر نیز فرق میکنه ولی این موارد را من زیاد دیدم یا شنیدم و نظر شخصی من هستش و اگر فک می‌کنید اشتباه هستن در قسمت نظرات با دلیل مطرح کنید.

سطح رفاه اجتماعی

خب این مورد خیلی طبیعی هستش که اگر شما به یک کشور توسعه یافته مهاجرت کنید با یک سطح رفاه اجتماعی بالایی روبرو خواهید شد و عموم مردم به دنبال سیر کردن شکم خود نیستن(تو صف مرغ دولتی نیستن!) و یا دنبال وام ازدواج نیستن و نیازهای کمی بالاتری را دنبال می‌کنن و اگر با هرم سلسله‌مراتب نیازهای مزلو آشنا باشید، سعی میکنن برن سمت بالای هرم. اگر در یک شرکت خوب تکنولوژی استخدام بشید دیگر دغدغه های روزمره کم میشن(از بین نمیرن فقط کم میشن) و اگر کمی اهل سفر، کتاب، هنر ، بیزینس و…باشید می‌توانید وقت اختصاص بدید و کارهایی را انجام دهید. ولی این مورد کاملا به کشور مقصد و شرکتی که در آن کار می‌کنید بستگی داره.

خب وقتی سطح رفاه اجتماعی بالا میره آمار دزدی، خلاف و…پایین میاد. مثلا در کشورهای اروپایی معمولا مامور ورودی مترو بلیت شما را چک نمی‌کنه ولی مردم بلیت میگرن و البته هر از گاهی مشکوک بزنی بررسی میکنن و اگر بلیت نداشته باشی خیلی شدید جریمه میشی. بازم از بین نمیره و ما همه خوب میدانیم که فساد های اخلاقی در این کشور های به روش های پیشرفته دیده میشه ولی شکلش فرق میکنه.

آرامش روانی

برای بعضی افراد آرامش روانی خیلی مهم است و ترجیح میدهند در یک کشور با آرامش روانی بالا زندگی کنند و درگیر مسائل بیهودگی نشوند. بنظرم برای فکر کردن هر از گاهی نیاز است تا روح و روان انسان به آرامش خاصی برسد تا بتواند درست فکر کند و درست تصمیم بگیرد. البته برای بعضی ها «آرامش» یک کلمه بی معنی است و در دل جنگ هم که باشند آرام هستند و البته جنگ را به صلح ترجیح میدن! و برای بعضی‌های فرصت طلب هم بی‌آرامی فرصتی را ایجاد می‌کند تا وقتی مردم مشغول هستن این شخص از فرصت استفاده کنه.

کاهش استرس های روزمره

یک روز خبرها را از رسانه های مختلفی از شبکه های اجتماعی، روزنامه، مردم محلی، رسانه های بیگانه و رسانه های داخلی دنبال کنید. اول از همه اینکه تفاوت را خواهید دید انگار از چند کشور مختلف گزارش می‌دهند و مسئله دوم اینکه چقدر اتفاق های اعصاب خردکن بیهوده اتفاق میافته که از بشر قرن 21 بعید به نظر میرسه. شخصا بعد از توصیه دوتا از اساتید کلا چندسالی است خبرها را دنبال نمی‌کنم.  یک روز هم در سطح کلان شهرها دور بزنید به رفتار مردم دقیق دقت کنید به نحوه برخوردشان با دیگران، برخوردشان با فرزندشان، صف وایسادن‌شان، از چهار راه رد شدن‌شون،  به حرفاشون، به رانندگی‌شون، به چیزهایی که به ذهنتون میرسه دقت کنید. و ببینید این موارد شما را اذیت می‌کند یا نه در شما هیچ حسی ایجاد نمی‌کند.

مطلب پیشنهادی:  چارت درسی کاردانی الکترونیک

آیا مشکلات اقتصادی و روابط بین المللی بد، بالا پایین شدن قیمت دلار و اقلام دیگر در شما استرس ایجاد میکنه یا نه باز هیچ حسی ندارید.  و معمولا در کشورهای توسعه یافته بنا به گفته دوستان و تجربه این موارد کم هستن. اگر این موارد برای شما مهم نیست نروید ولی اگر مهمه میتونید بهش فکر کنید.

دسترسی به بازارهای جهانی

خب فکر کنید میخواهید یک پروژه را استارت بزنید که به کل مردم دنیا خدمات رسانی کند! یا یک تجارت جهانی میخواهید داشته باشید، میخواهید محصول شما در سطح دنیا به فروش بره. به عنوان مثال فرض کنید ایده اینستاگرام اولین بار به ذهن شما میرسید و میخواستید این ایده را پیاده سازی کنید چقدر شانس داشتین که 1میلیار نفر کاربر جذب کنید؟ صرفا جهت اطلاع شرکت DropBox یکی از دو شریکش ایرانی است و در سطح جهان فعالیت میکنن.

تحریم نبودن

تحریم نبودن:) شاید خنده دار به نظر برسه ولی تحریم بودن و تغییرات دلار برای بعضی افراد زیادن های شدیدی داشته بطور مثال دوستی را میشناسم که جنس هایی را با روابطی که در کشور ترکیه و آلمان دارد وارد میکند و میفروشد ولی چون سرمایه بالایی ندارد سفارش های کوچک میگیرد. در آخر سال 1396 یک سفارش 10هزار دلاری را با بدهی دلاری ثبت کرده بود و در ایران از مشتری چک گرفته بود و تا پاس شدن چک دلار 3 برابر شد. اتفاقی که افتاد شرکت ایرانی جنسش را میخواست و تحویل گرفت و دوست من  دو سوم از 10هزار دلار را مجبور شد از جیب خودش بده. و البته میدانم کمی نسنجیده عمل کرده ولی در کل اگر زندگی نامه اکثر بزرگان تجارت را بخوانید ریسک پذیری و بدهکاری جزئی از زندگیشان بوده.

