خانه / میکروکنترلرها / میکروکنترلر های AVR / پروژه های AVR / دماسنج دو سنسوره با DS18B20 و میکروکنترلر AVR

دماسنج دو سنسوره با DS18B20 و میکروکنترلر AVR

پروژه اندازه گیری دمای چند نقطه با استفاده از سنسور DS18B20 یا دماسنج دو سنسوره با DS18B20 و میکروکنترلر AVR یک پروژه کاربردی و ساده می باشد که از آن میتوانید برای اندازه گیری دمای محیط های مختلف استفاده کنید.

دماسنج دو سنسوره با DS18B20 و میکروکنترلر AVR

همچنین این مدار قابلیت توسعه دارد و میتوانید سنسور های زیادی را هم به مدار اضافه کنید و همه ی سنسور ها را از یک نقطه مانیتور کنید.

دماسنج دو سنسوره با DS18B20 و میکروکنترلر AVR

پروژه اندازه دمای چند نقطه بیشتر برای اندازه گیری دما در محیط های صنعتی استفاده می شود. و با استفاده از سنسور های صنعتی یا سنسور های معمولی که ضد آب و عایق شده اند برای اندازه گیری دما استفاده می شود.سنسور DS18B20 یکی از سنسور های دقیق و حساس برای اندازه گیری دما می باشد که توسط شرکت دالاس ارائه شده است. در این پروژه هدف اندازه گیری دمای دو نقطه می باشد بنابریان از دو عدد سنسور استفاده شده است. البته می توان سنسور ها را مانند شکل زیر عایق کرد و در محیط صنعتی استفاده کرد.

دماسنج دو سنسوره با DS18B20 و میکروکنترلر AVR

البته سیم های استفاده شده هم از نوع خیلی کم اهم هستند و و برای اندازه گیری دمای مایعات و … هم می توان استفاده کرد.در جاهایی مثل سالن های مرغ داری برای اندازه گیری دمای قسمت های مختلف سالن ، گلخانه ها برای اندازه گیری دماهای سالن ها و… با این پروژه می توان دما را اندازه گرفت البته این روزها با پیشرفت و ارزان تر شدن تکنولوژی بصورت بی سیم سنسور ها را بهم وصل می کنند.و اطلاعات سنسور های مختلف را در یک کنترلر مرکزی جمع می کنند و اطلاعات را پردازش و تصمیم های لازم را سیستم بصورت اتوماتیک می گیرد.

حتما در ادامه این مطلب را هم بخوانید:  فیلم های آموزشی AVR

یکی از کاربردهای عملی این پروژه اندازه گیری دمای داخل و بیرون خودرو می باشد که با نصب دو عدد از این سنسور ها و یا سنسور های مشابه بطور همزمان هم دمای داخل و هم دمای بیرون خودرو و هم دمای داخل خودرو را در یک نمایشگر بطور همزمان مشاهده می کنند.

عکسی از عملکرد مدار دماسنج دو سنسوره با DS18B20 و میکروکنترلر AVR

در این عکس قبل از عکس گرفتن یکی از سنسور ها با دست کمی گرم شده تا اختلاف دمای سنسور ها به چشم بخورد…

دماسنج دو سنسوره با DS18B20 و میکروکنترلر AVR

سنسور های دمای دیگر : سنسور های دما DS18B20 , LM75 , LM35

سنسور DS18B20

ویژگی این سنسور این است که کاملاً دیجیتال و به شکل یک ترانزیستور ۳ پایه می باشد که پایه ۲ آن به یک مقاومت   pullup به اندازه ۴٫۷ کیلو به VCC وصل می شود و پایه ۱ آن به زمین و پایه ۳ آن هم به vcc  وصل می شود. این سنسور از طریق همین پایه ۲  با استفاده از پروتکل ۱-WIRE عمل ارسال و دریافت دیتا را انجام می دهد. محدوده اندازه گیری دمای آن بین  منفی ۵۵- تا مثبت ۱۲۵+ درجه سانتیگراد می باشد و از دقت بسیار بالایی در حدود ۰٫۰۶۲۵ درجه برخوردار است؛ که نسبت به کوچکترین تغییرات دما  واکنش سریع از خود نشان می دهد.

حتما در ادامه این مطلب را هم بخوانید:  فرکانس متر با میکروکنترلر

پروتکل ارتباطی با این سنسور یک سیمه است و با یک سیم می توان تا ۹ سنسور دیجیتال را راه اندازی کرد. طول سیم واسط بین سنسور و میکرو می تواند حداکثر ۷ متر باشد. DS18B20 یک سنسور خیلی دقیق و عالی برای استفاده در پروژه هایی است که به دقت و اعتماد نیاز دارند. این سنسور یک گزینه مناسب برای استفاده در پروژه هایی مانند جوجه کشی؛ گلخانه ی کوچک ؛ تنظیم دمای محیط و موارد مشابه می باشد.

نکته : اگر میخواهید خودتان این پروژه را بسازید فایل های زیر را تهیه و بعد از چاپ برد و پرگرام کردن برنامه میکروکنترلر از آن استفاده کنید و همچنین اگر میخواهید میتوانید سورس برنامه را تغییر و در پروژه های دیگر نیز استفاده کنید.

مشخصات فایل های پروژه و نرم افزار های لازم
  • فایل شماتیک پروژه بصورت PDF
  • فایل شبیه سازی پروژه در نرم افزار پرتئوس
  • فایل سورس برنامه نویسی میکروکنترلر در نرم افزار کدویژن به زبان C به میکروکنترلر AVR
  • فایل برد مدار چاپی یا PCB طراحی شده در نرم افزار آلتیوم دیزاینر

خرید و دانلود فایل های پروژه:

این نوشته را با دوستانتان در تلگرام به اشتراک بگذارید :

درباره ی جهاندیده

با سلام درود به شما که مطالب سایت خودتان را مطالعه می کنید امیدوارم مطالب سایت برایتان مفید باشد و باعث پیشرفت روز افزون شما شود. دوران راهنمایی در کار منتاژ کیت های الکترونیکی بودم تا رفتم هنرستان ^_^ دو سال هنرستان الکترونیک خیلی چیزها یاد گرفتم ! دو سال کاردانی الکترونیک و کارشناسی ICT گرایش بهره برداری از سیستم های مخابراتی پر از تجربه بود و مدتی است در الکترونیک دنیای مشغولم . الکترونیک - تکنولوژی - ICT ، برنامه نویسی ...

یک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 12 =