در موقعیت تحریم شما حتی اگر محصول High-Tech هم بسازی به جز کشور خودت نمیتونی به کشور های دیگر صادر کنی چون مقرون به صرفه نیست چون قیمت تمام شده محصول بالا میشه. واردات قطعات سخت میشه و افراد نخبه کشورت میرن برای شرکت‌های رقیب کار کنن.

و مورد دیگر پایین آمدن توان خرید تکنولوژی های روز دنیا و سخت شدن سفر به خارج از کشور است، به عنوان مثال با حقوق یک برنامه نویس در ایران میخواهید آخرین مدل گوشی آیفون را بخرید باید حقوق چندین ماه را پس انداز کنید و اگر یک ماشین از ماشین های مرسدس بنز را میخواهید بخرید باید سال ها حقوق پس انداز کنید و اگر یک سفر خارجی میخواهید داشته باشید شاید یک ماه حقوق شما به اندازه بلیت هواپیما هم نباشد. خلاصه اینکه در یک کشور توسعه یافته زندگی کردن این مشکلات را حل میکنه.

از بین رفتن مرزهای فکری و جغرافیایی

با توجه به اینکه در اتحادیه اروپا بطور واقعی مرزهای کشورها را برداشتن و اگر شما ویزای شنگن داشته باشید به اکثر کشورهای اروپایی میتوانید با قطار یا هر وسیله نقلیه دیگر به کل کشورها سفر کنید انگار با مترو اینور اونور میرید داخل تهران. سعدی میگه «بسیار سفر باید تا پخته شود خامی صوفی نشود صافی تا درنکشد جامی» و بنظرم سفر کردن و دیدن دنیا باعث میشه دید شما عمیق تر بشه و اگر اهل تفکر باشید و کمی باهوش در این سفرها چیزهای زیادی است که یادبگیرید و مرز های فکری تان از بین میروند. و آزادتر فکر میکنید. و میفهمیم که چقدر بشر خودخواه است که در دنیایی که خالقش مرزی را مشخص نکرده هر حکومتی برای خودش یک مرزی کشیده و چه جنگ های بیهوده ای که سر این مرزها اتفاق افتاده.

شرایط آموزشی بهتر برای کودکان

بصورت معمول و نه استثنا کشورهای توسعه یافته سیستم آموزشی بهتری هم دارند چون به نیروی کار بهتری نیاز دارند. بچه ها در کودکی با نحوه‌ی زندگی کردن آشنا میشوند و مهارت های فردی را سعی میکنن در آنها توسعه بدن و گروهی کار کردن و موارد دیگر بسته به نیاز آن کشور. مثلا شخصا وقتی به دوران دانش آموزی خود فکر میکنم از درس های آن دوران خیلی موارد کاربردی نمیبینم که با آنها به جنگ تحریم بروم و هوشمندانه در دنیای امروزی ظاهر بشم و مهارت فردی خوبی را در مدرسه یادنگرفتم. و هر چه یادگرفتم تلاش بیرون از مدرسه و مطالعه شخصی بوده. امیدوارم نسل جدید این مشکل ما را نداشته باشند.

جهانگردی آسان

این مورد برای افراد خاصی است که عاشق سفر هستن و بیشتر دوست دارند دنیا را ببینند. رفت آمد آسان به اکثر کشورها با هواپیماهای نسل جدیدتر 🙂 یکی دیگر از دستاورد های کشورهی توسعه یافته با پاسپورت معتبر است.

دیدار با انسان های متفاوت و گاهی فریخته تر

بخصوص اگر برای تحصیل میروید و در محیط دانشگاهی مشغول خواهید شد، میبینید که چقدر افراد Top دنیا آنجا هستن. فرض کنید در دانشگاه MIT درس میخونید یا دانشکده اقتصاد دانشگاه هاروارد، خب اتفاق های جالبی میتونه اتفاق بیافته. یا فرض کنید عاشق تکنولوژی هستین و در دره سیلیکون و گوگل کار می‌کنید.  البته تمامی فریخته ها در غرب و اروپا نیستن و در مشرق زمین هم خیلی از اساتید بزرگ را ما داریم.

معایب مهاجرت

در کنار مزایای زیادی که مهاجرت دارد معایب زیادی را نیز دارد که در اینجا مواردی را که به ذهنم میرسید را من لیست کردم و البته ده ها مورد است که من نمیدانم و باید بیشتر تحقیق کنید و ببینید با ارزش های شما همخوانی دارد یا نه.

فرهنگی متفاوت

خب این طبیعی ترین چیزی است که در مهاجرت با آن روبرو خواهید شد گاهی از آن استقبال خواهید کرد و گاهی متنفر خواهید بود ولی در کل این تفاوت فرهنگ همیشه یک عیب مهاجرت بوده. و در انگلیسی بهش میگن “Culture shock“. به عنوان مثال اگر شما شخص خیلی مذهبی باشید احتمالا در تعامل با دیگران و دیگر ادیان و حتی بی‌دین‌ها به مشکل خواهید خورد. و حتی در حوزه های غیر مذهبی هم اختلاف های فرهنگی را خواهید دید. البته با پیشرفتی که در رسانه ها و شبکه های اجتماعی صورت گرفته، دنیا در آینده به نظر میرسه هر کشوری قدرت نفوذش در رسانه ها بیشتر باشه بقیه کشور ها هم فرهنگشون به اون سمت میره. نحوه غذا خورن، صحبت کردن، لباس پوشیدن، رفتار، مراسمات، علایق و…تنها قسمت هایی از تفاوت فررهنگ هستن.

دوری از خانواده یا اقوام

خب این مورد دیگه به نظر توضیح دادن نمیخواد. معمولا هر انسانی هر چقدر هم که سنگ دل باشه برای خانواده دلتنگ میشه ولی برای اقوام نمیدونم. به قول دوستان حتی برای اختلاف های خویشاوندی هم بعضی وقتا انسان دلش تنگ میشه.

برقراری ارتباط با مردم

خب طبیعی است مدت ها زمان میبره با آدم های دور برت ارتباط برقرار کنی و حتی با هم وطن های خودت هم شاید به سختی بتونی ارتباط برقرا کنی چون معمولا قشر خاصی مهاجرت میکنن و اگر خصوصیات تو با آنها یکی نباشه میتونه ارتباط برقرار کردن را برات سخت کنه. زمان میبره تا بتونی به زبان و لهجه آنها صحبت کنی و سال ها طول میکشه تا اونا خودشون را جزئی از خودشون ببینن شایدم کلا تا آخر نبینن.

افسردی به دلیل حس تنهایی و حس غربت

خب این مورد هم کاملا به روحیات شخص بستگی داره ولی معمولا چنین حس هایی در طول زمان ایجاد میشن بخصوص برای افرادی که در محیط هایی فعالیت میکنن که دوستان زیادی ندارن و هزینه رفت آمد به کشورشون را هم ندارن.

مالیات بالای کشورهای توسعه یافته

خب خدمات که بدن پول میگرن مفتی که نیست! مالیت بر حقوق کشورهای توسعه یافته زیاد هستش بخصوص برای قشر کارمند این مورد زیاده تقریبا تا 45 درصد من شنیدم ولی تحقیق نکردم. پولدارا همیشه راهی پیدا میکنن تا مالیات ندن 🙂 و در ضمن برای افراد متخصص یکسری از کشورها تبصره دارن اگر رفتین حواستون باشه از یک وکیل حرفه ای اینو بپرسین.

تغییر شرایط آب هوایی

خب این موردم برای بعضی افراد دردسرساز هستش مثلا فردی از جنوب ایران بره به کانادا، گرم سرد میکنه:) یا در کشورهایی مثل نوروژ که زمستان های طولانی با طول روز کمتری دارن و به قول دوستان کمتر خورشین را میبینن.

نژاد پرستی

خب هرچقدر هم که در دنیا آدم های فریخته و روشن فکر(open-minded) زیاد بشن ولی همچنان در مقابل انسان های مغز بسته و زنگ زده زیاد هستن و احتمال برخورد با چنین آدم هایی وجود دارد. و حتی در خود کشورمان نیز این مورد را برای قشرهای جامعه میبینیم.

قوانین عجیب

خب این مورد خیلی مهمه و اگر خواستین اقامت یک کشوری را بگیرین حتما قانون اساسی آن کشور را بخونید و به رسانه ها زیاد توجه کنید.

خب در مورد مهاجرت صحبت کردیم و چند مورد از معایب و مزایای آن را هم باهم مرور کردیم. خب حالا دوتا مورد مانده اولی روش های ممکن مهاجرت و دومی بررسی نیازمندی های مهاجرت دانشجویی است. البته ما فقط تا مرحله اپلای کردن و رفتن به کشور مقصد را باهم بررسی میکنیم و بقیه مراحل را میسپاریم به خودتان بعد از رسیدن به کشور مقصد.

داشتم در گوگل ترند حجم جست و جوی کلمه “مهاجرت” را نگاه میکردم بعد از تحریم ها چقدر زیاد شده.سوالاتی که زیاد ملت سرچ میکنن: بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی، بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان،بهترین کشور های جهان برای تحصیل و زندگی، مهاجرت به روش کاری، مهاجرت به استرالیا، مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص و…

روش های مهاجرت

اول از همه بدانید «ویزا» و «اقامت» باهم فرق دارن و شخصی که ویزا گرفته از بعضی حقوق های شهروندی برخوردار نیست و اقامت بعد از گذشت چنین سال و با رسیدن  به شرایط خاص به شخص و خانواده اون داده میشه.

خب بگذریم بریم سر روش های مهاجرت، این موارد از اسمشان معلوم هستن و در اینجا من فقط تیتر وار مینویسم و بررسی اکثر آنها با خودتان و ما فقط به یک مورد تمرکز میکنیم. و البته توصیه میکنم در مورد هر کدومشون برای اطلاعات عمومی تحقیق کنید. و ناگفته نماند که ما افرادی داریم با تخصص های مهاجرت که فک کنم بهشون میگن مشاور مهاجرتی و چنین اسم هایی و اگر درستون را خوب بخونین شاید شما هم یکی از اونا شدین.

 • روش های با سرمایه گذاری(خرید ملک، خرید سهام، خرید اوراق قرضه، سپرده بانکی و…)
 • روش های بدون سرمایه گذاری( ثبت شرکت، تمکن مالی و…)
 • کارآفرینی و استارتاپی
 • تحصیلی و دانشجویی
 • کاری و تخصصی
 • ازدواج
 • و…
مطلب پیشنهادی:  گزارش کار آزمایشگاه الکترونیک صنعتی

و البته ده ها روش دیگری هم هستن که اسم بردن بعضی ها اصلا بنظرم جالب نیست. ولی خودم روش کاری و تحصیلی را ترجیح میدم و تقریبا تا حدی مراحلشون باهم برابر هستن در اینجا من روش تحصیلی و اپلای گرفتن را بررسی میکنم و خب طبیعتا بعد از فارغ التحصیلی اگر خواستین اون کشور بمونین نیاز خواهید داشت اقامت یا ویزای کار بگیرید تا بتونید اونجا بمونید و باید از دیگر روش ها هم (مثل تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کاری) ترکیبی استفاده کنید.

اپلای (Apply) کردن

اپلای کردن به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که می‌تواند منجر به دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های خارج از کشور شود. بنظرم بهترین روش رفتن و تجربه کردن کشورهای توسعه یافته این روش هستش که هم کم هزینه است و هم تحریم ها زیاد روش اثر نمیذارن و حتی کشورهایی مثل آمریکا هم میشه به روش دانشجویی رفت. و هم خیلی آبرومندانه است و راه برگشت را مسدود نمیکنی و در ضمن بعد از 2 یا 4 سال همراه با یک مدرک معتبر میتونی برگردی و در ایران فعالیت کنی و اگر هم علاقمند بودی در هر کشوری دلت خواست و شرایطشو داشتی میتونی بمونی و کار کنی.

مهاجرت و روش گرفتن پذیرش یا اپلای دانشگاه های خارج از کشور

اپلای با فاند یا بدون‌فاند ( بورسیه تحصیلی)

بذارید با مثال بگم. من یک فامیل دارم که وقتی دیپلمش را در ایران گرفت اپلای کرد و رفت مجارستان پزشکی بخونه. و تمامی هزینه ها (تقریبا هر سال دانشگاه 19هزار یورو میگیره بعلاوه هزینه زندگی خودش) را هم باباش پرداخت میکنه. به این روش اپلای بدون فاند میگن. یعنی شما از طرف دانشگاه و سازمان های مخلتلف بورسیه نمیشین. و البته با تحریم ها و بالا رفتن قیمت ارز مجبور شد انتقالی بگیره ایران ادامه بده. اینم روش خوبیه داشته باشید.

یک استادی داشتم که بعد از اتمام دوره کارشناسی ارشدش در دانشگاه تهران به دانشگاه تورنتو کانادا اپلای کرد و همچنین فاند(بورسیه) گرفت و الان اونجا رایگان درس میخونه و ماهیانه مبلغی را از دانشگاه میگیره. به این روش میگن اپلای با فاند. حالا اصطلاحات زیادی در این حوزه هستش که برین دنبالش باهاشو آشنا میشین. ما دنبال فاند گرفتن هستیم پس ادامه مسیر را با دید فاند گرفتن میریم جلو..

مدارک اپلای کردن

از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و از کشوری به کشور دیگر، مدارک مورد نیاز شاید فرق کنه ولی در کل مدارک زیر ضروری هستن. به صورت تیتروار موار زیر نیاز هستن و البته بعضی از موراد زیر خودش پیش نیازهایی داره که در مراحل اپلای بهشون اشراه میشه و حتی بعضی ترفندها را هم یاد میگرین.

 1. مدرک دال بر توانایی زبان انگلیسی یا زبان اون کشور
 2. ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 3. ترجمه ریز نمرات
 4. انگیزه نامه
 5. پر کردن فرم ثبت نام آنلاین
 6. ارسال فیزیکی مدارک

مراحل اپلای کردن

مهمتر از همه باید بدانید که موسسه هایی هستن که با دریافت پول به شما مشاوره میدن و حتی با گرفتن مدارک ضروری صفر تا صد کار شما را انجام میدن. حتی براتون مقاله، رزومه، انگیزه نامه، توصیه نامه و…هم تهیه میکنن. اینو گفتم بعدا نگین نگفتم. ولی بریم سر بحث خودمون.

مرحله اول اول از همه باید یک مدرک ای را داشته باشین تا بتونیم ترجمه کنیم. دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و یا دکتری مورد تایید وزارت علوم را باید داشته باشید. خب ما در اینجا فرض میکنیم شما لیسانس یا فوق لیسانس هستین و برای مقاطع ارشد یا دکتری میخواهید اپلای کنید. در ضمن اگر کارشناسی ارشد هستین مجدد میتونید برای کارشناسی ارشد اپلای کنید. و برای دکتری و پسا دکتری هم همینطور برای کارشناسی اطلاعات زیادی ندارم ولی قوانینش تقریبا یکی هستش. در مورد دانشگاه آزاد و دولتی و…باید بگم که شنیدم گیر نمیدن ولی خب از دانشگاه معتبر با استاد معتبر شانس بیشتر برای گرفتن فاند بهتر.

مرحله دوم کلاس زبان و مدرک زبان هستش. یادگیری زمان امری زمانبر است که باید وقت بگذارید. شاید شما سطح زبان انگلیسی شما خیلی خوب باشه و نیازی به کلاس نداشته باشید ولی مدرک دال بر بلد بودن را دانشگاه میخواد و باید امتحان بدید و بعید میدونم کسی به سادگی بدون تمرین نمره قابل قبولی بگیره. در قسمت هزینه ها در مورد کلاس زبان و هزینه امتحان ها صحبت میکنیم. معمولا دانشگاه ها سر مدرک زبان گیر نیستن که IELTS یا TOEFL باشه ولی نمره آن مهمه.

برای مقاطع مختلف و از دانشگاهی به دانشگاه دیگر نمره مورد نیاز فرق میکنه ولی شما سعی کنید بهترین را بگرید. مثلا در IELTS از 6.5 تا 7.5 خوبه و 8 هم که عالیه و اگر 9 بگیرین که دیگه شما خیلی خوبین. در سایت دانشگاه نمره مورد نیاز را مینویسه. موسسه های مختلفی آزمون را در ایران بگذار میکنن و در قسمت بعد اسم بعضی هارو مینویسم.

بعضی کشورها فقط TOEFL را قبول دارن در این مورد هم تحقیق کنید و بعضی کشور ها مثل آمریکا و ترکیه در مواردی مدرک GRE هم ازتون میخوان که باید امتحان بدین. در ایران سازمان سنجش این کار را بر عهده گرفته و از قسمت آزمون های بین المللی سایتش میتونید اطلاعات بیشتر بگیرید.

مرحله سوم «آزاد کردن مدرک وزارت علوم یا لغو تعهد خدمت» هستش. اگر دانشگاه دولتی روزانه درس خوندین این مورد نیازه. چندین روش برای این کار هستش که بنظرم خودتون میتونید مطالعه کنید در لینک های زیر ولی درگوشتون بگم که ترفندهایی هست که بعضی دوستان بدون پول هم مدرکشون را آزاد میکنن. بگردید و تحقیق کنید. ولی لینک های زیر را بخونید خیلی مفید هستن:

مرحله چهارم ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات هستش. وقتی اصل مدرکتون و ریزنمراتتون را گرفتین یا حداقل مدرک قابل ترجمه باید ببرین یکی از موسسه های ترجمه آن را به زبان انگلیسی(معمولا اکثر کشورها قبول میکنن) یا به زبان کشور مقصد ترجمش کنید. و مهر دادگستری میخوره و خلاصه کلی ازت پول میگرن. و سعی کنید چنین چندین رونوشت ازشون را ترجمه و مهر کنید تا بتونید برای دانشگاه های مختلف بفرستید.

مرحله پنجم بنظرم در این مرحله باید لیست دانشگاه ها رشته هایی که میخواهید اپلای کنید را به همراه نیازمندیهایشان آماده کنید. کجا و کدوم دانشگاه میخواهید بروید؟ با کدوم استاد میخواهید کار کنید؟ چرا این رشته؟ چرا این استاد؟ چرا این دانشگاه؟ این موراد برای مرحله بعد هم خیلی مهم هستن.

خب چطوری دانشگاه را پیدا کنیم؟ چطوری Position دارای فاند کامل یا نیمه فاند را پیدا کنیم؟ جوابش چندتا میتونه باشه ولی سادترین اینه که یکسری وبسیات مخصوص اینکار هستن و باید عضو خبرنامه این سایت ها بشید تا هر ماه موقعیت های جدید را در ایمیلتان دریافت کنید یا هر از گاهی به وبسایتشون سربزنید و ببینید. مثل وبسایت “scholarship-positions.com” و اگر دنبال وبسایت های بیشتر هستین توی گوگل کلمه “Scholarship Positions” را سرچ کنید. روش دیگر کمک گرفتن از اساتید خودتان است تا با دوستانشان در دانشگاه های دیگه مکاتبه کنن و یا خودتان به وبسایت دانشگاه ها سر بزنید و به اساتید ایمیل بزنید.

لیست یکسری از بورس های  دانشگاهی

لیست یکسری از بورس های  دانشگاهی (scholarship) بعلاوه شرایط ثبت نام. اینها برای سال ها پیش است ولی با خواندن شرایط این داشگاه ها ملیت داستان دستتون میاد.

نام بورسیه: بورسیه دانشگاه پادوا

دانشگاه و کشور اعطا کننده: دانشگاه پادوا، ایتالیا

موضوع بورسیه: همه رشته های تحصیلی دانشگاه پادوا

مقطع تحصیلی: کارشناسی، کارشناسی ارشد

شرایط و مدارک:

 1. انگیزه نامه
 2. ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 3. ترجمه ریز نمرات
 4. مدرک دال بر توانایی انگلیسی
 5. پر کردن فرم ثبت نام آنلاین
 6. ارسال درخواست همزمان با ثبت نام در رشته مورد علاقه

کشورهای مورد پذیرش: متقاضیان از کشورهای مختلف از جمله ایران

ارزش بورسیه و موارد پوشش: معافیت از شهریه دانشگاه و کمک سالیانه به مبلغ 12000 یورو

مهلت ارسال مدارک: بیست و هشتم فوریه برابر با نهم اسفندماه

 اطلاعات بیشتر و ثبت نام

نام بورسیه: بورسیه دولت کره جنوبی

دانشگاه و کشور اعطا کننده: تمامی دانشگاههای کره جنوبی

موضوع بورسیه: تمامی رشته های تحصیلی

مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد و دکترا

شرایط و مدارک:

 1. انگیزه نامه
 2. ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 3. ترجمه ریز نمرات
 4. مدرک دال بر توانایی انگلیسی
 5. ارسال درخواست به دانشگاه مورد نظر یا ثبت نام از طریق سفارت کره جنوبی در تهران
 6. داشتن سن کمتر از 40 سال

کشورهای مورد پذیرش: متقاضیان از کشورهای مختلف از جمله ایران

ارزش بورسیه و موارد پوشش: شهریه دانشگاه و کمک هزینه زندگی

مهلت ارسال مدارک: بیست و هشتم فوریه  برابر با نهم اسفندماه

 اطلاعات بیشتر و ثبت نام

نام بورسیه: بورسیه دولت برونئی

دانشگاه و کشور اعطا کننده: دانشگاه های کشور برونئی

موضوع بورسیه: تمامی رشته های تحصیلی

مقطع تحصیلی: کارشناسی، کارشناسی ارشد

شرایط و مدارک:

 1. انگیزه نامه
 2. ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 3. ترجمه ریز نمرات
 4. مدرک دال بر توانایی انگلیسی
 5. پر کردن فرم مربوطه
 6. داشتن سن کمتر از 25 سال سن برای کارشناسی و 35 سال سن برای کارشناسی ارشد

کشورهای مورد پذیرش: متقاضیان از کشورهای مختلف از جمله ایران

ارزش بورسیه و موارد پوشش: بلیط رفت و برگشت، کمک هزینه زندگی ماهیانه مجموعا 650 دلار برونئی و بیمه تامین اجتماعی، کمک هزینه خرید کتب

مهلت ارسال مدارک: بیست و هشتم فوریه برابر با نهم اسفندماه

 اطلاعات بیشتر و ثبت نام

نام بورسیه: بورسیه دولت ایتالیا
دانشگاه و کشور اعطا کننده: تمامی دانشگاههای ایتالیا
موضوع بورسیه: تمامی رشته های تحصیلی
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد و دکترا و زبان ایتالیایی
شرایط و مدارک:
1. انگیزه نامه
2. ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
3. ترجمه ریز نمرات
4. مدرک دال بر توانایی زبان انگلیسی یا ایتالیایی
5. پر کردن فرم ثبت نام آنلاین
6. داشتن سن کمتر از 30 سال سن برای مقطع دکترا و 28 سال سن برای کارشناسی ارشد
کشورهای مورد پذیرش: متقاضیان از کشورهای مختلف از جمله ایران
ارزش بورسیه و موارد پوشش: معافیت از شهریه برخی دانشگاه ها، بیمه سلامت و پرداخت ماهیانه 900 یورو به عنوان کمک هزینه زندگی
مهلت ارسال مدارک: سی می برابر با نهم خردادماه

اطلاعات بیشتر و ثبت نام

نام بورسیه: بورسیه دانشگاه آدلاید

دانشگاه و کشور اعطا کننده: دانشگاه آدلاید، استرالیا
موضوع بورسیه: تمامی رشته های تحصیلی دانشگاه آدلاید
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد و دکترا
شرایط و مدارک:
1. انگیزه نامه
2. ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
3. ترجمه ریز نمرات
4. مدرک دال بر توانایی انگلیسی
5. ارائه پروپوزال تحقیقاتی
6. ارسال درخواست همزمان با ثبت نام در رشته مورد علاقه
کشورهای مورد پذیرش: متقاضیان از کشورهای مختلف از جمله ایران
ارزش بورسیه و موارد پوشش: شهریه دانشگاه، هزینه زندگی در حدود 27000 دلار استرالیا، بیمه تامین اجتماعی، هزینه ویزا که در ادامه نوشته در وبسایت میکرو دیزاینر الکترونیک توضیح میدیم.
مهلت ارسال مدارک: 30 آوریل برابر با دهم اردیبهشت

مطلب پیشنهادی:  عناوین پیشنهادی پروژه کارشناسی الکترونیک و ICT

اطلاعات بیشتر و ثبت نام

امیدوارم با این چند مثال با کلیت نیازمندی ها آشنا شده باشید. در ادامه با میکرودیزاینرالکترونیک همراه باشید تا ادامه مراحل را بررسی کنیم.

 

مرحله ششم نوشتن نامه انگزیشی یا انگیزه‌نامه یا به انگلیسی Statement of Purpose هستش که در آن توجیه میکنید که چرا میخواهید برید اون دانشگاه و اون رشته را بخونید و حتی بعضا با فلان استاد میخواهید کار کنید روی موضوع خاصی در این حد ریز توضیخ میدهید. البته خیلی بستگی به مقطع تحصیلی داره ولی انگیزه نامه خیلی مهم است و باید اصولی نگارش بشه. ولی بین خودمان بگم که اگر استاد را راضی کنید همه چیز حله تقریبا. پس انگیزه نامه مهم است. در ضمن چرت و پرت هم ننویسید شاید استاد بخواد اسکایپی باهات مصاحبه کنه و اگر چرت و پرت بنویسی دستت رو میشه.

مرحله هفتم گرفتن توصیه نامه از اساتید ایران میتونه خیلی در گرفتن فاند کمک کنه و اگر استادی ندارین که شما را توصیه کنه از مدیرعامل شرکت قبلیتون و روش های دیگر ابتکاری استفاده کنید. کمی در اینترنت در این مورد بگردید. معمولا توصیه نامه به دو صورت هستن یا اساتید مینوسم و شما میبرین ترجمه رسمی میکنین و یا یک لینکی به ایمیل استاد ارسال میشه و استاد میره پر میکنه. و شاید روش های دیگر که من نمیدونم. حتما بعد از پر کردن فرم پذیرش از اساتیدی که ایمیلشون را دادین پیگیری کنید تا اگر ایمیلی دریافت کردن بی تفاوت نباشن و بنویسن 🙂

مرحله هشتم ضروری برای مقطع دکتری و آپشنال برای کارشناسی ارشد، انتشار مقاله بین المللی بخصوص ISI میتونه براتون مفید باشه. توصیه میکنم این مقاله را خودتون نگارش کنید و یادبگیرید. اما بازم پول کار خودشو میکنه و موسسه هایی هستن که مقالات معتبر براتون نگارش و حتی در کنفرانس ها و ژورنال های مختلف منتشر میکنن.

مشاهده نحوه سفارش مقاله ISI یا IEEE

مدتی پیش یک آگهی تبلیغاتی دیدم که یکسری از دوستان مقاله مینوسن و گفتم باهاشون مکاتبه کنم تا رنج قیمت را داشته باشم. و امروز که این نوشته را مینوشتم گفتم اینجا منتشر کنم تا ببینید چطوری با پول میشه مدرک ارشد و دکتری گرفت. به قول دوستان در میدان انقلاب تهران برین مدرک فروش ها را میبیند که داد میزن مقالات ISI، پایان نامه. خب مکاله منو و مسئول این موسسه را بخونید:

من: سلام وقت بخیر، ببخشید من برای اپلای به یک مقاله نیار دارم در زمینه الکترونیک دیجیتال و یا هوش مصنوعی و حوزه کامپیوتر. لطفا راهنمایی میکنید شرایطش چطوری است و چه مقاله‌ای باشه برای اپلای ارشد مفید است و… و شرایط شما چطوری است؟

مسئول موسسه: سلام و عرض ادب، مقاله را اگه در كنفرانس ieee يا ژورنال چاپ كنيد خيلي براتون امتياز هست و به راحتي ميتونيد اپلاي كنيد. مقاله آماده هم در زمينه هايي كه فرمودين داريم و با هزينه Nتومان تقديم ميشه.

من: خیلی ممنون. لطفا کمی بیشتر در مورد روند همکاریتون توضیح میدین. شما مراحل اکسپت گرفتن تا چاپ و…را انجام میدین یا نه خودم ادامه میدم. همچنین جلسات آموزش خود مقاله. و همچنین چندمین نفر اسمم میاد ؟

مسئول موسسه: سلام مجدد مقاله با هزینه Nتومان کامل به خودتان واگذار میشه و هر اسمی که خودتان خواستین در مقاله قرار میدهید. امور چاپ را هم خودمان براتون با هزینه M تومن انجام میدهیم. جلسات آموزشی هم بصورت وویس کامل براتون توضیح میدهیم و اگر اشکالی هم داشتین پاسخگو هستیم. الان اگه بفرمایید که مقاله قطعا میخواین یا نه میتونم براتون عنوان و چکیده مقالات پیشنهادی بفرستم.

نمونه تبلیغ این موسسه:

مقاله پذیرش شده در کنفرانس بین المللی IEEE مناسب برای مهندسی برق و کامپیوتر و IT

موضوع مقاله:Cloud computing, Security, Communication protocol.

ظرفیت نفرات دوم، سوم و چهارم مقاله خالی می باشد.

مقاله پذیرش شده و تا تاریخ 1 سپتامبر مهلت ثبت نام دارد.

مرحله نهم تهیه یک رزومه تحصیلی و اگر دارین کاری و مهارتی هستش. خب کی هستین چیکار کردین و چیا بلد هستین. حداکثر در دو صفحه. در این مورد و روش نوشتنش تحقیق کنید.

مرحله دهم تکمیل فرم ثبت نام آنلاین – نحوه پیدا کردن فرصت های فاند گرفتن و نمونه هاشو براتون میذارم میبینید. یکسری سایت مخصوص اینکار هستش که معرفی میکنم. بعضی وقتا لازمه بصورت آنلاین وجهی را برای اپلای کردن پرداخت کنید که باید از روش های مختلف دور زدن تحریم استفاده کنید. شنیدم بعضی از دوستان نامه ای را برای دانشگاه مقصد مینویسند و میگویند که بنا به شرایط ایران نمیتوانند وجه را آنلاین پرداخت کنند و ازشون درخواست میکنن موقعی که رسیدن دانشگاه دستی این وجه را پرداخت کنن. و در آخر اینکه به Deadline یا زمان اتمام پذیرش دقت کنید.

مرحله یازدهم ارسال فیزیکی مدارک به دانشگاه مقصد است. اگر به چندین دانشگاه همزمان اپلای کردین باید برای همشون بفرستید. خوشبختانه در ایران پست بین المللی داریم با DHL و برادرانش میتونید این کار را بکنید.

مرحله دوازدم مرحله شیرین انتظار است. باید منتظر جواب دانشگاه ها باشید. اگر رد شدین مراحل بالا را تکرار میکنین و اگر قبول شدین میرین مراحل بعدی. مثلا اگر از سه تا دانشگاه جواب بله شنیدین. یکیشو انتخاب میکنید و بقیه مراحل را میرین. به این بله در اصطلاح Offer میگن.

مرحله سیزدهم بعد از اینکه Offer دانشگاه مقصد را دریافت و قبول کردین میرین دنبال کارهای درخواست ویزا. برای بعضی کشورها نیازه وقت سفارت بگیرین و در بعضی کشور ها مصاحبه هم دارین 🙂 و باید بگم وقت بعضی سفارت ها تا یک سال و بیشتر هم میرسه نترسین ولی میرسه.

مرحله چهاردهم ویزاتون را دریافت میکنین و بلیت هواپیمای کشور مقصد را هم میگرین.  چمدان ها را آماده میکنین و منتظر پرواز میمونن.

مرحله پانزدهم بعد پرواز به سمت دانشگاه، رسیدن به دانشگاه پرکردن فرم و موارد فیزیکی و شروع سال تحصیلی.

هزینه های اپلای کردن

همه‌ی هزینه ها را یکجا پرداخت نمی‌کنید و در طول زمان میتونید کار کنید. و جمع هزینه ها شاید 3هزار دلار نشن ولی یکی دوماه از دانشگاه مقصد حقوق بگیری همشون جبران میشن. و البته اگر باهوش و زرنگ باشین میتونین هزینه ها را کاهش بدین.

 • هزینه کلاس زبان
 • هزینه امتحان مدرکزبان IELTS یا TOEFL
 • هزینه آزاد کردن مدرک دانشگاهی
 • هزینه امتحان GRE اگر لازم بود امتحان بدین.
 • هزینه اپلای  برای هر دانشگاه
 • هزینه موسسات اپلای ( اگر خودتان دوست نداشتین یا بلد نبودین)
 • هزینه ارسال نمره زبان به دانشگاه مورد نظر  (مبلغ اندکی هست و این مورد برای IELTS و TOEFL متفاوته)
 • هزینه ارسال مدارک فیزیکی با پست
 • هزینه وقت سفارت
 • هزینه ویزا، اگر کشور مقصد در ایران سفارت نداشته باشه باید برید کشور دیگه ای اینم هزینه اش را حساب کنید.
 • هزینه سفر + هزینه روز های اول که هنوز پولی از دانشگاه نگرفتین

نکات مهم و کلیدی

 • در مورد Direct PhD هم تحقیق کنید.
 • زمان لازم برای صدور ویزا را هم در نظر داشته باشید.
 • زمان شروع ترم ها در هر کشور و دانشگاه میتونه متفاوت باشه.
 • زمان اپلای و آخرین مهلت اپلای(Deadline) را در نظر داشته باشید.
 • در المان تحصیل معمولا رایگان است ولی باید هزینه زندگی را خودتون بدین.
 • اعتبار APPLY دانشگاه ها را هم بدونید.(یکبار اپلای کردی تا کی وقت داری بری ثبت نام کنی.)
 • با اساتید خودتان ایمیلی میتونید در ارتباط باشید که بنظرم بهترین روش برای فاند کامل گرفتن است.
 • البته اپلای کردن برای ارشد سخت نیست. فاند، بخصوص فاند کامل گرفتن کمی مهارت و رزومه میخواد.
 • به مدت زمان ارسال مدارک اعلام شده توسط دانشگاه دقت کنید. پس باید مدارک شما کاملا آماده باشه اگر دنبال ریسک و داستان نیستین.
 • یک نکته دیگر برای دانشجویان دانشکده های فنی: از سال 1390 این دانشکده ها به زیر وزارت علوم رفتن و دانشگاه فنی و حرفه ای تاسیس شد و نگران مدرک کارشناسی خود نباشید.
 • برای مقطع ارشد که من در تحقیقم متوجه شدم ایتالیا و ترکیه بیشتر برای ارشد فاند کامل دارن.  ولی میشه از کشور های دیگه هم گرفت فاند کامل و یا نیمه فاند گرفت اگر رزومه خوبی داشته باشین.
 • زمان تقریبی لازم برای وقت سفارت را از قبل بدونید. بعضی سفارت ها در بعضی سال ها ممکنه وقت سفارت های نجومی بدن. مثلا آلمان این روزها از وقت سفارت های 1 تا 3 ساله صحبت میکنه و البته شنیدم دارن حلش میکنن.
 • اپلای یک پکیج است و هر قسمتی از رزومه شما یک نمره داره مثلا نمره زبان، معدل دوره قبلی ، رزومه کاری مرتبط ، اساتیدی که شما را تایید میکنن، مقاله،  دانشگاهی که قبلا درس خوندی و…پس نامید نشید. خب حالا میفهمم چرا اساتید این همه روی مقاله، دانشگاه برند و معدل تاکید دارن.

ارزششو داره اپلای کنم؟

اگر اهداف بزرگ و روشنی دارین چرا که نه! باید خودتان تصمیم بگیرید. تحقیق کنید و تصمیم بگیرید. البته به قول دوستان برای افرادی که هدفی را انتخاب کردن همه ی این موارد حل شدنی است و در مسیرش قرار بگیرید به راحتی همشون حل میشن. و در این مورد من در جایگاهی نیستم که بتونم نظر بدم و تحقیق کنید. البته خیلی خوشحال میشم در قسمت نظرات همین نوشته کامنت بذارید و تجربه خودتان را بنویسید.

پی نوشت ها

 • پ ن یک: این مقاله نزدیک به 7000 هزار کلمه شد. خیلی نوشتم و خیلی زمان ازم گرفت ولی فک کنم ارزششو داشت و امیدوارم برای دوستان مفید باشه. و لطفا لینک نوشته را برای دوستانتان نیز بفرستید.
 • پ ن دو: بازم تکرار میکنم هدفتم از نوشتن این متن تشویق به اپلای کردن نیست بله آگاهی رساندن به دوستانی است که فرصت درس خواندن دانشگاه های خوب و همنشین شدن با اساتید خوب را نداشتن و بعدا حسرت میخورن که ما نمیدانستیم و در بازدید کنندگاه وبلاگ میکرودیزاینرالکترونیک شاید چندنفری باشد.
 • پ ن سه: موارد خیلی زیادی هستن که نتونستم در این نوشته پوشش بدم و از این بابت عذرخواهی میکنم و اگر نکاتی است که به ذهنتون میاد و یا تحقیق کردین در قسمت کامنت های همین نوشته بنویسید.
 • پ ن چهار: منم مثل مستند ساز ها نمیتونم از دو بعد کامل بررسی کنم و این مطالب صرفا نظر شخصی من بود و اگر شما هم نظری دارین در قسمت نظرات میتونید بنویسید.

در مورد اپلای و مهاجرت کاری هم یکسری اطلاعات دارم که امیدوارم در آینده بتونم با شما دوستان عزیز به اشتراک بگذارم. دوستان اگر نکته ای را من فراموش کردم در کامنت ها بنویسین و اگر تجربه ای دارین در کامنت های همین پست بنویسن تا دوستان دیگر هم استفاده کنن.

همچنین لطفا اپلیکیشن اندویدی ما را هم نصب کنید.

دانلود اپلیکیشن میکرو دیزاینر الکترونیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 دیدگاه

 1. فرامرز قاسمی

  درود بر شما،
  خیلی مطلب مفیدی بود. خیلی خوب گفتین دونستن این موضوعات باعث میشه انتخاب های بهتری داشته باشیم.

 2. با سلام
  مرسی که وقت گذاشتی و اینقدر کامل توضیح دادی من به شخصه مدتیه از وب سایتت مطالب مورد نیازمو در رابطه با میکرو کنتلر و برنامه نویسی مربوطه بر می دارم و واقعا ازت تشکر می کنم

  موفق باشی

 3. سلام واقعا عالی توضیح دادی

  وبلاگ تقریبا کاملی داری و تا حالا زیاد ازش استفاده کردم ممنون

  خوشبحال اون هایی که شرایطش (حداقل معدل خوب از یک دانشگاه خوب) رو دارند که برند نه مثل من (دوست دارم داد بزنم)
  درسته کارشناسی ام رو از یک دانشگاه غیر انتفاعی با معدل 15 گرفتم ولی خوشحالم سوادم از خیلی هم دوره ای های معدل بالام بیشتره و حداقل به جای اینکه بعد از کارشناسی برم برای رشته های مدیریتی و …. کنکور ارشد بدم سه سال در زمینه ی درسی خودم ( برق – الکترونیک) کار موفق داشتم .
  به نظر شما با مدرک کارشناسی از یک دانشگاه غیر انتفاعی با معدل 15 (هه هه) امیدی به فاند کامل یا حتی ناقص است ؟؟؟
  ارزش داره برای یک معدل بهتر دوباره چهار سال وقت بزارم کارشناسی رو بگزرونم مثلا در دانشگاه آزاد؟؟؟

  ممنون از وقتی که برای تهیه ی این مقاله و پاسخ گویی میزاری

  • میلاد جهاندیده

   سلام، خیلی هم عالی آرزوی موفقیت دارم براتون. در مورد سوالتون بهترین راه رفتن به یک موسسه خیلی معتبر مهاجرتی مراجعه کنید و فرم پر کنید تا راهنمایی کنن و بهترین روش را براتون پیشنهاد میدن. در نهایت سوال دومتون کمی پیچیده است نظر شخصی من میگه نه ولی بازم بستگی به آرمان ها و ارزش های زندگی شما داره.

 4. سلام قسمت پیدا کردن دانشگاهی ک فاند داره رو گفتید توضیح میدید و ندادید

 5. فوق العاده بود

 6. دستتون درد نکنه